ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2012
    ÎNSCRIS: 13.03.11
    JAN-2012

Sarbatorile Anului Nou Chinezesc 2012

Traditional New Year Chinese Music - Liuye Jin

Asculta mai multe audio traditionala

Sarbatorile Anului Nou Chinezesc, numite si "Spring Festival"/ Festivalul Primaverii, incep in luna ianuarie, la date diferite in fiecare an in functie de pozitia lunii, si se incheie cu Festivalul Lanternelor. Dureaza 15-20 zile. In 2012 s-au desfasurat in intervalul 17 ian-6 febr.

In aceasta perioada multi chinezi beneficiaza de zile libere ceea ce genereaza: mare aglomeratie la obiectivele turistice, in zonele turistice, in magazine si piete, in mijloacele de transport (rezervarile ptr avion si tren sunt facute cu luni inainte); ore de stat la rand ptr a intra in temple (Hong Kong).

Alte cateva caracteristici: reduceri de preturi in magazine; in Hong Kong programe tv de "revelion" asemanatoare celor din occident, in Beijing programe tv artistice-patriotice imbinate cu spectacole moderne; putine ornamente stradale specifice sarbatorii anului nou; predomina culoarea rosie ptr decoratiuni stradale, ravase cu dorinte, ambalaje cadouri, plicuri in care se ofera bani ca si cadou de noul an; are loc intalnirea traditionala, anuala, a familiei extinse la cina, "Reunion Dinner" (ptr anul 2012: in 22 ian.) intalnire care determina aglomeratie mare pe mijloace de transport in toata China (desi au fost suplimentate trenurile, autobuzele conform stirilor tv); datorita presiunii pentru casatorie din partea familiilor, mai ales din partea celor mai traditionaliste din zonele rurale, exista, ptr Reunion Dinner, servicii de "prieten/a de imprumut" (persoana care se prezinta, fals, familiei ca fiind prietenul/logodnicul), contra cost.

Calendarul evenimentelor de Anul Nou in Hong Kong:

17-22 ian "New Year Fortune-seeking Trip":

-vizita, la temple, de multumire pentru ultimele 12 luni si de rugaciuni ptr noroc in noul an: Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Temple-in Kowloon, Che Kung Temple-Noile Teritorii; Man Mo Temple-in insula HK; aglomeratie mare, se sta ore la rand pentru acces in temple

-vizita la "arborii dorintelor" Lam Tsuen Wishing Trees-Noile Teritorii-dorintele se scriu pe ravase rosii sau se cumpara ravase gata scrise (uzual) si se agata/arunca in pomi;

-vizite la Flower Markets/Piete de flori ptr a impodobi casele

22 ian -Reunion Dinner-cina traditionala, anuala, a familiei extinse

23 ian. -Carnavalul/Parada de Anul Nou: 2-3 ore de parada pe un traseu prestabilit in Kowloon-Tsim Sha Tsui, cu trupe de perfomeri (dansatori, acrobati, majorete) din mai multe tari (inclusiv din Europa, SUA), unele insotite de care alegorice

-24 ian- 15-20 min de artificii spectaculoase in Portul Victoria;

-25 ian-traditionala Cursa de cai: Hon Kong New Year Race Day

-6 febr. - Lantern Festival, marcheaza sfarsitul sarbatorilor noului an chinezesc; este considerata echivalentul sarbatorii Sf. Valentin

Urare uzuala pentru intrarea in Noul An Chinezesc: Kung Hei Fat Choy! in traducere aproximativa: Sa ai parte de prosperitate! /Un An Nou prosper! Urare, de altfel, bine-venita oricand, nu?!

Trimis de station5* in 19.02.12 16:40:21
    Validat / Publicat: 19.02.12 17:45:42
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CHINA

VIZUALIZĂRI: 2381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (station5*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Carnavalul/parada din Hong Kong din 23 ian.

[19.02.12 18:33:55]

Foarte frumoase poze! Ma surprinde totusi, ca nu am vazut nici un dragon in pozele tale. Avand in vedere ca am intrat in anul dragonului de apa, ma asteptam la mai multe decoratiuni cu acesta. In traditia chineza, stiu ca este unul dintre principalele simboluri.

sunflower
    [19.02.12 18:38:15]

Foarte frumos totul! Felicitari, aveti votul meu!

Jupi, eu am vazut dragoni in P11, adevarat ca erau cam veseli, inspira orice, numai teroare nu!

[19.02.12 18:41:35]

@webmaster

De ce nu pot sa votez acelasi ulitizator decat de 3 ori?

Daca are mai multe rw care-mi plac, de ce nu pot sa votez?

[19.02.12 18:43:40]

@sunflower: scuze, nu-i vazusem!

dar oricum, erau cam putini.

[19.02.12 18:47:45]

@Jupi:

jupi am mai adaugat doua foto cu ceea ce pare a fi dragon (poate inca nu-s validate); adevarul este ca dragonii nu erau prea bine reprezentanti in parada; interesant era ca unele mascote aveau lipite pe "corpul" lor biletele cu urari si veneau f aproape de spectatori ptr a putea fi insusite de acestia; mai verific pozele si mai adaug daca mai gasesc cu dragoni

[19.02.12 18:50:52]

@station5: nu trebuie, stai linistita.

doar sunt surprinsa, atat. cred ca am eu mai multi prin casa, decat chinezii.

[19.02.12 19:04:31]

@Jupi:

jupi, multumesc! am mai gasit si adaugat 2 foto cu dragoni de la parada, mi-ar fi placut sa fie mai spectaculosi!

@sunflower:

multumesc sunflower, ultimul dragon, mai fioros este ptr tine

trebuie sa asteptam validarea pozelor

[20.02.12 08:27:23]

"Fă întotdeauna ceea ce vrei şi spune ceea ce simţi. Cei care vor obiecta nu contează, iar cei care contează cu adevărat nu vor obiecta. " (Dr. Suess)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Marian Preda
    [20.02.12 12:00:40]

@station5:

Anul dragonului de apa, la chinezi, se spune ca v-a aduce cu el abundenta de toate felurile si... banuiesc multe reduceri la preturi...

Cred ca oracolele nu se refereau la ,,Dragonul Rosu''!...

Interesant si elocvent rw.

Sper sa ajung si eu in aprilie (... nu-i pacaleala!...), la obiectivele sus amintite. Macar la ,,arborii dorintelor''.

Deoarece am foarte multe dorinte pentru turismul din tara noastra!

Sa ai parte de prosperitate si de multa sanatate!

Vacante frumoase!

sunflower
    [20.02.12 15:00:38]

@station5:

Merci pt. dragon, station5, mai ales ca eu sunt chiar dragon, dar de foc. Fotografia o sa-i placa mai ales baietelului meu, ieri i-am aratat pozele cu ceilalti dragoni, i-am explicat eu ce si cum, iar el mi-a replicat: "mami, astia de ce rad?? ";

[20.02.12 16:20:42]

@webmaster13:

sa ai sanatate ca tare frumoasa e si melodia si vorba de duh! citatul este dedicat noua, celor extravertiti; este vital ptr noi sa ne consoleze cineva din cand in cand Multumesc muuuult!

[20.02.12 16:41:11]

@Marian Preda:

Multumesc, aceleasi urari frumoase si tie!

ma intreb: cum poate cineva care are numele atat de asemanator cu Marin Preda (acel "mare singuratic" cu "viata (lui) ca o prada") sa aiba umor??!

stiu ca urmeaza sa pleci in china (ma bucur mult ptr tine) si imi dau silinta sa scriu articolul despre hong kong cat de repede, ceva info din el poate vor fi de folos.

Jupi, Marian Preda, station5*, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind China - o lume aparte: