ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2012
JAN-2010
single

Valea Regilor

Continuare review: Valea Regilor

Dimineata, cand ne-am trezit vasul era acostat la cheiul din Luxor, iar aici ne asteptau autocarele, pt. a ne duce in Valea Regilor, valea unde sta ingropata cea mai faimoasa perioada a Egiptului.

Cu autocarul am facut, la scurt timp de la plecare, o oprire, cand am coborat in fata noastra se arata in toata splendoarea lui, templul frumoasei regine Hatchepsout, singura femeie-faraon. Aceasta regina a fost un amestec de frumusete, tenacitate si cruzime (dupa moartea sotului, l-a ucis pe fiul ei vitreg, pt a-i urma la tron).

Templul e construit pe partea de vest a Nilului, este un ,,templu memorial “, care adaposteste capela reginei, fiimd considerat un mausoleu, primul, asezat intr-un circ natural, inconjurat de munti stancosi. Pe aleea care duce pana la scarile de intrare in templu, de o parte si alta, altadata erau saditi arbori de santal, adusi la ordinul reginei, din Asia, azi din ei au mai ramas cateva cioturi.

Drumul a continuat, ajungand in Valea Regilor, un tinut nisipos, inconjurat de stanci inalte, care inca continua sa adaposteasca, morminte a caror taina inca e necunoscuta.

Pana azi au fost gasite 62 morminte- unele de pe munti, mai greu de lucrat la ele, nu sunt deschise turistilor. Pana acum, cel mai vechi mormant in care s-a intrat, este a lui Thutmose l, o parte din ele sunt ale faraonilor, dar sunt si morminte ale Marilor Preoti, mormintele, sunt diferite de la o dinastie la alta, atat din punct de vadere a constructiei cat si a pozitiei de orientare.

In dinastia a 18-a, mormintele aveau 4 coridoare, din primul coridor se cobora pe scari intercalate de pante, pana in camera asteptarii, apoi din al 2-lea coridor ajungi in sala coloanelor, din al 3-lea ajungi in camera mortuara, care are pe pereti decoratiuni interioare.

Mormintele acestei perioade sunt orientate de la nord la sud. In dinastia a 19-a, mormintele sunt orientate de la est la vest, anticamera e comuna cu camera, cu mormantul, iar toti peretii sunt decorati cu picturi colorate, facand mai frumoasa cale pt trecerea in cealalta lume. In dinastia a 20-a, interioarele sunt marite, iar sarcofagele sunt micsorate., orientarea se pastreaza de la est la vest.

In ordinea descoperiri, primul mormant a fost a lui Ramses VII (inca din perioada greco-romana), iar ultimul a lui Tutanchamon, singurul mormant gasit intact de Howard Carter, in 1922, dupa ce isi cheltuise toata averea, platind guvernului egiptean, dreptul de exploatare pt. 1 an, timp in care nu reusise sa gaseasca mormantul, desi instinctul ii spunea ca aici trebuie sa fie, cerand o prelungire de cateva luni, timp in care reusise si cu ajutorul fiicei lui sa descopere acest mormant. A fost o mare realizare, pt. ca mormantul continea bogatii inestimabile, toate fiind expuse la muzeul de egiptologie din Cairo, in mormant fiind doar mumia faraonului.

Pe macheta expusa la muzeu, se arata cum a fost gasit mormantul in momentul deschiderii –toate lucrurile, patul, carul de razboi, bijuterii de aur cu pietre pretioase, amulete din aur, miniaturi de animale, bratari si coliere fin lucrate, adevarate tesaturi fine de aur, inele-toate acestea erau aruncate unele peste altele in dezordine, aratand graba cu care fusese inmormantat. Aceasta graba este explicata, de faptul ca moartea prematura a faraonului (19 ani), i-a gasit nepregatiti, cu mormantul nefacut, fiind ingropat in mormantul Marelui Preot, din acea perioada, in mare taina, in acelasi timp asta explica si de ce nu a fost gasit si pradat de hoti.

Atunci am aflat si de ce totusi, el cand a fost ingropat avea facuta masca mortuara. din aur (a fost dorinta lui ca masca lui sa fie din aur) Mastile mortuare se executau in timp de 7 zile de la inscaunarea si purificarea faraonilor.

Acest mormant este modest si ca marime, cat si a decoratiunilor de pe pereti, la fel si Tutanchamon, a fost un domnitor nesemnificativ, dar a devenit faimos in urma descoperiri mormantului., pana la acest mormant toate celelalte au fost pradate atat de hotii din zilele noastre, cat si de acei din acele timpuri.

Faimos a ramas un hot al acelor timpuri pe numele de Abduraso, care s-a imbogatit de pe urma numeroaselor morminte pradate de famili lui.

Eu am coborat in 3 morminte, dar cel mai impresionant este mormantul lui Ramses al II-lea, este asezat pe panta unui munte inalt, avand 3 nivele de coborare, un adevarat tinut al tacerii, inconjurat de ziduri gravate cu aspecte din ritualul inmormantarii, cu scrieri hieroglife, cu zeii care ii intampinau in lumea noua a lor, toate fiind picturi colorate...

De la Valea Regilor, ne-am intors in Luxor, am mers pe vas pt. masa de pranz ca sa vizitam templul din Luxor la lumina reflectoarelor, cand umbrele lasate il faceau maret si spectaculos.

Dar pana la vas am facut o oprire la Uriasii lui Memnon, aceste 2 vestigii fiind tot ce a mai ramas din intrarea intr-un templu funerar a lui Amenhotep III.

Urmeaza: Luxor si Karnak

Trimis de grecudoina in 22.02.12 22:03:11
Validat / Publicat: 23.02.12 06:08:02

VIZUALIZĂRI: 6965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 templul lui Hatchepsout

adryana
[23.02.12 07:36:04]

@grecudoina, iti dau primul vot cu multa placere si te felicit pentru informatii si poze. Frumoasa excursie este aceasta. Si parintii mei au fost acolo in 1996 si imi amintesc vazand pozele tale acum ca si ei au vizitat acele morminte si pe acei uriasi din piatra.

elenahelen
[23.02.12 10:48:35]

F interesant... am marcat: -) mie chiar imi sunt utile informatiile de la fata locului, atat pentru scoala, cat si pentru o eventuala vacanta: -)

vera77
[23.02.12 15:47:27]

In ciuda primului rewieu, pana la urma v-a incantat Egiptul, nu-i asa?

grecudoinaAUTOR REVIEW
[23.02.12 16:07:33]

@vera77: si in primul am facut mentiunea, ca ma voi referi numai la ce nu mi-a placut si ce va recomand sa ocoliti in Egipt, pt a fi o excursie perfecta. Si pt. ca am vazut cate reprosuri mi-ati facut la primul m-am gandit sa scriu aceste seriale. Inca un lucru f. bun am avut de la agentia din Egipt un ghid f, bun, care pe mine m-a invatat chiar sa citesc heroglifele (acum am, uitat)

Michi
[23.02.12 19:35:05]

Mi-a placut mult review-ul pentru ca puncteaza ce e mai interesant din Valea Regilor. In mormantul sapat in stanca de la Deir el Bahari au fost gasite cateva mumii de faraoni dar al reginei Hatshepsut, nu. Regina Hatshepsut a domnit timp de 22 de ani alaturi de sotul, respectiv fratele vitreg al ei Tutmos al II lea. Dupa moartea acestuia ea a devenit regenta fiului lor Tutmes al III lea pe care l-a tinut in umbra, spionandu-i orice incercare de a o detrona. A fost ajutata toata viata de un arhitect Senenmut care a construit templul Deir el Bahari si cu care se pare ca a avut o fiica. In intrigile si crimele de la palat, fiul sau a incercat sa se revolte dar n-a putut urca pe tron decat dupa ce mama sa a murit. Razbunarea fiului a fost atat de crunta incat a distrus toate urmele si inscriptiile privind aceasta mare regina. Mumia ei, descoperita intr-un mormant anonim a fost identificata abia in 2007 si depusa in muzeul din Cairo.

grecudoinaAUTOR REVIEW
[23.02.12 19:53:32]

@Michi: multumesc pt.complectarea facuta, reginei Hatshepsut, mi-a facut mare placere sa citesc aceste randuri despre ea, am aflat si un lucru nou, am crezut ca ea a fost o regina sangeroasa, dar acum as zice ca fiul ei a fost mai crud si razbunator, o seara buna va doresc

iulianic
[24.02.12 10:36:05]

@grecudoina: Da, si eu stiu ca Hatshepsut a devenit prima femeie faraon in urma mortii sotului ei, dar ca viata ei ca regina n-a fost tocmai usoara datorita intrigilor. A fost totusi o femeie ambitioasa, care a dorit sa arate ca poate fi puternica si poate conduce la fel ca un barbat.

Dupa moartea sa, fiul sau vitreg (un aprig rival in lupta pentru domnie) a distrus din razbunare multe din statuile ei, dar - din fericire - au ramas cateva pe care le putem admira si noi astazi.

station5*
[04.03.12 15:30:06]

asta da coincidenta, si la acest articol al Dvs. votul meu a dat superbonusul!

adryana, elenahelen, grecudoina, iulianic, Michi, station5*, vera77
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Egipt: