ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2012
ÎNSCRIS: 04.07.09
AUG-2011

Transfagarasan sauTransalpina? Cred ca primul

La doar o zi dupa ce am parcurs Transalpina pentru prima oara, am revent, dupa mult timp, si pe Transfagarasan.

Evident ca nu puteam merge mai departe fara sa vedem si Cetatea Poenari, chiar daca nu a mai ramas prea mult din ea. Privelistea si racoare pe care ti-o ofera intr-o zi toride de vara, dupa ce urci miile de trepte, e (putin spus) minunata.

Trecand mai departe am inceput sa serpuit pe versantii muntilor Fagaras si am ajuns la Vidraru, evident loc de promenada pentru orice turist. Privelistea si grandoarea barajului n-au cum sa te lase indiferent.

De aici a inceput calvarul. Circa 15 kilometri de urcus si slalom printre gropi. O parte buna a drumului se putea merge doar in viteza a doua. Dupa ce am scapat si de calvarul romanesc al drumului, am iesit in zona alpina. Aici peisajele sunt chiar de poveste si extrem de relaxante. Daca aveti timp sa va opriti si eventual sa faceti si drumetii, cu siguranta nu veti regreta vreun minut.

Dupa ce am ajuns si la Balea si am facut si coborarea pe partea nordica, pot spune ca mi se pare (in viziunea mea) un drum mai frumos ca Transalpina, prin prisma peisajelor. Asta nu inseamna ca celalalt drum nu merita strabatut macar o data.

PS: Cred ca in orice zi din sezon la Balea este o aglomeratie de nedescris si bine-inteles tiganie multa, de la vanzatorii de porumb si pana la parcagii. In rest, numai de bine. Chiar si drumul este net-superior pe partea spre/dinspre Cartisoara.

Trimis de brugner in 09.02.12 17:00:37
Validat / Publicat: 09.02.12 18:04:01

VIZUALIZĂRI: 2852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brugner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cetatea vazuta de jos

TraianS [09.02.12 20:25:41] »

Foarte frumoase pozele. Sper sa ajung si eu pe aici intr-o zi.

brugner [09.02.12 23:08:46] »

@TraianS: Mersi! Iti urez s-o faci cat mai repde, nu doar din politete, ci pentru ca se fac lucrari serioase de captare a raului Capra, asa ca se va mai schimba cate ceva prin zona. Se distruge natura pentru a le fi bine unor smekeri cu vile de pe acolo.

Michaell [10.02.12 13:15:09] »

@brugner

buna,

m-ar interesa si pe mine o vizita scurta in zona. venind pe ruta nadlac - deva - sebes -sighisoara, unde / la care punct al drumului ar trebui sa ma abat de la drum ca sa urc, respectiv sa ajung in aceasta zona si unde, sau cum cobor ca sa-mi pot continua drumul spre sighisoara?

multumesc anticipat.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [10.02.12 13:36:49] »

@Michaell: de la Sebes o iei spre Sibiu (nu Sighisoara - acolo o sa mergi ulterior...), apoi spre Brasov. Pe la Cartisoara o iei la dreapta.

Trebuie sa urmezi indicatoarele cu DN7C. (ro.wikipedia.org/wiki/Transfăgărășan).

brugner [10.02.12 15:00:57] »

@Michaell: Mergi din Sebes prin Sibiu, o iei pe E66 (pentru ca ai ce vedea, desi varianta 104 e mai scurta) si ajungi in Cartisoara. Dupa ce treci de Scoreiu, mai mergi un pic si faci dreapta spre Cartisoara. De acolo incepe Transfagarasnul. Vei urca atat cat se poate in acest sezon, probabil pana la Balea, daca ai noroc si te intorci pe aceeasi ruta, intrucat partea sudica, din Arges, se deschide abia prin iunie, daca nu ma insel. Revenind pe E68, ai mai multe variante de ajungere in Sighisoara. Nu sunt un masura sa iti spun care varianta e mai buna, din pacate. Oricum, o harta n-ar strica.

Michaell [10.02.12 16:23:05] »

va multumesc pentru info - Brugner + Dragos

bose [20.08.12 11:27:58] »

Da, Transfăgărăşanul merită vizitat măcar o dată în viaţă. O lucrare excelentă a acestui popor năpăstuit. E adevărat că în partea sudică, adică atunci când urci dinspre Curtea de Argeş, şoseaua lasă mult de dorit, dar câte şosele nu sunt foarte proaste în Argeş? Peisajul este însă extraordinar. La Bâlea Lac dacă mergi în timpul săptămânii, nu e chiar aşa de aglomerat. Oricum merită din plin să ajungi acolo. Ai ce vedea. Şi dacă poţi urca puţin la picior pe unul dintre vârfurile care înconjoară lacul, atunci experienţe este de neuitat.

bose, brugner, Michaell, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: