ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2012
JUL-2011

Către satisfăcător

O locatie superba

01 - Srecno, Mlada Slovenija Hroscek

Asculta mai multe audio populara

In vara anului trecut, am facut un tur prin mai multe tari, cu autoturismul. Mi-am facut initial un traseu, dupa care am incercat sa gasesc cate o locatie interesanta in tara pe care urma sa o traversez. Urma sa strabat si Slovenia, asa ca am ales sa stau cateva zile in statiunea Bled. Rezervarea am facut-o pe internet cu aproximativ o luna si jumatate inainte. In acest fel, am gasit destul de greu o locatie care sa corespunda si cu bugetul alocat. Am gasit o pensiune care se numeste TTT. Am ajuns in Bled, seara dupa un drum lung dinspre Croatia, ne-am cazat si am coborat spre atractia statiunii, lacul Bled. Am fost impresionati imediat de frumusetea locurilor. Abea am asteptat ziua urmatoare pentru a putea explora imprejurimile.

Vila in care ne-am cazat era un pic sub asteptari, daca faceam un raport pret/calitate, mai ales ca veneam din mai multe locatii unde am platit mai putin, iar conditiile erau mult mai bune. A doua zi, am plecat de dimineata spre lac. Se anunta o zi minunata. As vrea sa va spun ca ramai uimit de frumusetea acestui lac, de apa care are o culoare ireala, de curatenia si buna dispozitie care te inconjoara. Am decis sa facem un tur al lacului care are o circumferinta de aprox. 10 km. Te poti plimba, sau poti inchiria bicicleta, poti sa te dai cu role. Ai posibilitatea sa te opresti unde doresti si sa te racoresti in apele lacului. Am vazut pesti si foarte multe lebede care-ti mananca din palma. Intr-un capat al lacului exista posibilitatea de a campa cu masina si ai la dispozitie toate facilitatile. Daca vrei, poti sa pescuiesti, dar am inteles ca este destul de scump. Pentru ca nu am avut la mine scule de pescuit, m-am multumit sa privesc cativa pescari... O atractie a locului este insula din mijlocul lacului unde poti sa ajungi cu barca, sau chiar inot. Peste tot sunt barcagii care te invita sa faci o plimbare. Pe insula se afla o biserica superba. In drumul nostru in jurul lacului, am ajuns la o locatie care era o resedinta a lui Tito.

O alta atractie, este un Castel care se afla pe o stanca si poti ajunge urcand pe jos... Am facut acest drum si merita tot efortul.

In imediata apropiere a lacului, exista numeroase posibilitati de relaxare sau incursiuni prin padure, rafting, cascade, chiar si parapanta... Cu siguranta nu te vei plictisi!

Este bine sa va spun ca este o statiune scumpa pentru un turist roman obisnuit, dar ceea ce vezi acolo te face sa nu regreti banii cheltuiti. Sunt foarte multi turisti americani, englezi, japonezi, etc.

In concluzie, am fost fascinat de frumusetile acelui loc, de curatenie si de posibilitatile de agrement. Daca veti trece prin Slovenia si aveti timp, nu ezitati sa vizitati acest loc cu adevarat fascinant!

Trimis de Sebastian TM in 19.02.12 22:11:07
Validat / Publicat: 20.02.12 05:49:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVENIA

VIZUALIZĂRI: 4080 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sebastian TM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.02.12 05:48:45]

@Sebastian TM: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Fiind un review incarcat la o rubrica de calatorie, am retras nota la capitolul "Cazare".

Daca vrei, poti incarca un review distinct, despre pensiunea la care ai fost cazat, unde sa insisti cu detalii despre aceasta ( amplasare/pret/servicii/camere/curatenie/mic dejun/parcare/etc. ).

Alina Morar
[20.02.12 07:55:37]

Si eu am fost in vara la Bled. Pe mine m-a cucerit acest loc. Sa stii ca mie preturile mi s-au parut mai mici ca si in Austria.

grecudoina
[20.02.12 08:41:58]

imi place mult aceasta locatie, vreau sa -mi dai mai multe informatii, despre fiecare obiectiv, exemplu despre castel, daca l-ai vizitat? Este prea punctat sejurul petrecut acolo, eu nu am masina, dar o sa ma interesez de un tur Croatia-Slovenia, pt. ca mi-au placut pozele atat ale tale cat si ale lui vlado2 din Croatia. Daca mai ai si alte informatii turistice, despre acest traseu, mi-ar prinde bine, ce zici de perioada sept. -oct. ? Multumesc, pt. aceasta locatie ai un vot meritat al meu

[20.02.12 10:07:36]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Larissa
[20.02.12 18:03:33]

Am venit cu superbonusul, felicitări pentru review și pentru poze. Ca să fie perfect, trebuie să ne mai dai niște prețuri, de exemplu cât costă barca până la insulă, cât timp ți-a luat până la castel, cât a fost intrarea, celelalte distracții la ce prețuri sunt etc.

[20.02.12 18:42:50]

@Alina Morar: Trebuie sa mentionez ca am fost in luna iulie, adica in plin sezon. Este posibil ca in comparatie cu Austria, preturile sa fie mai mici. Eu am facut aceasta comparatie cu traseul de pana atunci care includea Muntenegru, Serbia, Croatia. In aceste tari, preturile sunt mai mici . Oricum, merita toti banii!

[20.02.12 19:14:46]

@grecudoina: Multumesc pentru aprecieri. Sunt sigur ca vei gasi un tur care sa cuprinda si aceasta locatie. Odata ajunsa acolo, vei avea de ales intre multe variante de agrement. Poti sa te aventurezi pe cont propriu sau sa apelezi la firme care se ocupa cu asa ceva, firme care se gasesc in zona lacului. Exista varianta sa vizitezi o zona cu cascade splendide, poti face drumetii prin padure. Daca alegi sa mergi in padure trebuie sa ai grija la niste insecte care te pot musca. Poti evita acest lucru cu un echipament adecvat. Turul lacului este foarte frumos si reconfortant. Ai posibilitatea sa mergi pe jos sau sa inchiriezi bicicleta. Poti face turul lacului si cu un trenulet care se plimba permanent si-l poti lua chiar din centru. Preturile sunt rezonabile. Eu am ales varianta sa merg pe jos, ai de facut aprox. 10 km, dar te poti opri in diferite locuri sa faci baie, sau sa te racoresti la un suc sau inghetata. In timp ce faci turul lacului, la un moment dat ai varianta sa urci la castel. Sunt amenajate trepte, nu este foarte abrupt si poti sa te odihnesti. Am urcat cam in 10-15 minute. La castel este cu intrare si costa aprox. 8 euro de persoana. Privelistea este superba de sus. In interiorul castelului, exista si un restaurant si poti sa-ti cumperi suveniruri. In legatura cu plimbarea pe lac, sunt multe locuri unde stau cu barci sau gondole si poti ajunge pe insula. Un bilet este cam 10 euro, dar depinde cu ce vrei sa mergi. Daca esti bun inotator, poti ajunge si inot fiindca distanta nu este foarte mare. Apa este incredibila, calda si curata de un albastru ireal. Sunt pesti de toate felurile si poti sa pescuiesti. Am aflat la hotel ca ziua de pescuit este undeva la vreo 30 de euro si mi s-a parut scump. De remarcat faptul ca nu vezi niciu skijet sau vreo barca cu motor. In apropierea statiunii am vazut si un mic aerodrom de unde faceau lansari cu parasuta. O sa incerc sa-mi mai amintesc lucruri si voi reveni cu completari. Perioada de care imi spui mi se pare super, deoarece toamna este extraordinara ca si culori. Iti doresc doar timp frumos si excursia va fi o reusita!

[20.02.12 19:24:58]

@larissa2012: Multumesc! Am incercat intr-o descriere de mai sus, sa vin cu mai multe precizari. Imi amintesc ca pretul pentru un drum cu barca pana la insula si inapoi era undeva la vreo 10 euro. Este posibil sa fie si mai ieftin, deoarece barcile sunt diferite. Cred ca poti inchiria si una personala si va trebui sa vaslesti. Aceasta varianta este sigur mai ieftina.

In legatura cu timpul pana la castel, intr-un ritm normal, fara efort, ajungi cam in 15 minute. Sunt trepte frumos amenajate, cu spatiu de odihna (bancute). Ajunsa sus, vei putea intra la castel unde pretul este cam 8 euro/pers. Copiii platesc mai putin.

Eu m-am simtit excelent plimbandu-ma si trebuie sa spun ca am inconjurat lacul de mai multe ori, dar nu m-am simtit deloc obosit. Nu stiu daca sunt cluburi, eu nu am fost, dar seara la terase si resturante (in centru) canta muzica live si atmosfera este foarte frumoasa! Recomand pentru cei care vor sa se relaxeze sau sa fac fotografii.

[20.02.12 19:29:36]

@webmaster13: Super! cam asa ceva se canta live in locatiile din Bled.

Alina Morar
[20.02.12 20:50:13]

Cateva lucruri despre Bled si imprejurimi puteti citi si la mine vezi impresii si aici vezi impresii.

grecudoina
[20.02.12 20:54:24]

@Sebastian TM: multumesc pt. toate informatii, pt. a pleca sunt suficiente, restul le voi descoperi singura, mi se pare interesanta si excursia la cascade, fiind un fan al lor. De asemenea imi surade ideea cu bicicleta si chiar si inotul, dar la asta ma mai gandesc, sa vad intai lacul

[20.02.12 21:03:58]

@Alina Morar: Foarte frumoase si sugestive fotografii!

adryana
[23.02.12 13:25:09]

superb loc, m-au lasat fara grai toate pozele voastre.

Nici nu stiu cand e mai frumos-iarna sau vara.

[23.02.12 14:28:32]

@adryana: In orice anotimp vei ajunge, vei fi incantata de acel loc. Iti doresc timp frumos si o vacanta reusita!

adryana, Alina Morar, grecudoina, Sebastian TM
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bled şi împrejurimile: