ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2012
ÎNSCRIS: 12.11.11
DEC-2009
single

Templele Ptolemeilor

Pe 31 dec. la ora 9 dimineata, autocarul ne astepta in portul Luxor, pt un drum mai lung cca 100 km, unde vizitam unul din cele mai frumoase temple din antichitate si cel mai bine conservat, templu de la Edfu.

Construit intre anii 237-57 Ihr, aproape de oraselul Edfu, in perioada dinastiei Ptolemeu si dedicat zeului Horus, zeul cu cap de uliu, care pazeste intrarea in templu, iar deasupra portii e gravat zeul RA (soarele) inconjurat de cobra inaripata. In interior, gravurile destul de bine pastrate, reprezinta procesiunile de inscaunare a faraonilor si momentul purificarii acestora de Marele Preot (redate prin picaturile de apa care cad pe capul faraonului); de asemenea gravuri cu instrumente medicale, unele din ele asemanatoare cu instrumentele medicale in cabinetele stomatologice de azi (fiind singurul templu unde s-au gasit aceste gravuri); procesiuni de aducere de ofrande zeului Ra, de faraoni dupa castigarea razboaielor, sau nasterea unei femei, stand pe un scaun fara fund (ceva asemanator cu nsterea sub apa din zilele noastre).

Acest templu era destinat atat, procesiunilor religioase ale Marelui Preot, in zilele de sarbatoare, cat si in perioada razboaielor pt. ascunderea comorilor, avand chiar un beci inchis cu gratii si mascat de dale de piatra. Odata pe an, in luna iunie era o mare sarbatoare, care dura 1 saptamana si atunci slujitorii faraonului o aduceau pe zeita Isis, cu lotca, de la templu din Philae, pe Nil, sotului ei Osiris, punand cele 2 statui sa stea impreuna pe durata celor 2 sapt... In aceasta sapt. Marele Preot, facea procesiuni religioase iar faraonul aducea ofrande, care erau impartite, o parte din ele, saracilor si alta parte erau puse la pastrare pt. el.

De la acest templu am plecat, in sud la 65 km, unde e construit templu Kom-Ombo, in perioada domniei lui Ptolemeu al Vl-lea, 180-145 Ihr, aproape de localitatea Kom –Ombo, asezata pe malul estic al Nilului. Particularitatea acestui templu, o reprezinta faptul ca, este format din 2 temple simetrice: 1-al zeuluicrocodilSobek (fertilitatii si creatorul lumii), pe partea sudica; 2-al zeului soim Harocris sau Horus cel Batran, pe partea de nord. In perioada romana acest templu a fost complectat cu inca o aripa. Acest templu a fost scos la suprafata, de sub malul de la inundatiile Nilului, mai tarziu, datorita lucrarilor care au durat mult... Pe vas azi ne-am intors ceva mai repede, pt. ca ne astepta o seara lunga, treceam in noul an, asa ca repede dupa un dus, am urcat pe punte pt. a mai prinde ultimele raze de soare.

La ora 21 am fost rugati sa ne prezentam cu totii la intrarea in restaurant, pt. o surpriza. Intradevar am fost surprinsi placut, de felul in care era pregatit restaurantul. La intrare, pe o masa era painea sub forma de pasari sau crocodil, apoi treceam cu aparatele foto la urmatoarea masa, (care urma sa fie imortalizata inainte de a fi devorata) cu mancare, prezentata ca pasari, pauni, raci, languste, iar in sectorul de dulciuri, era un magnific spectacol floral, care ne-a aratat calitatile de artist ale echipei de la bucatarie-te intampinau, trandafiri, lalele, nuferi in culori diferite. La sfarsit a venit friptura flambata adusa de ospatari in ritm de dans.

La ora 23 am fost mutati sus la barul vasului, unde ,,mosii“aliniati la usa ne asteptau cu pungi in care aveam palarioare, o trompetica si ghirlande de flori, de hartie, pt. a incepe petrecerea, am dansat, am baut sampanie si am cantat la trompetica cand am intrat in noul an, La ora 1 s-a spart petrecerea si am plecat fiecare in cuseta lui.

Urmeaza: Valea Regilor

Trimis de grecudoina in 21.02.12 19:19:28
Validat / Publicat: 21.02.12 20:31:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 2004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 templul Kom-Ombo=inca se vede malul de pe peretii lui

elenahelen
[21.02.12 21:19:06]

Foarte interesante pozele cu monumentele: -) Sunt studenta la Arte, in semestrul intai am studiat Egiptul... Sper sa ajung acolo: -)

grecudoinaAUTOR REVIEW
[21.02.12 23:12:13]

@elenahelen: am sa-ti mai atasez poze cu interioarele, am avut un ghid care studiaze Egiptologia, am si cartea lui de vizita, daca se mai linistesc lucrurile pe acolo poti ajunge, iti recomand sa stai in Cairo doar 3 zile, 1 zi pt. muzeul de egiptologie, f. interesant, apoi sa mergi cu autocarul pana la Luxor, unde o sa vezi templul din Luxor, Karnak (pe care le prezint in urmatorul rw), coborati cu vaporul pe Nil pana la Aswan, iar pe traseu o sa vedeti si aceste temple, apoi Valea Regilor (prezentarea o fac maine in rw, urmator, care sper sa-ti placa mai mult ca aceste temple). O sa ajungi sigur, pt. ca esti tanara si ai mult timp in fata, eu am ajuns in Egipt la varsta de 10 ani, iar acum am vrut sa vad locuri pe unde nu m-au dus atunci parintii, tata era diplomat si am stat mai mult in Cairo, iar cand am vrut sa mergem pana la Luxor era f. cald si pe drum a fiert apa de la motor si drumul nostru s-a oprit la Faiun, undeva la M. Rosie (cred ca e Hurganda de azi) Asta s-a intamplat in 1959. Viata iti ofera multe surprize, dar daca iti doresti ceva cu adevarat, ti se indeplineste

elenahelen
[22.02.12 07:58:27]

Multumesc. Sunt sigura ca o sa-mi fie util review-ul d-voastra. Multumesc de recomandari. O zi frumoasa!

station5*
[04.03.12 15:21:35]

ma bucur Dna Doina ca prin votul meu am dat superbonusul, ca de-obicei un articol interesant si poze super! Multumim!

MCM
[16.03.12 14:21:17]

@grecudoina:

Draga doamna Doina (daca-mi permiteti), atat de mult mi-au placut review-urile dvs, incat am spus ca atunci "cand ma fac mare" vreau sa fiu ca dvs. Bravo pentru tot.

Cu respect

C

grecudoinaAUTOR REVIEW
[16.03.12 16:56:43]

@MCM: iti doresc din suflet si as vrea ca toti useri sa ajunga pe unde am umblat, stiu ca sunt locuri unde putini ajung, dar eu cand ajung undeva (fac numai circuite, ) vreau sa fac toata tara, de aceea aleg cu multa atentie ce-mi ofera circuitul, apoi ma documentez, ce trebuie sa vad neaparat, si sa stii ca la inceput am plecat singura cu ceva retinere, acum pornesc imediat ce imi vine o idee (cu banii sincer de multe ori iau si cu plata in rate). Acum de un an nu am mai plecat nicaieri (adica am fost corupta de Craciun si am facut o croaziera de 10 zile cu MSC-Magnifica pana la Haifa, unde am stat 2 zile si am vizitat Ierusalimul, Bethlemul, am sa scriu si despre aceasta cred ca pe la vara, dar a fost un pret de 230 euro+180 transportul+100 excursia, total 550 euro platit totul cu un card de credit, acum l-am achitat) si strang banii pt. luna dec. pt. Peru. Stii eu ma grabesc sa inchei cu deplasarile lungi pt. ca in curand nu voi mai putea face aceste lungi calatorii de 20 ore, asta va fi ultima, . Voi mai merge doar in NY, la fiul meu, si pana acolo am gasit varianta prin Londra care presupune un drum de 6-7 h, acceptabil. Mi-ar pare bine sa ne cunoastem, dar si fara asta iti stau la dispozitie cu orice fel de informatii, pt. ca multe excursii le-am facut singura cu internetul, iar unde ajungeam gaseam oameni care imi ofereau tot ce trebuie sa vad, in Brazilia nici nu am ajuns bine in Rio, ca din avion am gasit un localnic, care mi-a dat o groaza de carti de vizita, a lui sora-sa care stia engleza, pt. ca e o problema, ca si in China, nici asti nu prea stiu limbi straine, dar oricum e mult mai bine, o luam si pe romaneste si tot ne intelegeam, si sunt amabili, veseli, deci iti pot da o groaza de sfaturi. Acum am inteles ce ai vrut sa spui cu, ,,atunci cand ma fac mare ", eu iti spun ca esti deja, asa ca ia-o din loc, Cu drag, Doina

MCM
[16.03.12 17:26:07]

@grecudoina:

va multumesc din suflet, am sa apelez neaparat la dvs pt sugestii si sfaturi de calatorie.

C

elenahelen, grecudoina, MCM, station5*