ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2012
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 18.02.12
AUG-2011

Hotel Mistral - localizarea excelenta, conditii de 4 stele, personalul dezinteresat total

Am fost cazata la Hotel Mistral in vara lui 2011 timp de 5 nopti. Camera extem de curata, mobilier aproape nou, arata totul ca in poze, chiar si dimensiunile camerei au fost asa cum mi-am imaginat privind site-ul hotelului. Camera a fost cu vedere la micul port cu ambarcatiuni, iar dimineata camera era inundata de lumina splendida. Am fost multumita ca mi-au primit catelul, un bichon micut fara alte taxe incluse. Curatenia se facea in fiecare dimineata, din pacate, menajera nu vb decata bulgara, nu am reusit sa ne facem intelesi cu privire la orarul de curatenie (asta din cauza bichonului care nu suporta persoane straine in camera, trebuia de fiecare data sa-l scoatem din camera pana termina curatenia), asta nu a constituit niciun impediment...

Receptia lasa de dorit, prin angajate, vorbeau ce-i drept engleza, dar aveau o atitudine ostila, usor ironica, mai ales cand s-a facut plata cash in BGL (leva), spunandu-ne ca nu sunt toti banii. Am inceput numaratoarea asidua si obositoare a bancnotelor de vreo 3-4 ori si nu realizam unde este greseala.

In timpul asta d-soara de la receptia zambea ironic. In final, m-am enervat i-am dat banii si i-am zis sa-i numere ea. A terminat de numarat si a zis ca este ok.

Asta m-a enervat la culme, nu m-am putut abtine sa n-o apostrofez, desi nu fac asta, intreband-o " unde a fost greseala "? Probabil se amuza copios in timp ce numaram banii...

Micul -dejun inclus in pret putea fi servit optional, ori in sala unde era expus bufetul, sau in terasa. Am ales terasa inundata de soare si de privelistea marii.

Timp de cinci zile am mancat aceleasi alimente (branza, un fel de telemea, omleta cam nasoala, castraveti si rosii taiate separat pe 2 farfurii, ceva fulgi, lapte, nelipsita lubenita si paine prajita in ou sau nu stiu in ce era), cafeaua proasta, am preferat sa-mi cumpar lavazza de la bar cu un 1,80 leva, suc de portocale, ma rog nu era fresh. Nu spun ca nu era abundent, spun doar ca nu era calitativ pentru un hotel cu stelele Mistralului.

Un mare minus pentru mine personal a fost micul dejun si ospatarii, care n-aveau nicio treaba in afara de amenajarea bufetului, tu erai ca si inexistent... nu am indraznit sa le cer nimic, desi as fi avut nevoie de una, alta, servicii care in mod normal intra in atributia ospatarilor...

Ca si localizare dau un 10, dar atitudinea unor ospatari si receptionieri are nota 2 (a doua zi o alta receptionera zambea si saluta politicos, dar n-a durat decat o zi, in urmatoarea si-a facut aparitia din nou aroganta si nesimtirea celei de mai sus)

Cina nu am servit-o in hotel, deci nu pot spune nimic despre meniu, preferand sa luam masa la "Doi cocosi " parca, unde se mananca extrem de bine si ospatarii erau zambitori si ospitalieri, sau in stanga hotelului mai exista o terasa unde patroana te imbie sa servesti cina. Si aici mancarea este extrem de delicioasa pentru toate buzunarele.

In concluzie localizarea excelenta, curatenie, interioare elegante cu bun gust, ceea ce lasa de dorit este personalul. MI-am adus aminte de cei din Ro, desi chiar vroiam sa scap de ei: -): -)... Mentionez ca Mistral are si o mica plaja improvizata, dar nu am stat acolo decat de vreo 2 ori, fiind destul de aglomerata si nu foarte incapatoare...

Trimis de elenahelen in 18.02.12 14:30:12
Validat / Publicat: 18.02.12 15:32:48

VIZUALIZĂRI: 3178 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenahelen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dimineata la 6 30 ,priveliste din camera ....

webmaster15 [18.02.12 15:32:33] »

@elenahelen: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

elenahelen [19.02.12 18:03:11] »

@webmaster15: Multumesc... M-a ajutat foarte mult comunitatea asta si as vrea sa fiu si eu altora de folos: -)))

grecudoina [23.02.12 10:24:36] »

imi place cum scrii si te rog sa ne mai scrii rw, imi pare rau pt. ce ai patit, ai dreptate acesti oameni strica tot ce gasesti frumos, in unele locuri

grecudoina [23.02.12 10:27:52] »

am uitat sa-ti spun, fiind o mare iubitoare a acestor mici suflete, sigurul lucru care-l apreciez la acest hotel e ca te lasa cu catei, Sa-l iei intodeuna cu tine, cand poti,

alex1968 [18.10.12 23:20:43] »

@elenahelen,

Am gasit o oferta incredibil de ieftina pentru Revelion la acest hotel si as vrea sa te intreb - in cazul in care ai observat - daca au si alt sistem de incalzire decat instalatia de aer conditionat. Am vazut ca tu ai fost in august, deci e putin probabil sa fi retinut acest aspect, dar nu strica sa intreb, pentru ca mi-e destul de teama sa nu fac frigul pe acolo. De asemenea, te rog mult sa-mi spui daca exista frigider in camera. Oferta pentru Revelion include demipensiune, dar am inteles ca mancarea este destul de proasta si - chiar daca pranzul sau cina le voi lua la alt restaurant - vreau sa aduc ceva sa completez micul dejun, in special pentru sotul meu care e si mofturos si gurmand. O a treia intrebare (ultima), care poate parea un pic ciudata si usor ridicola, este daca televizorul din camera prinde posturi romanesti (daca iti mai aduci aminte). Multumesc foarte mult.

elenahelen [19.10.12 00:00:05] »

@alex1968: Din cate imi aduc aminte singurul sistem de caldura este de la aerul conditionat (nu cred ca va fi o problema cu frigul, conditiile sunt foarte bune in hotel, are chiar 4 stele)

Exista frigider in camera (camera mea avea vedere la mare)

Mancarea e suficienta la micul dejun, dar nu e tocmai de o calitate superioara (asa a fost in 2011).

Sincer nu-mi aduc aminte daca erau posturi romanesti la TV. Conditiile insa in hotel, repet sunt de 4 stele!

In speranta ca v-am fost utila va doresc sedere placuta :-)

alex1968 [19.10.12 00:25:33] »

@elenahelen,

Multumesc mult pentru raspuns. Principala problema care ma ingrijoreaza este cea legata de frig, dar inteleg ca, cel putin la capitolul cazare este OK. Inca odata, multumesc mult.

stroecristian83 [23.04.13 10:32:54] »

Buna, eu am rezervat o camera dubla la acest hotel pentru inceputul lui iunie, cand e aniversarea casatoriei noastre. Voiam sa te intreb cateva chestiuni care mi-ar face "iesirea" mai usoara:

- cum faci cu parcarea la hotel? trebuie sa iei vreun bon de la receptie ca sa intri cu masina in parcare, e departe?

- se poate plati cu euro prin balchik/nisipuri?

- merita sa mergem pana la dalboka? am citit niste recenzii pe AFO si nu par foarte incurajatoare.

Multumesc,

Cristi.

elenahelen [23.04.13 10:55:43] »

@stroecristian83:

Parcarea e aproape, chiar langa hotel, nu stiu exact cum se procedeaza cu plata...

Da, se poate plati cu euro, lei si leva, dar cel mai bine ar fi sa mergeti cu euro si sa-i schimbati in leva acolo (eu am schimbat si la receptia hotelului Regina Maria si la o casa de schimb de langa hotel Mistral)

Am fost la Dalboka anul trecut, practic este situata locatia la mijlocul drumului Vama Veche -Balcic si merita sa mergeti DOAR daca sunteti fan peste, daca nu altceva in meniu nu gasiti (totul este pe baza de peste)

Prietenul meu m-a insotit acolo sperand ca poate in meniu gaseste si alte preparate (el nefiind mancator de peste) si a sfarsit cina cu o salata de varza si morcovi si o coca cola...

Eu am fost multumita de meniul variat de peste pentru ca mie imi place... O sa incerc sa postez despre impresiile mele la Dalboka, chiar am poze edificatoare... Sper sa-l cititi si sa va faceti cateva impresii... in principiu ar merita o experienta Dalboka...

Nasshu [23.04.13 10:56:10] »

- se poate plati cu euro prin balchik

în Balchik se poate plăti în euro, chiar și în lei în multe locuri.

Nu este recomandat din cauza cursului valutar ''la mica înțelegere''.

Recomandat e să schimbi euro/leva, lei/leva - eu zic ca lei/leva e mai indicat eviți astfel doua schimburi valutare euro/lei acasa și euro/leva acolo.

De asemenea poți folosi și cardul liniștit (a), în Balchik ai un Raiffeisen. Eu am facut cumpărături cu el în Bulgaria de curând și cursul pe card a fost 2,27 lei = 1 leva.

În fiecare an fac o mică ieșire la Balchik și nciodată nu mă duc cu euro. Ori schimb lei/leva, ori folosesc cardul (varianta mea preferată).

Daca extragi numerar se mai adauga comisionul care iti va modifica cursul, deci e indicat sa extragi bani o singura data pentru a plati un singur comision.

elenahelen [23.04.13 11:03:58] »

@Nasshu: Eu am avut euro din Romania, nu am cumparat euro, iar apoi sa-i schimb in leva in Bulgaria, anul trecut de exemplu am schimbat la vama foarte avantajos euro-leva...

Cred ca la vama e mai avantajos sa schimbati, in 2011 am schimbat la casele de schimb din statiune, dar stiti cum e cu statiunile, cred ca cel mai bine ar fi sa schimbati la vama...

Nasshu [23.04.13 11:29:00] »

@elenahelen:

Eu am avut euro din Romania

păi și euro aștia din România nu au fost și ei cumpărați de undeva - bănuiesc ca tot din România.

Sau poate ai ceva rude pe afară care te mai ''altoiesc'' cu niște euroi din când în când, caz care nu se aplică la toți turiștii, care sunt nevoiți să-i cumpere de undeva având în vedere că pe teritoriul României moneda oficială este LEUL.

am schimbat la vama foarte avantajos euro-leva...

în fiecare an poți să schimbi avantajos euro/leva având în vedere cursul lor foarte stabil . Ceea ce nu se aplică la schimbul lei/euro .

elenahelen [23.04.13 12:58:19] »

@Nasshu: Abia acum vreau cu adevarat sa va dau un raspuns dvs, am gresit, vroiam sa aduc completari la raspunsul meu anterior, dat domnului Stroe Cristian.

In primul rand nu stiu de ce va bagati in discutia mea cu domnul Stroe Cristian, intrebarea mi-a fost adresata mie direct, iar daca tot ati facut asta as fi preferat sa fiti mai pertinent si sa aveti mai multa competenta.

Provenienta banilor mei nu fac obiectul discutiei si nu se raporteaza la fondul intrebarii care repet, mi-a fost adresata mie.

Nu ne tragem de sireturi, nu ne-am intalnit in cadrul AFA ca sa va permiteti apelative ireverentioase gen "

Sau poate ai ceva rude pe afară care te mai ''altoiesc'' cu nişte euroi"

Va rog sa aveti un limbaj cuviincios atunci cand incercati sa va dati omniscient, in caz contrar apelez la administratorul site-ului si cer sanctionarea dvs pentru limbajul si adresarea tendentioasa!!

elenahelen [23.04.13 13:05:51] »

@stroecristian83: Am postat impresiile mele despre Dalboka în articolul Dalboka - o experienta personala, sper ca v-am fost utila cu informatiile.

Va doresc un sejur placut la Mistral cu ocazia aniversarii casatoriei.

alex1968, elenahelen, grecudoina, stroecristian83
Alte impresii din această RUBRICĂMistral Hotel: