ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2012
ÎNSCRIS: 15.02.12
OCT-2007

Un hotel bun - de 4*

Am fost la Tour Khalef in Octombrie 2007 si pot spune ca a fost o experienta frumoasa. Am citit surprinsa review-urile foarte negative la adresa acestui hotel... Depinde fiecare ce a trait...

Din experienta mea va pot spune ca nu este un hotel de ocolit. Ci dimpotriva!

Este un hotel de 4* - nu se vrea de 5* nu e de 2*. Este un hotel foarte decent - intr-adevar PLIN de rusi - dar rusii sunt CHIAR peste tot in lume. M-a surprins chiar ca in loc de franceza, dupa araba, se vorbea rusa... Dar asta e: ca sa inveti franceza, trebuie sa mergi la scoala, n-ai bani de scoala, te angajezi de la 12 ani, si inveti limba celor mai multi turisti.

Cazarea mi s-a parut chiar buna - desi am fost cazati in aripa din stanga, dar mai la etaj... Agentia cu care am fost ne-a spus sa punem in pasaport 10 eur ca sa ni se dea o camera buna. Iar baiatul care a primit bacsisul s-a inclinat de o suta de ori, a fost fff atent cu noi si cu bagajele si camera mi s-a parut chiar OK (Incerc sa atasez si poze). Asta si pentru ca stiind cum arata hotelurile de 5* in Europa, nu ma asteptam la nimic mai mult decat am primit.

Tot Agentia cu care am plecat ne-a mai zis ca un dinar (echivalentul a 2 lei pe atunci) lasat pe pat cameristei, face minuni. Si a facut. Mai avea femeia aia sa vina sa ne inveleasca noaptea... in rest, totul lasa impecabil.

Noi am ales all inclusive pentru ca ne temeam ca locatia hotelului ar putea sa ne dezavantajeze si sa cautam prea mult restaurante in jur. Nu am regretat. Mancarea a fost muuulta si buuuuna! Prea multa as putea spune - dar eram prima data la all inclusive, nu ne-am putut abtine.

Un alt punct important al excursiei prin agentia respectiva a fost ghidul - adica ghida. In prima zi, ne-a luat la cafea pe toti romanii din grup, si ne-a spus TOT ce trebuia sa stim despre tunisieni si despre trucurile vietii din Tunisia. Incerc sa mentionez cate imi mai amintesc:

- negotul este obligatoriu in Tunisia. Daca vrei sa cumperi ceva si nu te tocmesti - iesi sigur pacalit si il jignesti pe vanzator. Negocierea face parte din viata lor. Nu le luati aceasta satisfactie.

- cand negociati, ideal este sa fie unul care sa vrea sa cumpere lucrul respectiv, celalalt sa se opuna intr-una. Asta face sa ajungeti la un pret rezonabil pentru orice. Sotul meu isi dorea o geaca de piele, gen motor asa (TOATE ARTICOLELE DIN PIELE SUNT DE PIELE VERITABILA), iar eu la auzul pretului m-am oripilat - chiar fara sa ma prefac: P. A ajuns sa-si ia geaca de la echivalentul a 1100 lei (pornirea) - la 250 lei. O are si acum geaca si este intr-o stare impecabila. Genti, papuci, ORICE va cumparati din piele raman la aceeasi calitate inalta. E tara de unde vreti sa cumparati astfel de lucruri. Este si tara kitchurilor, si poate la un moment dat o sa obositi sa negociati - daca va stiti ca pierdeti repede rabdarea, faceti cumparaturile in ultimele zile... : P

- Medina = orasul vechi - este o fortareata ce adaposteste o piata. cu de toate. Soula Center este un magazin cu preturi fixe - nu fffffffff mari, dar in piata gasiti chestii altfel (tot felul de lampitze, vase de ceramica, decoratiuni, pielarie, mobila, cuverturi si condimente). Negociati pentru orice prostioara, oricat de ieftina vi se pare...

- Taxiurile se negociaza si ele. La greu. Nu acceptati primul pret, vin ei dupa voi sa va roage...

- faceti excursia in desert! Este o experienta unica - numai sa nu fiti prea fitosi, conditiile din mijlocul desertului nu vor parea de 5* in niciun caz. Dar e misto rau. Jeepuri, offroad, cazare intr-o oaza, vizitat de locuinte troglodite... marfa rau. Si un pic obositor.

- si excursia in Tunis este OK. Destul de lejera, iar Tunisul e chiar pitoresc.

Noi nu am intampinat probleme la servire. Au fost chiar draguti. Nu avem ce sa le reprosam. Eu am avut marele avantaj ca vorbesc franceza, iar cei ce stiau franceza au fost mai mult decat ffff politicosi cu mine. Nicio problema de nicio natura...

Cel mai mare dezavantaj pe care l-am trait a fost perioada: la ei era Ramadanul, drept pentru care erau un pic mai stresati spre seara (cand probabil ajungeau la capatul puterilor). Pentru cei ce nu stiu, Ramadanul este un post negru: nu au voie sa bea si sa manance nimic pana la apusul soarelui. Si daca pana atunci erau serviabili si draguti, apai cand apunea soarele, sub nicio forma nu te mai serveau (chiar si la hotel, la bar) pana nu mancau 10 minute macar ceva... pur si simplu, cei de la bar mergeau in spate si nu mai serveau pe nimeni cu nimic. Asa se faceau cozile. Eu nu am fost fff afectata de asta, ca nu beau. Sotul meu, s-a simtit defavorizat o data sau de doua ori...

Daca nu faceam cumparaturi, puteam sa nu cheltuim niciun ban. Poate stiti cum e la all inclusive. Ei bine, esti tentat tot timpul de kitchuletzele alea... dar altfel, poti sa nu ai niciun ban la tine. De mancat si de baut e pe saturate, sincer.

Ce pot sa recomand - pe langa ce am citit deja la altii - luati un taxi si cereti sa fiti dusi la magazinul de prajituri Mas Moudi. Sunt celebri in toata lumea araba!! Absolut senzationale prajiturile, nu prea dulci - ei nu pun zahar in dulciuri, ci miere - si bine amabalate. Am adus acasa familiei si am tinut o gramada din ele! FFFFFFFFFF bune.

Daca sunteti aici, nu ezitati sa mergeti in port - El Kantaoui. Este la 10 minute de mers cu taxiul de la hotel. E incantator. Noi am prins apusul aici si ni s-a spus sa ramanem cateva minute dupa apusul soarelui sa vedem fantana muzicala luminoasa chiar in mijlocul portului. Am luat o clatita si am privit tot spectacolul. FFFFF frumos.

Mie plaja mi s-a parut mare si curata - dar aveam in minte plajele Adriaticii care nu sunt deloc mari si nici cu nisip, deci am apreciat-o altfel. La piscina am gasit la orice ora sezlong. Piscina incapatoare si curata.

Gradina avea zone mai aride, desi ei se chinuiau sa ude peste tot. Trebuie sa intelegem insa ca tot acest efort vine pe un fond desertic! Au reusit sa populeze desertul intr-un mod miraculos aproape. Nu era nimic dramatic in zonele mai putin ierboase. Eu am reusit sa apreciez!

Scuba divingul si parasailingul sunt o incantare!!! A fost prima data cand am facut parasailing si mi s-a parut cea mai tare experienta!! Am urcat cu instructor caruia i-am dat un bacsis ca a mers cu mine si l-am rugat sa-mi ascunda aparatul - obsedata cum sunt de poze... In Tunisia nu ai voie sa faci poze de sus decat cu acordul guvernului... E... EU AM FACUT FARA ACORD: P Si sunt marfa!!

Inspre port, mai sunt multe hoteluri, multe de 5*, dar tin de statiunea Hammamet - care e de departe mai plictisitoare si mai izolata decat Sousse. Dintre cele doua statiuni, recomand Sousse-ul! Iar Tour Khalef nu e o experienta dezagreabila deloc. Ci un hotel de 4* - la standarde africane!

Eu m-am simtit foarte bine.

Trimis de andreea_kamelya in 16.02.12 12:22:44
Validat / Publicat: 16.02.12 14:43:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 2839 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tour Khalef

argemi*
[18.02.12 10:07:31]

Felicitari pentru incalcarea legilor tunisiene, adica poza din aer! E superba!

Mi se pare mie sau ati zburat intradevar la inaltime destul de mare? Nu era periculos?

andreea_kamelyaAUTOR REVIEW
[20.02.12 13:00:44]

@drinknowater: Nu mai retin exact, dar cred ca au fost in jur de 120m. Nu e deloc periculos. Parasuta e legata de o barca. In principiu trebuie sa manevrezi doua franghii ca sa ajungi sa aterizezi usor. Eu am preferat sa iau dupa mine un instructor si nu am avut grija franghiilor. Nu ai cum sa cazi, harnasamentul de pe tine te leaga parca ai fi intr-un scutec gigant: P. In unele tari, unde plaja e fff ingusta (in special tarile de la Adriatica), "decolarea" si "aterizarea" se fac direct de pe si in barca . Aici a fost pe mal, pe nisip, foarte lin a decurs totul. Recomand tuturor!

Multumesc pentru aprecieri

andreea_kamelya, argemi*