ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2012
single
43 AD. + 2 COPII

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

De ce nu mi-a placut Egiptul!

Aici o sa scriu de ce nu mai doresc sa merg in Egipt, de ce eu consider aceasta excursie un esec total, un Revelion ratat si in care imi pusesem mari sperante.

Da am avut si o excursie de cosmar si aceasta a fost in Egipt. Dar as fi nedreapta daca as spune ca tot circuitul a fost urat.

Cosmarul a disparut cand am ajuns in Aswan, apoi Valea Regilor, Hurganda (un sejur de 3 zile, tot atunci) si muntele Sinai, m-a facut tot ce am indurat pana atunci si cand ne-am reantors in Cairo, unde trebuia sa mai stam 4 zile pana la revenirea acasa.

Dar aici nu o sa mai scriu nimic din tot ce mi-a placut, despre asta altadata...

Am aterizat pe aeroportul din Cairo la ora 2 (dimineata) si trebuia sa fim la hotel, conform programului la ora 3, dar am plecat cu stangul de acasa si am ajuns la hotel, cand se crapa de ziua, motivul: ma asteptam de acasa, eram in circuit 45 persoane (asa ceva nu putea sa fie de bun augur, un circuit se poate realiza in conditii bune cu max 30 persoane si rezistente la acest tip de excursie in care in fiecare zi esti in alta parte a tarii si nu prea ai timp de odihna, iar cea mai invarsta persoana din grup era o d-na de 80 ani, pe care daca ghida o pierdea din privire, reusea sa se rataceasca (nu avea nici un simt al orientarii), asta s-a intamplat si dupa aterizare, dar eram la inceput, de unde sa stie ghida cu cine a plecat.

Tot grupul a trecut de controlul vamal si fiecare de capul lui am plecat sa ne ridicam bagajele si in cel mai scurt timp eram la autocar unde ghidul egiptean ne astepta, dar lipsea ghida si d-na, ca sa aflam ca ghida e in cautarea d-nei de 80 ani, avand ridicata si valiza ei, dar dansa lipsa. Dupa 1h apare victoriosa ghida insotita de d-na, pe care o gasise asteptand la alta banda, aferenta sosiri unui zbor din cu totul alta directie, asa ca dupa un drum cu ceata (am considerat eu, pt. ca atmosfera era gri) la ora 5 dim.

Eram instalata in camera de la h. Zoser, pt un somn scurt pt. ca la ora 8 trebuia sa fim la masa, iar la ora 9 plecam la Memphis-vechea capitala a Egiptului.

A doua zi destul de prost dispusi cu totii, la iesirea din hotel am constatat ca ceata nu se ridicase, atunci ghidul egipten ne-a luminat, nu era ceata, smocul din Cairo nu lasa nici razele soarelui sa patrunda si asta e starea naturala a acestei metropole si asa au fost tate zilele petrecute aici (noroc ca dupa 2 zile plecam).

Dupa vizitele facute la Memphis, Sakkara, Ghiza-despre care am sa sriu un alt rw, pt. ca merita sa-i aloc un alt loc, trebuia sa ne instalam in punctul de unde autocarul urma sa ne ridice, la ora stabilita, era deja aproape apusul soarelui, cand rupta de oboseala, ma strecuram cu greu prin multime si localnicii care trageau dupa ei cate o camila incurcand si mai multdrumul meu spre autocar, care si el la randul lui nu mai putea sosi pana la locul intalnirii, fiind blocat in zona parcarii.

Asa ca inconjurata de aceasta multime, de praf, de mirosul de balegar de camila, nu-mi doream decat sa ajung cat mai repede la hotel, dar surpriza cand ne-am asternut la drum cu autocarul, i-a venit ideea ghizilor sa mergem sa vizitam si fabrica de papirus, cand am ajuns la destinatie, i-am spus ghidei ca eu prefer sa raman in autocar, ca nu-mi mai trebuie nimic, la insistentele ei am coborat, avand promisiunea ca in interior sunt fotolii si suntem tratati cu ceai sau cafea, asa a fost dar asta dupa o lunga prelegere despre cum se fabrica aceasta hartie, iar ceaiul si cafeaua (de care eu nici nu beau), erau atat de indulcite incat eu am renuntat, mai ales ca fusesem avertizata de acasa sa fiu atenta la mancare, daca nu vreau sa devina aceasta excursie un cosmar, aproape toti turistii (mai ales cei sensibili cu aparatul digestiv) sufera aici de diaree.

Cu mancarea, pot spune ca in afara de perioda croazierei pe Nil, si la Hurganda, (in total 7 zile) unde am avut: peste (acceptabil), fructe de mare, pui friptura si legume fierte in abur, in restul perioadei de 10 zile am mancat numai orez, de mi se lungisera ochii de atata orez si eventual fructe, dar si acestea numai cele cu coaja, care nu erau atinse de apa de acolo si asa am rezistat eroic fara sa am probleme, pe care le-au cam avut ceilalti din grup, eu in schimb am plecat si inarmata cu tot felul de pastile, asa ca am fost pe post de farmacie pt. toti.

Si uite asa am ajuns si in seara cand la trebuia sa parasim Cairo, cu trenul, in cusete de dormit de cate 4 persoane, chiar ma intrebam, ca daca am platit single, nu ar trebui macar 2 locuri sa-mi dea mie? Inainte inca de a ma inscrie, am spus la agentie ca daca nu am vagon cu cusete eu nu merg in aceasta excursie, de fapt cand am aflat ca suntem 45 insi inscrisi am vrut sa ma retrag, dar din pascate nu platisem storno si pierdeam 25%din banii de excursie, mi s-a dat garantii ca plata includea aceasta cuseta, deci am fost transferati la gara, unde ni s-a spus ca vom ramane in autocar pana cand se apropia ora sosirii trenului pt ca la peron nu putem astepta din cauza ca e f. periculos, pt. ca trecuse o ora de asteptare, o parte din noi au vrut la toaleta, inclusiv ghida, asa ca insote si de cativa barbati din grup am plecat peste drum unde am vazut un restaurant, a intrat acolo un barbat si pana a intrebat el daca au o toaleta ne si inconjurasera cativa arabi, care ne tot aruncau priviri dubioase, intre timp iesise si colegul nostru cu raspuns negativ asa ca am plecat intr-un hotel alaturat, sa incercam acolo, acolo alta bomba, dar baiatul de la receptie amabil ne-a indicat sa urcam pe scari la etj. 2, in timp ce stateam la rand pt ca era una singura, din camerele alaturatese tot deschideau usile si apareau tot felul de fete ciudate intinse in pat, pt, ca patul era chiar la usa si doar intindeau mana, am rasuflat usurate cand ne-am vazut afara din acest ciudat loc si am plecat repede sa ne adapostim in masina noastra (cand sa traversam str. 2 politisti s-au repezit la noi si ne-au condus pana la masina atragandu-ne atentia sa nu mai coboram din ea. Insfarsit am fost anuntati sa mergem in cara si acolo pe peron sa stam grupati si cu bagajul langa noi, acolo erau grupuri tot asa ca si noi de italieni, nemti, si in jurul nostru cascau ochii, de la distanta aceste fete ciudate.

Vine si trenul, apare si omul nostru de la agentia din Cairo cu biletele si acum a urmat lovitura de gratie, biletele de cuseta se transformasera in loc la asa zisa cl. 1 (motivul transmitere nr. de persoane prea tarziu de la agentia din Romania, in aceasta perioada de sarbatori si nu mai gasit locuri in cusete). Inprimul moment am refuzat cu totii sa urcam in tren si am cerut sa ne duca la hotel in noaptea aceea si plecam a doua zi dimineata, macar sa mergem ziua drumul era pana la Aswan si faceam 10h, italienii, nemtii ne parasisera ei aveau cusete, au inceput sa se incinga tel., fiecare isi suna agentia, ca sa ia masuri, raspunsurile de peste tot erau aceleasi, nu mai sunt locuri disponibile la nici un hotel, eram in 28 dec., intre timp pleaca si trenul, noi pe peron, agentul cu biletele pleaca la casa de bilete si se reantoarce victorios vine un alt tren peste 1/2 h, care merge la Aswan, ia alte bilete si de data asta ne suim in tren nu mai aveam ce face, decat sa petrecem noaptea pe acest peron mai bine in tren, acum alta surpriza, locurile erau 3-4 intr-un compartiment, incat aveam bilete in toate compartimentele de cl. 1 printre cetatenii egipteni.

Dar sa va descriu compartimentul, arata ingrozitor, din tabla, cu scaunele acoperite cu o musama murdara, de care cautai sa nu o atingi, fara usi (in momentul in care am intrat, din cauza ca aerul conditionat era atat de tare dat, incat ziceai ca te afli in congelator, si cu usile deschise la vagon, amvrut sa inchi usa, pe care nu o gaseam, ulterior mi s-a spus ca aici nu sunt usi la compartimente), cu ferestre care nu au vazut niciodata apa si detergentul, erau atat de murdare, ca nici nu stiai cand e zi sau noapte, sau unde te afli, iar cand am vrut sa merg la wc, cu greu am gasit unul in care am putut intra, in celelalte nu puteai nici intra de mizerie, nici pe vremuri la noi, in personale la cl. 2, nu era atata mizerie.

Suparata pe mine, pe viata m-am instalat in scaunul meu, dar simteam ca inghet, atat de frig era, si am desfacut valiza, mi-am scos jacheta cu care plecasem din Romania (de iarna) caciula si manusile si cu piciorele pe valiza, fara sa ating ceva din compartiment, am incercat sa atipesc, pt. a=mi scurta suferinta acestei calatorii.

La ora 6 dimineata am renuntat sa ma mai chinui, si am facut un calcul, daca cu trenul pe care l-am pierdut trebuia sa ajungem la ora 7.30, atunci ajungem si cu acesta la ora 8, asa ca m-am sters pe fata cu servetele umede, pe care intodeauna le port cu mine (si de data aceasta chiar mi-au prins bine), si ma gandeam sa ma pregatesc de coborare, am iesit pe coridor si l-am intalnit pe ghidul egiptean cu alti colegi intr-o apriga disputa, in care colegii mei incercau sa stabileasca suma care urma sa o primim, drept despagubire pt. acest ,,minunat transport”, iar eu aflu ca acest tren nu avea viteza celui pe care-l pierdusem si ca vom ajunge numai la ora 11 in Aswan, nu mai vroiam nimic, si am cerut cum ajung in Aswant sa ma trimita acasa cu avionul imediat, eu nu mai merg mai departe si sa mi se returneze banii de pe excursie, mai tarziu cand am ajuns in Aswan, nu am mai fost atat de radicala, cand am dat cu ochii de acest, oras, eram in alt Egipt, unul pe care ma asteptam sa-l gasesc, cu cer albastru, cu aer curat si lipede, cu flori si strazi curate, cu multa istorie, in sfarsit de aici puteam sa-mi reiau o frumoasa calatorie. Dar acel tren pt. mult timp a fost cel urat lucru care mi s-a intamplat vreodata in calatoriile mele, a fost un tren al groazei, si o calatorie de cosmar.

Daca vreodata mergeti in Egipt, stati cat mai putin in Cairo, cat sa vizitati Memphis, Giza si muzeul de Egiptologie, si sa va asigurati ca ajungeti in sudul tarii cu vagon de dormit (am inteles de la cei care au mers cu el ca este curat si acceptabil), sau cu avionul, puteti merge de asemenea cu autocarul din Cairo pana la Luxor si de acolo croaziera pe Nil pana la Aswan, pe traseu vaporul opreste si cu autocarele vizitati toata Valea Regilor, iar reantoarcerea in tara sa fie de la Aswan, dupa mine acesta e cea mai buna varianta. In urmatorul rw despre Egipt, am sa scriu si lucruri frumoase, poze acum nu am din trn ca numai la asta nu=mi statea capul.

Trimis de grecudoina in 18.02.12 19:10:32
Validat / Publicat: 18.02.12 21:22:15

VIZUALIZĂRI: 4520 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asa se vede Cairo din tower Cairo,smocul pluteste permanent

adryana
[19.02.12 11:11:41]

@grecudoina, imi pare rau pentru revelionul ratat. Si-au mai ratat si altii revelionul, inclusiv eu, care am dorit un altfel de revelion. Si l-am avut cu brio. Sa nu te superi pe mine daca iti spun, dar ti-am urmarit greu de tot randurile acestui rw. caci nu ai pus punctul unde trebuia si mai greu am inteles de fapt ce vroiai tu sa explici.

In primul rand daca ai avut norocul sa fiti 45 inscrisi in excursie, printre care si o femeie in varsta de 80 de ani care mai era si cu probleme, astea nu sunt motive de a nu mai pleca in Egipt. Asta a fost o intamplare, ca doar nu stiai dinainte ca vei avea in grup o femeie de 80 ani care sa va ridice probleme.

In al doilea rand nu am inteles de ce agentia cu care ai mers acolo nu a rezolvat sa mergeti la Aswan cu autocarul si sa faceti croaziera pe Nil si ati mers cu trenul acela infect-asta e tot greseala agentiei si, la fel nu il consider un motiv de a nu mai vizita Egiptul. Astept sa ne povestesti despre hotelul in care ai fost cazata si despre celelalte excursii pe care le-ai facut.

iulianic
[19.02.12 12:41:23]

@grecudoina: Faptul ca s-a calatorit cu trenul era sau ar fi trebuit sa fie stiut chiar de la inscriere, din tara. A fost optiunea ta.

Ceea ce nu puteai sti era ca s-a inscris si doamna de 80 de ani. Niciodata o agentie nu va refuza inscrierea unei persoane in varsta pentru ca si ea este un aducator de profit. De-a lungul timpului si eu am avut camarazi de grup cu varste inaintate. Se aventurau sau nu in plimbari per pedes numai dupa ce se interesau ce va urma.

Cat despre deranjamentele stomacale… Cand am plecat in Egipt, in 2008, eram ingrozita de aceasta perspectiva. Am vrut sa cumpar din tara pastile pentru orice eventualitate, dar farmacista m-a asigurat ca daca voi respecta regulile elementare de igiena (spalarea pe maini inainte de masa) si nu voi cumpara sau consuma alimente sau apa de oriunde, nu voi pati nimic. Si n-am patit nimic nici eu, nici cei 47 de membri ai expeditiei noastre.

Si... da, @adryana are dreptate! Foarte greu am citit review-ul. Mai pune punct, mai rasufla, mai odihneste-te cand povestesti! Nu mai poti fi la fel de suparata ca acum cativa ani.

vlado2
[19.02.12 17:31:25]

Egiptul este urat pentru ca ati calatorit cu o doamna de optezisi... de ani si ca trenul era mizerabil? Frumusetea tarii nu se masoara in cate zile pot sta citiva dintre egipteni nespalati sau cat de des se tunde iarba de la hotel. Era o cucoana intr-unul din grupurile cu care am mers intr-o excursie la Cairo care a facut o adevarata criza de nervi cand un egiptean a incercat sa ii dea o farfurie si tacamuri in restaurantul in care urma sa mancam. Chestia ca omul ala a atins farfuria si tacamurile a dus la afirmatii de genul: "Mi-am ratat vacanta"... Eu consider ca atunci cand alegi Egiptul (si mai ales un ditamai circuitul) esti constient unde mergi. Daca vrei lapte si miere te inchizi intr-un hotel de 5 stele si o sa ai lapte si miere.

Cine ar crede ca in Cairo gaseste aceiasi miere pe strazi este pur si simplu un om care nu a citit absolut nimic despre destinatia pe care urmeaza sa o viziteze.

Deci ce nu v-a placut in Egipt?

station5*
[19.02.12 17:31:55]

informatia turistica din articol este utila la capitolul "excursie ratata din cauza proastei organizari a agentiei de turism" si exemple la acest capitol sunt cu milioanele "all over the world"... ptr aceasta utilitate am votat articolul

dar! este pacat sa nu ne placa Egiptul, noua turistilor, doar ptr ca sunt (si) agentii de turism incapabile... dupa parerea mea, Egiptul nu merita aceasta eticheta... este o destinatie turistica mult prea valoroasa...

[19.02.12 18:35:27]

@station5: sunt de acord cu tine, asta am si vrut de la acest rw, am si zis ca am sa revin la Egipt, cu un rw, in care am sa arat ce locuri minunate sunt in Egipt si pe care le calcam mai rar. Deceptionata am fost de lipsa de organizare si lacomia agentiei, care din dorinta de a castiga cat mai multi bani, ne-a trimis 45 insi in circuit si nu le-a explicat multora ce inseamna un circuit, muti din cei de acolo, credeau ca vor sta la un singur hotel si apoi ne duce in excursii, asta a fost scopul acetui rw ,,excursie ratata ". Si iarasi o mare deceptie a fost Cairo, despre care aveam o frumoasa amintire din copilarie, am stat in Cairo 1 an (tata a fost atasat diplomatic acolo), de la Giza nu se vedeau blocurile din oras, zona piramidelor nu era asa de sapata, nu era aglomeratie si multe altele (voi incerca sa scanez cateva poze de atunci sa vi le arat). Oricum o sa mai scriu rw-uri despre Egipt, cu partile lui frumoase, nu am, vrut sa spun ca nu merita sa mergeti in Egipt, am vrut sa arat ca e bine sa fii atent cum mergi si cu ce agentie si unde trebuie neaparat sa ajungeti, regret ca nu am fost inteleasa si imi pare rau ca l-am scris intr-un moment de oboseala si destul de dificil de citit, dar sper ca sapt. viitoare sa-mi indrept greselile de aici

[19.02.12 18:53:47]

@vlado2: am fost deceptionata de Cairo pt. ca eu aveam o amintire mult mai frumoasa despre acest oras in care am locuit 1 an, in anul 1958 si atunci erau egipteni care stateau pe jos cu o maimuta in brate, care-l curata pe piept de purici, dar m-a amuzat si pe mine si pe parintii mei, dar orasul nu era poluat, treceam singura strada pt. a merge la un aprozar de-mi cumparam banane, fara sa fiu pazita, erai in siguranta pe strada (si eram copilul unui diplomat de la ambasada) si multe altele (am sa scanez cateva poze din aceea perioada pt a vedea diferenta), iar despre Egipt am sa mai scriu un rw, de ce imi place Egiptul. Alte lucruri nu mi-au placut, nu m-am facut inteleasa, il consider, un rw ratat, iar referitor la circuite toate excursiile mele au fost numai circuite si stiu f. bine ce inseamna, multi din cei care au fost in aceasta excursie nu stiau ce e un circuit, dar nu eu si inca ceva eu nu mi-am aratat repulsia fata de vreun egiptean sau african, chiar dimpotriva mi-a placut sa stau chiar cu ei la masa sau sa le cunosc obiceiurile, sa intru in casele lor, daca mi se permitea (o sa vedeti cand o sa relatez despre excursiile din China, Indonezia (unde am mancat, cand am avut ocazia, in localurile lor unde ghizi nu ne duceau)

station5*
[19.02.12 19:12:52]

@grecudoina:

gata. acuma ca ne-am lamurit cu totii, asteptam urmatoarele Dvs. articole Dna Doina! va multumim anticipat, eu le astept cu nerabdare!

vlado2
[19.02.12 20:02:19]

@grecudoina: V-am citit toate descrierile si am fost surprins de acest rw. Pentru ca, nah, mi-am dat seama cam ce va place si ce nu. Si ceea ce am citit aici nu prea avea legatura cu persoana pe care mi-o imaginasem.

Cum spune si colegul meu station5, asteptam cu nerabdare celelalte descrieri.

andrei44*
[20.02.12 13:14:17]

@grecudoina: Mi-a fost extraordinar de greu sa percep ce voiai de fapt sa scrii. Cuvintele adaugate in oarece fraze m-au pus deseori in dificultate. Poate ca eu sint de vina pentru ca nu am intuit ce doresti sa spui in fiecare fraza.

Nu cred ca exista legatura intre frumusetea unui loc si grupul cu care mergi acolo. Sigur ca anume situatii iti pot crea disconfort.

Cred ca, de fapt, utilizind un stil total diferit de cel al rw anterioare, ai o amintire foarte neplacuta. Singura idee care ne poate folosi din acest rw este ca nu trebuie sa ne incarcam cu ura dupa un concediu ratat pentru ca ura ramine in unii mai mult timp decit sentimentele pozitive.

[20.02.12 14:45:00]

@andrei44: raspunsul pe care l-am dat lui station5 si lui vlado2 sunt valabile si pentru tine, nu sunt incarcata de ura pt. aceasta destinatie, de aceea o sa continui cu alte rw despre Egipt, in care am sa arat de ce imi place Egiptul. Si nu sunt o persoana care sa se incace cu astfel de sentimente, le dau repede la spate si pastez in final partea buna (dar e bine cateodata sa mai relatezi si despre aceste intamplari)

Pușcașu Marin
[25.11.12 13:33:44]

@grecudoina: am citit si acest review ca si pe celelalte pe care le-ai scris despre Egipt. Am ramas cu impresia ca pana la urma ti-au placut obiectivele, dar nu prea ti-a placut anturajul si organizarea.

Vrei sa nu mai depinzi de altii? Organizeaza-ti singur (a) vacanta. Iesi mai ieftin, garantat, stai intr-o locatie cat vrei tu, nu cat vor altii, vezi ce vrei tu, nu ce vor altii.

E adevarat ca e ceva mai greu sa-ti organizezi singur o vacanta, in schimb poti avea satisfactii mult mai mari. Tine de comoditatea fiecaruia. Dar, in momentul de fata ai acces la orice informatii. Eu mi-am dorit de mic sa vad Egiptul. Aici, pe AFA am gasit tone de informatii pentru aceasta destinatie. Ce n-am gasit aici, sau ce am vrut sa verific si din alte surse, am gasit pe zeci de site-uri.

Mie mi-a placut foarte mult Egiptul. Am gasit oameni prietenosi, cu simtul umorului si mai ales PROFESIONISTI. Parerea mea este ca sunt mai seriosi decat multi agenti de turism de la noi. Nu mi s-a intamplat sa mi se spuna nu avem, nu stim, nu putem. Totul se rezolva daca esti dispus sa platesti pretul (care fie vorba intre noi, este jumatate din cat iti cer operatorii romani pentru aceasta destinatie).

Eu as merge oricand in Egipt, cu mare placere.

[25.11.12 17:19:45]

@ghisor: am facut si eu excursii pe care mi le-am organizat singura, bazandu-ma pe inf., rezervari prin booking, bilete pt. cursele interne la avion, ca Brazilia, Australia, Noua-Zeelanda, dar sunt locuri de care imi e teama sa merg pe cont propiu.

Ai dreptate, nu mi-a placut organizarea si grupul mult prea numeros pt. un circuit, si mai e ceva, cand aveam 11 ani, am fost in Egipt cu parintii si am stat 9 luni, tata a fost ca diplomat, iar atunci era viata mult mai frumoasa, mai curata - orasul Cairo, blocurile nu se vedeau de la piramide, in concluzie am ramas cu o alta imagine a acelor locuri.

Poate o sa ai curiozitatea sa-mi citesti si rw-urile din Brazilia, unde am fost cu o prietena, eu am organizat totul online sau din Australia, NZ, unde organizarea celor 2 luni de vacanta au fost realizate de cumnata mea din Suedia ca ajutorul unui agent de turism local, pt. ca aveam nevoie de stabilirea distantei pe care trebuia sa o facem pe zi, pt. a ajunge in campinguri, sa ne cazam pana la ora 16, pt. instalarea masini si pregatirii mesei, sunt lucruri pe care putini romani reusesc sa le vada, dar multumita acestui frate, am reusit.

Ref. la preturile practicate de agentiile din RO, sunt intru totul de acord cu tine, pt excursia din Brazilia am iesit mai ieftin cu 1000 de euro, iar excursia agentiilor nu cuprindea toate locurile pe unde am ajuns, in rw am dat toate aceste detalii.

Iar dupa ce am vazut si acele locuri, nu pot sa spun ca as mai merge in Egipt.

Acum plec de sarbatori in Peru, din pacate tot organizat, numai ca e semiprivat, ne asteapta un agent local, nu am gasit partenera care sa vina de sarbatori cu mine, oricum grupul pe care o sa-l cunosc cand ajung in Lima, e de max 10 persoane, deocamdata suntem doar 6 inscrisi, sper sa fie frumos, macar cum a fost in Africa de Sud, tot excursie organizata, dar doar cu 11 persoane adult si 2 copii, obisnuiti cu acest fel de excursii, unde am impus noi programul ghidului, vezi rw, am ajuns de la Cape-Town la Johanesburg.

Sarbatori Fericite, Doina

Pușcașu Marin
[25.11.12 19:43:32]

@grecudoina: Felicitari! Ai vazut locuri frumoase si interesante. O sa citesc si celelalte review-uri, pentru ca ai vazut locuri pe care oricine isi doreste sa le vada.

Vacanta placuta si sarbatori fericite!

adryana, andrei44*, grecudoina, iulianic, Pușcașu Marin, station5*, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Egipt: