ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2012
ÎNSCRIS: 23.08.11
OCT-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 6 ani

Cabana Rausor

Cabana Rausor este asezata la poalele Parcului National Retezat, la iesirea din localitatea cu acelasi nume. Drumul de acces este facil si extrem de pitoresc, asa ca pot spune despre cabana Rausor ca este la capatul unui drum pe care il poti parcurge lejer cu masina si la inceputul locului de unde poti purcede, la pas spre a explora Rezervatia Retezat.

Am pornit din Alba Iulia spre Deva, dupa Simeria am cotit-o la stanga spre Hateg, am traversat un oras Calan dezolant, acesta e cuvantul potrivit, ruinele marilor combinate sau ce o fi fost acolo, prin pustiul si cenusiul lor fac sa ti se stranga inima.

La aprox 30 km de Hateg este cabana. Pe drum veti fi vecini cu Cetatea Colt cu al sau Castel despre care atat de frumos a scris Jules Verne in romanul Castelul din Carpati. Se spune ca ultima iubire a romancierului a fost tocmai o romanca, iar povestea lor de dragoste a ars intre peretii acestui castel. La dus am amanat vizitarea acestor puncte, fiindca cel mic dormea, am zis ca o sa ne oprim la intoarcere... Mare pacat, am parasit cabana spre seara, era sfarsit de amurg si nu mai era nimic de vazut, asa ca am lasat-o pe alta data... Va marturisesc ca sunt foarte, foarte dornica sa imi port pasii prin aceleasi locuri in care J. Verne si-a trait o mare si unica iubire, dupa cum singur marturiseste... Dar sa lasam povestile de dragoste si sa trecem la lucruri mai pragmatice, desi o mica paranteza de acest fel, azi la putin timp dupa Valentine s day nu e chiar asa deplasata! :)

Mai mult decat locatia cabanei, m-a impresionat drumul, poate si pentru ca totul, in afara brazilor era uscat, stiti ce secetoasa a fost toamna trecuta... Deci locatia nu m-a impresionat cu nimic...

Cabana insa e frumoasa, foarte curata, iar gazdele extrem de primitoare.

Am inteles ca de obicei acolo locuieste cabanierul, dar cand am fost noi, erau chiar patronii, o familie tanara cu trei copii...

Am ajuns pe la orele amiezii, tocmai pregateau masa pentru proprii lor copii, si nu s-au sfiit sa il invite si pe al nostru sa manace cu ei, asta pro bono, ca sa scriu asa, noi am platit doar cazarea... Un gest frumos, pentru care le multumim! Gesturile mici conteaza intotdeauna!

Cabana are parter, etajul intai si mansarda.

La parter e un living, unde troneaza un LCD mare, am observat ca unii oaspeti foloseau laptotpul, asa ca trag concluzia ca era si conexiune la internet. Tot la parter era bucataria utilata cu absolut tot ce ai nevoie, o sala imensa de luat masa si o baie de serviciu. La bucatarie erau toate cele necesare pregatirii mesei, filtru de cafea, expresor, sarea, uleiul, otetul, zaharul etc erau puse la dispozitia turistilor.

La etajul intai erau camerele, acolo am stat si noi, baia era comuna, nu stiu cate camere erau, iar la mansarda nu am fost, nu o pot descrie. Totul, absout totul era foarte curat, camera noastra desi mica, avea un pat imens matrimonial cu cea mai groasa pilota pe care am atins-o eu vreodata :), cuier, dulapior, doua noptiere, veioza, pe jos era parchet si mochete. Baia curata, oaspetii au fost atenti si nu am detectat niciun fel de mirosuri sau urme... :)

Afara sunt ceva hinte pentru copii, care oricum au explorat timp de doua zile imprejurimile prin praf si jnepenis... Locul de gratat, frumos amenajat, simplu, de jur imprejur butuci ca sa te poti aseza. Cabana are si o terasa unde poti lua masa, noi peste zi acolo am mancat.

Parcarea e in fata cabanei si lateral, suficienta pentru toate masinile, noi am nimerit intr-un we in care cabana si parcarea au fost pline, dar felul deschis de a fi al gazdelor si inca ceva despre care voi scrie in final ;) au estompat oarecum neajunsurile aglomeratiei, iar la finalul sejurului eram amici cu totii!!

Fiind toamna, nu se punea problema de ski, am urcat insa intr-o plimbare pana la partie, exista teleschi, dar nu va pot spune lungimea partiei si dificultatea ei.

La doua minute de cabana, in urcus pieptis, se afla un "loc al aventurii si al adrenalinei"' amenajat de catre Salvamont. Este vorba despre o tiroliana, o cursa costa 5 lei, si un traseu cu fel de fel de obstacolo de la un copac spre altul, suspendat. Nu am avut curiozitatea sa parcurg traseu, printre butuci suspendati si franghii, nu sunt asa de curajoasa, dar erau destui doritori, atat barbati cat si femei. Eu m-am multumit cu privitul si cu chiotele de fericire ale baiatului meu de 6 ani, care nu se mai satura de tiroliana pe care cred ca si acum o viseaza!

Acestea mi le mai amintesc eu acum despre iesirea la cabana Rausor, a fost prima iesire la munte cu bebelul de doar 1 anisor, care in ciuda conceptiilor cum ca aerul de munte face pofta de mancare, a decis sa faca acolo greva foamei. Asa ca chef sa fac fotografii nu prea am avut, am pozat doar aventura celui mare cu tiroliana!

Recomand cazarea la Cabana Rausor, e curatenie si ospitalitate tipic ardeleneasca, nu lipseste paharelul cu tuica din partea casei si buna dispozitie permanenta data poate si de acesta!

Enjoy!

Trimis de sunflower in 16.02.12 12:09:02
Validat / Publicat: 16.02.12 14:29:49

VIZUALIZĂRI: 3865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cabana Rausor - Adrenalina

• Alte impresii din această RUBRICĂCabana Râușor [Râușor, HD]: