ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2012
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
NOV-2011

Doha si mica ei Venetie

Emad Sayyah - Mashoura (Enchanting Arabia)

Asculta mai multe audio diverse

Am aterizat pe aeroportul din Doha, venind dinspre Bangkok tot cu QatarAirways.

Cum am intrat, am trecut prin filtre si in timp ce vamesul ne controla actele si viza, am fost si fotografiati pentru identificare.

Dupa ce am trecut destul de repede de control, am fost intampinati de un ghid frumusel si de un microbus unde ne-am urcat TOTI, claie peste gramada si am plecat veseli nevoie mare cu sacose in brate, pusi pe glume (tin sa precizez ca eram 13 persoane fiecare cu cate un bagaj mai mult sau mai putin urias si unul de mana) - sigur va aduceti aminte de filmele acelea vechi cu camioane pline cu oameni, sacose, animale, galagie, etc.

In fata hotelului, ne-am “rostogolit” si am intrat uzi fleasca in holul care “abunda” de aer conditionat. Daca n-am racit atunci, nu vom mai raci niciodata – gandeam noi cu voce tare dar nu stiam ce ne asteapta…

Acolo ne-au intampinat cei de la receptie vorbind intr-o engleza perfecta.

Cand am intrat in camere, cu toate ca era dat drumul la aer conditionat, mirosul greu de tutun ne-a prabusit.

Mobila, extrem de luxoasa era din lemn masiv iar arabii se intrecusera pe ei in dotarea camerelor si a bailor unde gaseai de toate pentru toti.

Geamurile se deschideau foarte putin iar de afara venea o caldura inabusitoare de numai aerisire naturala nu se putea spune ca aveam. Daca ne-am fi putut strecura pe geam am fi dat chiar in piscina care era parca din antichitate, cu oglinzi mari …imi pare rau ca n-am fotografiat-o.

Inchipuiti-va cum din aeroportul racoros ne-am urcat in microbuzul care avea aer conditionat dar nu facea fata “aglomeratiei” care era in el, am intrat in holul hotelului unde am inghetat si apoi in camerele pline de miros de tabac.

“Wyndham Grand Regency Hotel” de 5* se afla in partea mai veche a orasului daca se poate spune asa, alaturi de vilele elegante, somptuoase ale seicilor arabi.

N-am avut rabdare sa ne odihnim, ne-am schimbat si am plecat spre cel mai faimos si scump mall din Doha, hotelul punandu-ne la dispozitie un taxi cu tarif fix indiferent de destinatie - 40 de riali.

Nimeni nu se deplasa pe jos (oricum era si o caldura infioratoare) toti circulau cu masinile personale sau taxiuri.

Villagio Shopping Mall – voi incerca sa-l descriu dar pozele ma vor ajuta mai mult. (daca unele vi se par ca se repeta, nu mi-o luati in nume de rau, pur si simplu nu ma puteam abtine din fotografiat)

Veniti de afara de unde erau peste 45 de grade, acolo ne-am simtit iar ca la Polul Nord. Desi in poze voi aparea cat de cat detasata, zambind, va asigur ca nu era de loc zambetul meu…eram…FROZEN.

In fine, trecand peste acest mic “amanunt” am incercat sa ne desfatam cu privelistea si ce priveliste…

Pe dinafara parea un simplu mall dar inauntru, Venetia se mutase acolo cu totul - canale, gondole, gondolier, stradutele, podurile de peste apa.

Altfel, mai toate firmele renumite erau prezente, bineinteles nu lipsea supermarket-ul Carrefour.

Mergand pe stradute la un capat dadeai de un veritabil orasel al copiilor cu tobogane, carusel, etc…mai departe era un patinoar urias unde la ora aceea era un meci de hochei si multe, multe cafenele si mici restaurante. In diferite zone ale mall-ului parea ca era cand zi, cand apus cand aproape noapte…

Mall-ul nu era aglomerat dar vedeai seicii arabi, grasuti cu hainele lor lungi si albe (thawb) urmati de cate 2-3 femei imbracate din cap pana-n picioare in vestminte negre (abaya). Unele aveau val pe toata fata de te mirai cum vad sa mearga dar mai toate aveau ultimele modele de genti D&G sau Louis Vuitton.

Eu, mai ieseam afara din cand in cand sa ma mai incalzesc, mai intram… la 5,30 dupa-masa era deja intuneric dar cald, excesiv de cald.

Am vrut sa ma plimb cu gondola dar m-am gandit ca pe apa imi va fi si mai frig si am renuntat.

Altfel peisajul era splendid din cale-afara.

A doua seara am mers intr-un alt mall, City Centre, nu atat de spectaculos dar spre deosebire de Villagio erau si lucruri mai rezonabile ca pret. De data asta am avut sosete in picioare…ha, un hanorac, putin a lipsit sa nu-mi pun si manusi.

Intrase frigul in mine…eram tot dupa o zi caniculara, haioasa dar despre asta…. mai tarziu

Trimis de artemisa24 in 09.02.12 21:35:26
Validat / Publicat: 10.02.12 06:04:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 6000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.02.12 09:09:03]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Cristian_h*
[10.02.12 14:29:47]

Privind pozele mi-am adus aminte de Las Vegas, este exact acelasi stil totul stralucitor dar cat se poate de fals... macar americanii nu au nici un fel de traditie poate doar cultura amerindienilor, insa aici nu pot spune ca duc lipsa de traditii, de ce au ales Venetia si nu 1001 de Nopti. Sa nu fiu gresit inteles mi-a placut lectura, am si votat, si pozele sunt frumoase numai ca idea aceasta de a se folosii de imaginea Venetiei pentru acest mall mi-a lasat un gust amar si ma duce cu gandul la silicon si la toate intrebuintarile acestui material!

artemisa24AUTOR REVIEW
[14.02.12 20:56:21]

@Cristian_h: ai mare dreptate dar ma gandesc ca 1001 de nopti existau, probabil in casele si palatele lor si aici au vrut ceva... aparte.

oricum, privelistea e deosebita...

danaeldreny*
[31.05.17 14:45:18]

@Cristian_h: Qatar nu are traditie, istoria lor este de maxim 300 de ani.

artemisa24, danaeldreny*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Doha: