ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 20.01.10
AUG-2011

Cazare la Mamaia

Scriu acest review pentru familiile cu copii mai mici, care vor sa fie total independente, nu vor sa se cazeze nici la hotel, nu vor sa caute restaurante si nu vor nici pensiune pe care sa o imparta cu altii.

Astefel in august 2011 am fost cu pitica mica la Mamaia. Am ales un apartament in complexul Summerland situat in Mamaia Nord, in apropierea barierei de iesire din Mamaia spre Navodari. Complexul de blocuri este nou, relativ proaspat terminat, dispune de parcari si este relativ aproape de plaja dupa cum veti vedea si din poze.

Plajele aferente sunt Fratelli (cam scumpa), Crazy, H2O, IpaNera.

Apartamentul are 2 camere decomandate (pot sta 4 persoane). In living, prevazut cu balcon cu vedere la mare, exista aer conditionat, canapea extensibila pt. 2 persoane si LCD, in dormitor pat matrimonial, fara aer conditionat dar cu LCD si cu usa spre acelasi balcon.

Baia este medie prevazuta cu cada. Bucataria este utilata cu centrala pe gaz, aragaz cu cuptor pe gaz, cuptor cu microunde, frigider cu congelator, vesela tacamuri, pahare, cani, ibric, tigai, un set de oale de diferite marimi. Holul este spatios prevazut cu mobilier aferent.

Curatenie se face la cerere dar exista toate cele necesare unei mici interventii, inclusiv detergenti diversi.

Ziua se face cam cald deoarece apartamentul este spre soare cam pana la orele 17.00 dar cu aerul conditionat este ok.

Zona este foarte linistita, fara galagie, nu se aud masinile de pe bulevardul Mamaia. Un minus ar fi magazinele, care nu prea sunt. Exista un minimarket pentru paine, sucuri, tigari si mici produse. Pentru legume, fructe, etc la Cora sau Carrefour si mai nou Auchan.

In apropiere este si un camping unde exista un restaurant cu autoservire unde am vazut preturi foarte bune.

Costul mentionat se refera evident numai la cazare; vi se poate parea mare dar se fac economii din faptul ca nu mamanci numai la restaurant iar plusul este ca ai spatiu mult mai mare ca intr-o camera de hotel.

Vacante placute!

Trimis de anamaria in 11.02.12 21:34:01
Validat / Publicat: 11.02.12 22:43:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Venus, Eforie Nord, Neptun, Costinesti, Constanta.

VIZUALIZĂRI: 6117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In parc pe plaja. In spate blocul in care am stat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 399.00 EUR pe cameră

webmaster15 [11.02.12 22:41:28] »

Am redenumit rubrica creata de autor, in Aparthotel Summerland, poate au sa mai apara impresii de acolo, sau o sa fie de ajutor altor useri aflati in cautarea unei astfel de destinatii.

Am introdus coordonatele GPS ale destinatiei, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Am introdus in caseta tehnica si saitul oficial (vezi mai sus), ne poti indica daca-i ok? Apropo, saitul introdus de tine la definirea rubricii apartinea unei entitati ce functioneaza pe principii comerciale (agentie), lucru nepermis de regulamentul nostru. Mai multa grija pe viitor.

Multumesc!

anamaria [12.02.12 00:03:55] »

@webmaster15: Coordonatele sunt perfecte.

In ceea ce priveste restul, sincer, nici nu m-am gandit ca la o agentie. Ok. Multumesc

orange [12.02.12 02:22:56] »

356 lei, pentru 4 nopti de cazare, pentru un apartament in luna august mi se pare foarte, foarte bine.

Am inteles bine?

maria55 † [12.02.12 04:06:27] »

@anamaria: daca pt cele 4 nopti de cazare costul a fost 356 Ron, este unul excelent, exact cum spunea si @orange.

Linisteste-ne, comfirma-ne daca este asa si nu cumva pretul a fost in Euro!

maria55 † [12.02.12 04:24:29] »

@orange: pe sit-ul lor, pt un sejur de 7/nopti au un pret afisat de 750/E iar pt 5 nopti un pret de 550/E.

Cred ca pretul este in euro, nici nu avea cum altfel, cu totii stim ca Mamaia practica... niste tarife!

Daca la Eforie sau Costinesti, gasesti apartamente la 150/ron pt o noapte de cazare, la Mamaia nu sunt nici eu prea convinsa!

Asteptam raspuns de la @anamaria.

anamaria [12.02.12 21:07:49] »

@maria55: Este vorba de 356 de euro, va dati seama ca nu putea fi in lei, pretul acesta mai poate fi valabil la munte dar pe litoral in nici un caz. Pentru vara 2012 am vazut cresteri de preturi cu 30 euro pe zi.

Totusi eu n-am cumparat cazarea de pe acest site. N-am voie sa spun mai mult dar dati cautare la "cazare in summerland" si o sa gasiti si mai convenabil.

webmaster0 [12.02.12 21:14:34] »

@anamaria: am adăugat moneda în care s-a achitat sejurul, ca să nu mai fie nedumeriri.

anamaria [12.02.12 21:23:43] »

@webmaster0: Multumesc. Imi pare rau ca am omis moneda, scuze ca i-am pus pe ganduri pe multi.

Ca sa fiu mai clara este vorba de 89 euro/zi x 4 zile = 356 euro

maria55 † [12.02.12 21:57:26] »

@anamaria: nu ne-ai pus pe ganduri nici o secunda!

Cel putin pe mine, stiu preturile de pe litoral, recunosc si fac diferenta intre o locatie din Mamaia si Eforie.

Tocmai acesta a fost motivul pt care am intervenit, pt a nu creea iluzii desarte unora. Acum problema este rezolvata, in casuta aparand si moneda.

laurelu_mic* [10.05.12 19:27:40] »

@anamaria: Buna Anamaria, spune-mi te rog daca locatiile pentru servit masa (restaurante, terase) sunt aproape de mamaia summerland? este necesara deplasarea cu masina sau se ajunge usor pe jos (avem un copil de un an si jumatate si este foarte important acest aspect) ?

multumesc

anamaria [10.05.12 21:02:35] »

@laurelu_mic: restaurant exista pe plaja Fratelli (chiar in fata apartamentului, preturile cred insa ca sunt foarte piperate). Eu am ales locatia pt. a manca ceva facut de mine, nu la restaurant. Alta locatie relativ aproape 250-300m este un restaurant autoservire, pe aceeasi parte chiar inainte de Summerland, langa Camping, mancare diversa, preturi foarte bune. Cred ca merita incercat dar ambientul nu este prea select. In rest nu stiu ca nu m-a interesat dar cred ca sunt pe plaja H2o, ipaNera si la Savoy, toate relativ aproape. La toate puteti merge intr-o plimbare pe jos. Savoy e ceva mai departe.

alexxx* [12.07.13 11:08:57] »

buna ziua, plec si eu pe 29 in acest complex, intrebarea mea este daca ai pe unde te plimbi pe acolo, exist faleza?

multumesc

alexxx*, anamaria, laurelu_mic*, maria55, orange