ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2012
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 05.04.11
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 5-7 ani

Tusan, un hotel foarte bun pentru pretul sau.

Buna ziua,

Incerc sa scriu si eu impresile de la Hotel Tusan, unde am fost anul trecut.

Mentionez ca acum 2 ani am fost la Grand Efe si astfel am un termen de comparatie.

Drumul prin Bulgaria a fost groaznic, dar asa e de obicei, am prins perioada cu un singur sens la vama Giurgiu, si la intors am prins inaugurarea jumatatii de pod a bulgarior cu vizita a nu stiu cui ministru bulgar, asa ca am pierdut in vama cateva ore bune si la dus si intors.

Dar din fericire per total concediul nostru a fost minunat.

La plecare, am stat la Istambul 2 nopti, f putin pt instambul, nu am reusit decat sa facem turul cu autobuzul, dar cu 2 copii mici si cu putin timp, a fost ok. Sper sa a jung sa l vad in spendoarea lui curand. Oricum mi-a placut la nebunie.

Acum despre hotel.

Am ajuns seara pe la 6-7, cazarea a durat cateva minute, am dat 10 E la receptie, dar degeaba (nu mai fac greseala asta) pt o camera cu vedere la mare, pe care nu am primit-o, dar pe care nu o platisem cu vedere la mare asa ca nu am avut ce obiecta.

Camera mare cu 3 paturi de o persoana destul de late si un pat pliant.

Am lipit cele 3 paturi si am avut un pat imens, unde incapeam si mai multi :)

Sper sa reusesc sa pun si poze.

Camera era curata, se facea curat zilnic, prosoape schimbate zilnic, nu au inlocuit produsele de la baie (sampon, etc) dar noi nu le foloseam, doar copii faceau spuma la baie.

Nu am avut ce obiecta la camera, nu era o camera de lux cu mobilier f nou, acerul conditionat functina doar cat eram in camera, cu cartela, dar noi nu prea l-am folosit, eram la sfarsitul verii.

Camera a fost in primul corp la et 4.

Bineintels ne am cazat si am pornit in plimbare.

Spatiul destul de mare fata de Grand Efe.

2 piscine, la distanta intre ele, una mai mare si una mai mica.

Intrarea la plaja se facea printr-un singur loc, plaja lunga, iar lata doar cat 2 randuri de sezlonguri.

Ca un dezavantaj, de la plaja pana la primul bar, de fapt erau doar 2 baruri functionabile ziua, lobybar si barul din zona fastfood, era cam mult de mers, Dar tinand cont ca oricum stateai toata ziua, nu a fost f deranjant.Barul de la fastfood nu avea decat suc si bere, cafea.

Mie una mi-a placut fata de Grand Efe pentru ca paharele de plastic, erau din cele de unica folosinta, nu din cele de plastic gros care se spala si refolosesc... Stiu ca ele sunt subtiri, dar se exclude macar posibila lipsa de igiena.

Paharele de sticla le dadeau doar daca seveai la looby, este de inteles de ce, asta " lipsea" la piscina si plaja, sticle sparte, cu toate ca am vazut persoane ce veneau cu pahare de sticla la piscina.

Plaja este cu nisip, un mare avantaj, noi la Grand Efe ne am cam rupt picioarele in pietre.

Sezlongurile se cam ocupau de dimineata devreme, cele de la plaja si piscina, dar noi oricum ne trezeam devreme.

Un dezavantaj fata de Grand Efe, salteaua pentru sezlong costa un euro/zi, nu o suma mare, dar noi eram 4, timp de 10 zile costa cat o zi de all la hotel asa ca nu ne am luat, am folosit prosoapele din dotare si cele date de ei, care le luai pe baza de card, cu garantie si le putei schimba si zilnic.

Vv de mancare, nu am avut ce obiecta, erau de toate pentru toti, un sector cu gratar, unde dimineata faceau oua, pranz si seara legume si kebab, mancare buna si pentru toata lumea. Se servea si la masa bautura, nu trebuia neaparat sa te duci la bar, te intrebau ce servesti si aduceau ei. Nu reuseau la toate mesele, dar nu stateai la rand pentru nimic (oarecum la gratar si clatite uneori cate 3-4 persoane). Legume f multe, fructe la fel.

Vv de distractii, echipa, mare, placuta, care daca vroiai chiar aveau o multime de jocuri ziua la piscina si seara spectacole bunicele.

Nu prea am dansat, fata de Grand Efe (unde la sf de spectacol se cantau cateva melodii si dansa toata lumea), iar un lucru in minus, era doar o melodie pe care se dansa seara (cred ca era discoteca, dar la 11 noapte cu 2 copii mici, nici macar nu am incercat sa vedem unde este si cum este)

Serile au fost per total mai placute la Grand Efe, cat datorita dansului cat faptului ca la Grand Efe erau doar 4 animatori si seara erau invitati pt spectacole diferite echipe (a fost circ, iluzionism, seara turceasca, etc.) La Tusan erau vreo 10 animatori si faceau ei spectacolul si nu tot timpul era calitativ, dar nu pot spune ca nu a fost frumos, doar faceam o comparatie.

In rest... Tusan este mai bun per total ca si Grand Efe, are acel iz de un hotel de clasa superioara, au fost mult mai putini romani, nu este acea ingramadeala de la Grand Efe care are un spatiu f mic (totusi un avantaj pentru cei cu copii f mici), de ex ai mei, care nu sunt chiar f mici, primele seri le era frica ca mearga singuri de la masa la amfiteatru, sau sa plece de la plaja pana la bar pt un suc. Dar s-au obisnuit repede.

Parcarea nu era umbrita, plina mereu, nu gaseai loc tot timpul, pazita.

Am fost o zi la Aquamagic, frumos, cu mai multe optiuni pentru copii fata de adaland.

Pentru cei care vor merge pentru prima data la aquamagic si au copii sa stiti ca puteti cere un colac special babyboat, care are acoperit fundul si poate sta copilul mic fara probleme, astfel ii puteti da si pe unele topagane mari, cele cu tuburi, etc.

In rest ce sa spun, e un hotel bun, din pacate la agentiile noastre l-am gasit ff scump, chiar si de unde am luat eu anul trecut s-a scumpit cu 200 e, ceea este mult.

Anul acesta vom merge la Ephesia, nu am platit camera cu vedere la mare, asa ca vom vedeam zidul Batihanului, dar macar stim de la ce pornim.

La anul voi face comparatia cu Tusanul cu toate ca multi spun ca Ephesia este peste Tusan, asa cum si Tusanul este peste Grand Efe, fiecare au parti bune si altele mai putin bune, dar per total, este incomparabil cu ce ofera litoralul romanesc, iar concediile daca nu esti o persoana ff greau de multumit sunt senzationale la orice hotel din Turcia.

Sper ca nu am facut prea multe greseli gramaticale, scuze anticipat, si poate va fi util acest "mic" review. (si eu la randul meu le am considerat utile toate informatiile si in functie de ele am luat decizii)

Concedii placute oriunde ar fi ele! :)

Trimis de alipiticot in 23.02.12 11:17:21
Validat / Publicat: 23.02.12 13:23:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi.

VIZUALIZĂRI: 3395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alipiticot); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.35 EUR pe cameră

ginette
    [23.02.12 13:31:08]

Buna ziua! La Istanbul de unde ati luat autobuzul pentru turul orasului si cat a costat biletul de persoana? Multumesc

viviv
    [23.02.12 13:58:58]

Si eu am luat anul acesta in iunie la Ephesia, dar am schimbat cu Batihanul, deoarece are piscina pt copii si topogane cu apa, ceea ce Ephesia nu are, iar pretul a fost putin mai ieftin si mi s-a parut ca are mai toate camerele cu vedere macar partiala la mare, ceea ce Ephesia din pacate nu mai are aceasta posibilitate. In ce perioada mergeti?

[23.02.12 14:05:02]

@viviv: In iunie 23-3 iulie mergem, eu am luat de pe un site strain, ca cele romanesti mi au dat cel mai ieftin 1200e, si am luat cu 914e. Bine, noi platim 0,5% pt "copilul 2", 10 nopti si asta creste considerabil pretul. Parca ma gandeam si eu la Batihan, dar site-ul de unde am luat, fiind 4, trebuia familyroom si era mai scump decat E. B. Plus ca am vazut ca si servicii cica e cel mai bun din categoria sa.

[23.02.12 14:09:58]

@ginette:

Din fata moscheiei albastre parca, noi am stat in sultanahmet si numai am urcat si am dat in acel parc mare din fata celor 2 moschei.

A fost 20e si copii nu au platit. Plus ca au 3 tururi diferite, unul peste Bosfor, unul prin istambul si unul nopatea (seara) toate in acelasi pret, noi am facut doar 2, ca ne saturasem de mers cu autobuzul... apoi ne am mai plimbat, dar doar prin zona, pana la podul galata si pe stradutele din jur.

Corina70
    [23.02.12 14:54:30]

viviv, nu toate camerele de la batihan au vedere spre mare. corpul vechi al hotelului are camere si cu vedere spre "uscat", mai exact spre strada si zona de vile.

nu stiu cum este acum, de cand a fost construit noul corp la batihan, insa in 2009 cand am fost eu, am constatat ca era perfect daca aveai camere cu vedere spre mare in aripa stanga (cum te uiti la hotel, dinspre piscina/gradina). pe partea centrala batea soarele dupa-amiaza si se facea destul de cald pe balcoane, iar pe latura din dreapta, de langa ephesia, intra fumul de la gratarul amplasat pe terasa restaurantului. tot pe acea latura se auzea destul de tare zgomotul specific de la bucatarie (vase trantite, carucioare, etc.). in plus, vederea la mare/piscina, mai ales la etajele inferioare, presupune si un pic mai mult zgomot, de la piscina, dupa-amiaza, cand cei cu copilasi mici sau dornici de odihna se retrag in camere pentru somnul de dupa-masa. inca un pont: incercati sa obtineti camere de la etajul 3 in sus, sa vedeti si marea peste varfurile pomilor, si cat mai spre capatul culoarului, sa scapati de galagia aferenta din zona lifturilor. usile camerelor se inchid cu zgomot puternic, unii chiar le trantesc, zgomotul se aude din camera deoarece usile nu sunt atat de bine izolate, au si un spatiu destul de maricel intre usa si pardoseala. luati cu voi o cartela de farmacie, s-o lasati in locasul special din camera, sa functioneze aerul conditionat in lipsa voastra, daca in perioada aleasa este foarte cald afara. foarte multe detalii utile am dat in review-ul meu pentru batihan in 2009, daca vreti sa-l cititi.

viviv
    [23.02.12 21:07:32]

@Corina70: multumesc mult de informatii. review-ul Dvs l-am citit, foarte amplu, foarte complet, cu multe detalii.

Griegut
    [15.03.12 15:34:59]

Am o mare rugaminte: mergem si noi anul asta la Tusan Beach si inca nu m-am lamurit ce facilitati au pentru copii. Noi o sa fim cu un copil de 4 ani si unul de 6ani. Au loc de joaca pentru copii, leagane, tobogane (de uscat), saltele din acelea de plastic pe care se topaie, etc? Exista vreun loc unde pot fi lasati copiii in grija unei supraveghetoare?

[15.03.12 19:09:12]

@Griegut:

Au club cu program dimineata 10-12 sau 13 si dupaamiaza (nu stiu orele ca noi nu am fost dupaamiaza) pt copii unde stau cu una sau 2 animatoare si fac diferite activitati.

Ca si parc, topogane, nu au nimic. Si discoteca de seara pt copii. Aceleasi varste aveau si copii mei dar ei s-au jucat la plaja si picina, nu au simtit lipsa lor. Cateva zile s-au dus dimineata la club, mai mult fetitei ii placea. Au colorat, uitat desene, mici joculete si afara si in interior. Mie una nu mi s-a parut ceva deosebit... dar lor le-a placut.

Griegut
    [16.03.12 11:50:30]

@alipiticot: Multumesc! Sper sa fie bine! Si noi vom sta mai mult la plaja si la piscina. Ziceau si ceva de terenuri de tenis, de baschet, dar prin poze nu am vazut nimic...

alipiticot, Corina70, ginette, Griegut, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂTusan Beach Resort: