ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUN-2011

Spania pentru TOTI!!!

Pecam spre Malaga de pe Baneasa, in jurul pranzului, zbor Blue Air (low cost). Nu insist asupra aeroportului. Zbor usor, deasupra Bucurestiului nori si putina zgaltaiala. Dupa aproximativ 3 ore aterizam la Malaga, suntem preluati de autocare si dusi spre hoteluri. Ceea ce impresioneaza din prima clipa sunt soselele si autostrada curate, aspectuoase, bine realizate.

Hotelul, interesant, situat la marginea Benalmadenei catre Torremolinos, construit pe o stanca, dinspre sosea pare foarte mic (cateva etaje) dar surpriza Receptia se afla la etajul 8, restaurantul la 7 si restul etajelor descresc pana la parter care este chiar la nivelul plajei.

Plaja este artificial construita, special pentru hotel, cu nisip adus din Africa, cu granulatie medie, cu 2 golfulete. Hotelul are 2 piscine, una exterioara, cu jacuzzi, dusuri, sezlonguri gratis, bar, alta interioara cu aceleasi dotari dar fara bar.

Accesul la restaurant, pe baza de tichete inmanate la check-in, cu trei mese incluse (m. dejun, pranz, cina) toate in regim de bufet suedez iar ca bauturi un pahar de vin (alb sau rosu) si de apa minerala/plata incluse per masa. Restul bauturilor contra cost destul de multisor am inteles de la altii. Insa sunt destule minimarket-uri in apropiere de hotel unde se pot achizitiona bauturi cu preturi de 2-4 ori mai mici.

Camera micuta, putin cam inghesuita, noroc cu oglinzile de la dressing care o faceau mai mare, ventilator de plafon, aer care mergea doar cand eram in camere televizor cu tub, baia spatioasa, balcon madiu cu uscator pentru prosoape si cu o priveliste minunata asupra golfurilor hotelului. Toate camerele din hotel erau cu vedere la mare deoarece in cealalta parte erau holurile de acces care dadeau spre sosea.

Exista si o parcare mare, o parte din ea nu era utilizata. Spun asta penru ca multi romani au inchiriat masini pt. a se deplasa mai usor si mai comod fara sa depinda de transportul spaniol.

Excursiile uzuale din aceasta zona, care se pot face, sunt care Sevilla, Cordoba, Granada, Gibraltar (fiecare situata la 200-300km departare) dar si Maroc cu traversarea Gibraltarului. Excursiile se pot achizitiona de la Ghizii insotitori romani dar si de la receptia hotelului asa cum am facut noi pentru ca fiind ultimul sejur din programul Spania pentru toti n-au mai fost atat de multi turisti romani si excursiile nu s-au mai putut realiza. Sincer recomand excursiile organizate de romani pt. ca nu numai ca sunt mai ieftine dar si mai cuprinzatoare. Ghizii spanioli vorbesc in toate limbile Europei (engleza, franceza, germana, spaniola, si explicatiile lor dureaza la nesfarsit. In plus nu dau pe afara de amabilitate. Probabil si din cauza conditiilor economice, Andaluzia fiind cea mai saraca zona a Spaniei cu un somaj de aprox. 20%.

Pentru cei care nu vor sa inchirieze masima, exista statie de autobuz chiar langa hotel cu multe destinatii si peste drum de hotel, urcand putin, in Torremuelle exista statia de tren (un fel de metrou caci este si sub si suprateran) nunit Cercanias (tren de medie viteza - de culoare rosie), cu care se putea ajunge la Fuengirola, Torremolinos, Benalmadena Pueblo, Malaga. Inainte de Malaga cu cateva statii exista jonctiunea cu AVE (tren de mare viteza - de culoare albastra, cu care am fi vrut sa mergem la Madrid si care facea in jur de 100 minute pana acolo). Cu Cercanias se ajunge usor la un foarte cautat complex (de catre romani) un fel de mall daca se coboara la statia Plaza Major.

In aceste gari biletul se achizitioneaza numai de la automat, dus sau dus-intors, cu meniuri in 4 limbi (engl, fr. germ, spaniola), selectarea optiunilor facandu-se digital si foarte facil. Ceva mai ieftin biletul dus - intors. Noi am vizitat Benalmadena si Malaga mergand cu trenul. Apoi Seviila si Cordoba in excursii. Despre fiecare in alte review-uri.

Mancarea la restaurant destul de variata. Dimineata diverse omlete (cea cu sunca sarata este foarte gustoasa), lapte cald/rece, cafea, cereale, prajituri, unt, margarina, gemuri, fructe diverse (piersici, pepene rosu, galben ananas, mere, banane, etc), diverse garnituri. La pranz fripturi pe plita incinsa, mereu 2 feluri de carne dintre porc, vita, pui, curcan si 2 feluri de peste (peste divers file fara oase, langostini, sepii, scoici, felurite fructe de mare, etc), garnituri diverse, salata gata facute, legume taiate pentru salate, mai multe feluri de paine, 2 feluri de ciorba, prajituri diverse, inghetata la cutiute foarte mici. Seara cam la fel ca la pranz in alte variante de carne, salate, paella, etc. In general mancare buna si suficienta. Ciorbele nu sunt gustoase ca la romani dar fripturile sunt exceptionale.

Ca alti turisti multi francezi, nemti si spanioli la varsta a 3 a.

In concluzie noua ne-a placut. Daca avionul de intoarcere n-ar fi intarziat 3 ore si n-ar fi trebuit sa faca escala la Valencia ar fi fost perfect. De... low cost!

Am incercat sa scriu cat mai multe pt. ca am observat ca mai este valabil Programul Spania pt. toti si pentru 2012, cu alte preturi insa mai mari. Dar tot merita.

Trimis de anamaria in 11.02.12 19:13:55
Validat / Publicat: 11.02.12 20:21:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cascada dinspre plaja

[11.02.12 19:42:01]

Am introdus in caseta tehnica adresa web oficiala a resortului (vezi mai sus). Ne poti confirma, te rog daca-i ok. ?

Multumesc!

anamariaAUTOR REVIEW
    [11.02.12 20:46:00]

@webmaster15:

Da, aceasta este adresa. Multumesc.

[12.02.12 09:14:08]

Initial am incercat varianta audio insa se pare ca sunt ceva probleme cu site-ul de muzica asa ca iata varianta video!

Clipul atasat se poate sterge/schimba!

[13.02.12 08:54:23]

Mutat la rubrica "Playabonita" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

adi422d
    [25.02.13 09:51:10]

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, ce autobuzuri opreau langa hotel (firma) ?

As vrea sa ma cazez la acest hotel si nu stiu cum sa ajung acolo de la aeroport.

anamariaAUTOR REVIEW
    [25.02.13 22:29:31]

@adi422d: Sincer nu imi mai aduc aminte; noi am avut transferuri gratuite si am circulat mult cu Cercanias-ul (tren). Dar pot sa va spun ca sigur este o statie de autobuz chiar in fata hotelului. Incercati o harta a miloacelor de transport Malaga - Benalmadena - Fuengirola sau e-mail la receptie la Playabonita - va vor lamuri sigur chair si in engleza. Succes

nicole33
    [25.02.13 23:31:36]

@adi422d:

De la aeroportul din Malaga cea mai comodă, ieftină și simplă variantă este cu trenul. La venire este mai simplu, gara aflându-se la deal față de hotel, deci nu ar fi o problemă cu trolerele la coborâre. Invers este mai greu.

Noi am avut transferul la hotel asigurat de către agenție, dar am folosit trenul pentru a vizita Malaga pe cont propriu și autobuzul pentru a vizita centrul Benalmadenei și Torremolinos-ul. Foloseam autobuzul nr. 122 care are stație chiar în fața hotelului.

adi422d, anamaria, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂPlayabonita Hotel: