ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2012
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 13.10.11
AUG-2011

Vacanta noastra la Pensiunea Kleiber, Siofok

Dupa indelungi cautari pe internet si cateva recomandari ale prietenilor si familiei am optat in 2011 pentru petrecerea unui mic sejur in Ungaria. Pentru noi, fiind din Timisoara, a contat foarte mult faptul ca este o destinatie foarte apropiata (aproximativ 400 km), sosele foarte bune, preturi acceptabile si servicii ireprosabile. De asta ne-am convins si noi imediat ce am ajuns la destinatie.

La Pensiunea Kleiber se ajunge foarte usor daca aveti in dotare un GPS. Este pe o strada foarte linistita, in fata unui mic parc. Imediat ce am ajuns proprietara ne-a invitat sa parcam masina in curtea din spatele casei. Din pacate nu se vede in pozele postate si noi nu am facut poze pe durata sederii noastre dar se pot parca cu usurinta 3 masini in spate.

In spatele cladirii se gaseste o mica dependinta care serveste drept bucatarie iar intre casa mare si aceasta este amenajata o terasa acoperita, cu mese si scaune. In spatele bucatariei mai este o alta terasa din lemn pentru cei care doresc sa stea mai retrasi. Bucatarie este dotata cu toate utilitatiile necesare: aragaz, frigider, cuptor cu microunde, pahare, farfurii, tacamuri etc. Totul este foarte curat, fiecare face desigur dupa sine curatenie. Gazdele ofera cateva produse daca se doresc a se cumpara, ca apa, bere etc. dar daca sunteti cu masina puteti face un drum la Tesco sau la Spar, foarte aproape oricum de pensiune. Atentie totusi ca aceastea din ce am observat practica preturi mai mari in statiune fata de cele normale, deci ar fi bine sa faceti aprovizionarea inainte. Dupa inregistrare ni s-a oferit cheia camerei si a cladirii principale si am fost condusi in camera noastra. Am fost foarte surprinsa de curatenia si mirosul placut atat din camera cat si din baie. Desi mobilierul era putin vechi in camera ofera totusi confortul necesar: paturi spatioase, noptiere, fotolii, masuta, dulapuri. Televizor se gaseste la parter, in living.

Pe tot parcusul sederii nu am avut nici o problema, nici un mic disconfort, nimic de care sa ne plangem. Gazdele au fost foarte atente si dragute si cu foarte mult bun simt. Ne-am simtit ca si cand am fi fost in vizita la niste rude dragute mai degraba decat la o pensiune la care am inchiriat o camera.

Singurul minus sa spunem asa desi pentru noi nu a fost un inconvenient foarte mare este faptul ca pensiunea este putin mai departe de plaja. Faceam cam 20 de minute in fiecare zi spre si dinspre plaja. In general pentru romani daca plaja nu este la picioarele lor sunt nemultumiti si pot refuza o cazare excelenta din aceasta cauza. Pentru cei care in mod normal viata de zi cu zi li se desfasoara dupa programul casa -birou -casa aceasta este o ocazie excelenta de a face putina miscare, de a invioara tonusul muscular si a simti ca au schimbat ceva in vacanta lor.

Noua ne-a placut si o recomandam cu caldura. Anul aceasta speram sa reusim sa stam 10 zile.

Trimis de andreeaelena in 16.02.12 13:51:21
Validat / Publicat: 16.02.12 14:56:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeaelena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.02.12 13:54:25]

@andreeaelena: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

- -

Pretul afisat este in euro?

• Alte impresii din această RUBRICĂKleiber Panzio: