ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2012
ÎNSCRIS: 04.07.09
DEC-2011

Fascinanta, exacerbata, multe piete de Craciun. Care e adevarul?

Fosta capitala imperiala este un oras al contrastelor si al parerilor contrastante. Poti merge cu mari sperante si sa fii dezamagit sau poti sa incantat de acest oras. Evident depinde de fiecare om si de asteptarile lui. Cum mi s-a parut mie, poate aflati la final.

Daca esti pentru prima oara intr-un astfel de oras vei fi socat de cand iei contact cu metroul. Este complex si e bine sa stii germana, dar merge si cu engleza pana la urma. Dupa ce vei fi cunoscut cum merge transportul prin Viena, totul va fi mai usor. Si credeti-ma ca sunt destule de aflat despre transportul in comun, iar aici includ si trenurile. Va recomand sa aveti un hotel apropiat de cat mai multe mijloace de transport, daca nu se poate sa fie prin centru. Aparent Viena e mica, dar suburbiile se intind destul de mult si se ajunge mai greu in centru daca stai acolo.

Probabil ca cei mai multi nu vor fi uimiti de arhitectura orasului, dar sunt multe lucruri de vazut, iar daca mergi iarna, pe perioada postului Craciunului (atunci se organizeaza targurile de Cradiun), atunci vei avea cel putin 10 piete. Evident pe cele mari le veti intalni si fara sa vreti.

Va recomand sa vizitati muzeul de istoria tehnicii si sa va feriti de chilipirurile celor care va invita la opera. Sunt multi italieni tepari si fac orice pentru a va intra la inima si a va lua banii. Veti primi ceva in schimb, dar nici gand la ce va ganditi, sunt doar replici palide.

Trebuie sa vizitati Schonbrunn, indiferent de anotimp, pentru ca toata lumea recomanda obicetivul. Cred ca putine cladiri merita vazute pe interior, daca nu cumva esti un fan al respectivelor tipuri de muzee. Sunt scumpe si nu prea iti arata nimic. De asemenea, evitati Casa Fluturilor - e o mare teapa si nu veti vedea nimic. Pietele, imi pare rau sa va spun, sunt toate cam la fel. Preturile pentru vinul fiert, berea, carnatii sunt mari peste tot. Ca si mancare nici macar nu veti gusta ceva nemaintalnit. Mai bine incercati niste costite - o varianta ar fi la Centimeter.

Cateva zile veti fi ocupati in continuu daca vreti sa vizitati tot orasul. Aveti multe obiective si pe aproape toate le gasiti in brosura orasului, gratuita, atunci cand va cumparati Viena Card (reduceri la obiective si transport free pt 72 ore) sau de la punctele de informare turistica. Repet, putine locuri merita vizitate prin interior, daca nu esti fan al obiectivului. Cred ca e mai interesant sa luati la pas orasul si sa vizitati din exterior cat mai multe locuri.

ATENTIE! La 17-18 se cam inchide totul. Unele muzee (sau chestii asemanatoare) se inchid si la 15! Mare atentie cum va programati itinerariul. Si atentie la buzunare in aglomeratie, nu sunt doar oameni civilizati in Viena.

Stiu ca va intereseaza, asa ca va voi spune: nu cred ca exista controlori prin mijloacele de transport din oras.

Revenind la intro: Pentru mine a inceput interesant si s-a terminat si mai... interesant. Avionul a ratat aterizarea (nu stiu din ce motiv) si am mai stat vreo 15-20 de minute prin aer. La final, in drum spre aeroport, prietenei mele i-a fost furat portofelul cu acte si bani (mare atentie la clauze daca vreti sa va faceti o asigurare provizorie. Noi am fost tepuiti de Allianz Tiriac).

Trimis de brugner in 07.02.12 20:48:55
Validat / Publicat: 07.02.12 21:53:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 4600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brugner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Stephansdom. Merita vizitata si prin interior, dar din pacate nu am avut niciodata timp sa intru

santana*
[08.02.12 10:16:47]

Cred că ştiu de ce avionul a ratat aterizarea şi aţi mai stat în aer 15-20 de minute: venise nenea controlorul să ceară biletele la capsat. În tot cazul, felicitări pt. exprienţa ta. Titlul mi s-a părut demenţial.

Dragoș_MD
[08.02.12 10:45:40]

Crede-ma, chiar sunt. La metrou, era odata o trupa intreaga, inclusiv politie cu caini de serviciu.

Aviz amatorilor...

[08.02.12 10:46:29]

@brugner: inca din titlu mi-am dat seama ca urmeaza ceva enigmatic, chiar cu inclinatie spre ocult as putea spune, iar textul lacunar mi-a si demonstrat asta. Enigmele identificate:

Cum mi s-a parut mie, poate aflati la final.

- aici deja intervin prea multe elemente mistice, motiv pentru care indraznesc sa intreb: cum a reusit prietena sa urce in avion, sa efectueze check-in-ul, sau finalul este deschis, fiecare putem sa intelegem ce dorim? Sau, o alta varianta, in final Viena are si partile ei bune, ai scapat de prietena si ai ajuns singur acasa? Ce fel de asigurare ati incheiat, asigurare de furt sau de pierdere a jumatatii iubite, ca nu inteleg cum v-au tepuit cei de la Alianz??

... vei fi socat de cand iei contact cu metroul.

- dumneavoastra, cum ati luat contact cu metroul? Sper ca nu ati patit ceva si a dat metroul peste dumneavoastra, sau peste prietena urmarita de ghinion...

Este complex si e bine sa stii germana

- pe cuvant ca nu inteleg de ce e "complex" sa stii germana, poate imi explici intr-un alt ecou si ma lamuresti, ca nu vreau sa merg in Viena si sa fiu... incomplexa???

Ati fost la targul de Craciun, in perioada postului, asa cum ai accentuat si tu, dar sa inteleg ca ati baut vin fiert si ati mancat carnati? Da, e ceva complex la un targ de Craciun organizat in perioada postului... Cu obiectivele ne-am lamurit: ne benoclam de afara si gata, ce sa mai pierdem timpul si banii cu vizitele?!?

Dupa experienta relatata am decis ca e mai bine sa ma uit pe goagal la niste poze...

johnnyredlabel †
[08.02.12 12:43:02]

@gheisa: In general, furtul simplu, si, in special de acte si bani reprezinta excludere din orice conditii de asigurare. In mod cert, in cazul de fata polita respectiva NU acoperea aceste riscuri. Multi cunosc , putini se pricep.

[08.02.12 12:55:12]

@johnnyredlabel: tocmai aici intervenea ocultismul, am crezut ca sunt eu o "neinitiata" Sunt sigura ca au incheiat clasica asigurare de calatorie, Travel Health, nici nu ma intereseaza pentru care program, e foarte limpede.

P.S.: era stop inca de la inceput, intrebarea era mai mult retorica. Mai lucrez, printre altele, si in domeniul asigurarilor .

johnnyredlabel †
[08.02.12 12:56:57]

@gheisa: indiferent care program l-a ales, furtul de acte si bani era excludere. Stop joc

[08.02.12 14:18:30]

@gheisa: Oau, dar vad ca ai fost realmente socata, de parca ai intrat in contact cu extraterestii. E bine asa?

Da, e bine sa tii limba tarii in care mergi, pentru ca nu prea o rupeau pe engleza, iar la inceput a incercat un alt turist sa ne ajute cu biletele de metrou, dar folosea limba germana, asa ca nu ne-am inteles deloc.

Nu inteleg care e referirea la postul Craciunului. Nu am accentuat eu, ci asa se intampla. Targurile lor de Craciun au loc in perioada postului, Advent, la ei.

Sa stii ca daca ar fi sa-ti povestesc toata saptamana petrecuta pe acolo, nu as mai face nimic o zi intreaga, asa ca poate am fost mai enigmatic. De aceea pot sa si raspund eventualelor nelamuriri, dar, de preferat, fara mistouri.

Prietena nu s-a mai suit in avion si nici nu am pierdut-o. Am ramas cu ea si ne-am intors cu autocarul. Consulatul Romaniei i-a facut o hartie care sa ii tina loc de pasaport si asa am ajuns in tara, dupa un drum de 20 de ore.

Teapa, asa consider eu (inca este pe rol o plangere la CSA), a fost clauza lor smekera din asigurare. Teoretic erau asigurate si bagajele contra furtului, dar absolut nimic de valoare nu are asigurat, nici macar o pereche de pantofi. Probabil era pentru conserve de fasole si peturi de apa plata. In fine, am suportat pagubele si consecintele, dar nu recomand cuiva sa faca o asigurare de altceva, decat de sanatate. Dar si atunci, aveti mare grija la orice clauza!!! Portofelul i-a fost furat din rucsac, in lift, la metrou, sau in metrou, in mai putin de 2 minute. A fost neglijenta ei si a suportat.

Cat despre vizitat, mie mi-a placut doar muzeul de istoria tehnicii.

[08.02.12 14:22:30]

@Dragos: Ce pot sa zic... e bine de stiut. Eu am mai intrebat si pe altcineva care a stat cel putin o luna in Viena si mi-a zis ca nu exista... Eu, unul, nu am vazut nimic dubios in cele 7 zile.

kmy
[08.02.12 14:45:46]

@brugner: am fost de multe ori la Viena și am văzut și controlori. Nu cred că vrei să ai de-a face cu ei.

Aviz amatorilor și nu vă bazati că transportul este liber!

[08.02.12 14:47:24]

@kmy: Nu, chiar am si zis asta Am citit pe undeva ca s-ar da si niste amenzi de 500 de euro. Asa ca mi-am luat Vienna Card imediat cum am ajuns.

kmy
[08.02.12 15:29:47]

Tu citesti ceea ce scrii? Nu mai dezinforma oamenii... si apoi sa vii cu fraze de genul:

Sa stii ca m-am straduit sa-ti citesc impresiile, dar incearca sa le mai grupezi, sa le citim mai usor... iar daca mai citesc mult o sa ajung la ideea ca nimic nu merita vazut la Praga si Viena si mai bine stau pe-acasa.

[08.02.12 15:34:50]

@kmy: O sa pun cu liniute ce merita si ce nu merita vazut. Ca sa citeasca usor si cei care nu au chef de citit.

Eu am spus "nu cred ca exista". Daca eu spun: "cred ca Ion Iliescu e cea mai buna varianta de presendinte", nu inseamna ca e.

"Da, am si zis asta" cu referire la faptul ca nu ar fi bine sa te intalnesti cu ei.

[08.02.12 15:43:10]

@brugner:

Da, intr-adevar, deja ti-au zis cam multe persoane, dar o tii tot pe a ta. Chiar ti se pare ca textul tau (extrem de lacunar, asa cum am mai punctat) e usor de parcurs? Insisti, cu toate ca iti si arata unii ca gresesti. Eu nu ma mai obosesc, spor la compus!

[08.02.12 15:45:59]

@gheisa: Mersi, chiar am de gand sa renunt si eu la a ma duela cu voi. E si vina mea ca am reactionat prea ostil. O sa raspund la intrebari si atat. Daca nu-i place cuiva ca n-am talent oratoric, n-o sa-l mai combat.

santana*
[08.02.12 15:53:47]

Gheişa, de ce nu îţi (re) schimbi tu numele în Gherila? Ce tot aveţi cu colegul nostru? De parcă review-ul tău despre Praga e mai elaborat... Eu am reţinut doar că duşul e cam mic şi nu ştiu ce nu aţi putut face pe acolo. Păi e frumos, bre?

[08.02.12 16:06:10]

@santana: domnu' Cristian Andrei, de la ex emisiunea 9595, mi se pare ca dumneavoastra ati inceput cu un ecou. Si nu are rost sa mai interveniti cu intrigile, omul de la dirty jobs nu prea are ce cauta pe aici, ca deja ne-am impacat. Nu vedeti?

Da, la hotelul din Praga nu e dusul ca la hotelul din Turcia, unde incape tot haremul, eu m-am descurcat singura )

Si asteptam review-ul ala, sa vedem cum e la tanti Cornelia din Belek, daca baia are dus, sau cada. Bafta verzilor!

igvoicu
[09.02.12 13:21:21]

HELLO! Viena e frumoasa in orice anotimp dar e cea mai frumoasa in luna decembrie.

PSSSS: Austriecii vorbesc engleza (sau cel putin in decembrie 2011 nu am intrebat pe cineva si sa nu mi se raspunda). Pai sa fii fost in 1993 cand ma dureau mainile si capul ca nu ne intelegeam deloc...

Fata de trecut (adica acum 15-20 ani) Viena s-a... murdarit (la iesirea din mall nu am avut unde sa las o sacosa pe jos ca era plin de jeg si mucuri de tigari), dar mie imi place si asa.

Cat despre mancare, snitelul de la Viena nu se compara cu altul.

Despre muzee: merita si interior si exterior. Da, noua ni se par scumpe, dar daca le comparam cu cele din Franta... merita.

Asa ca: DRUM BUN ca este destinatia perfecta pentru doamne si domnisoare.

[09.02.12 16:00:32]

@igvoicu: A fost prima oara cand am mers, dar nu mi s-a parut sa rupa gura targului cu ceva. Nu am intrebat foarte multe in engleza, dar am mai avut nevoie de cate o indrumare pe strada si, dupa ce ca nu intelegeau mare lucru, nici macar nu le suna cunoscut un nume care se afla la 100 de metri de noi...

Nu e mai urat ca Bucurestiul, evident si sunt convins ca era mai frumos daca era zapada sau daca veneam vara. Si eu am fost tot in decembrie 2011, la inceput, si nu am prins deloc zapda. Totul uscat, sau ploaie din cand in cand, ceata multa si frig patrunzator (din cauza cetii).

Am fost "urecheat" pt parerea mea, dar e parerea mea si nu trebuie cineva sa o ia mot-a-mot. Ca si un jurnalist bun, stirea trebuie verifica din cel putin 3 surse. Asadar, daca alegi o destinatie pentru prima oara, documenteaza-te suficient incat sa iti faci o parere cat mai corecta despre loc. Fiecare om vede in alt fel un loc.

Dragoș_MD
[09.02.12 19:49:24]

... nici macar nu le suna cunoscut un nume care se afla la 100 de metri de noi...

Nici nu mă mir, la ce "nume" (substantive proprii sau comune) au austriecii ăştia pre limba lor; iar dacă nu le pronunţi cum trebuie (necunoscând regulile de pronunţie specifice limbii germane/austriece, nici nu-i de mirare că bieţii oameni nu ştiu să răspundă...

PS nu-i eroare, austriaca nu e chiar germană 100%!!!

Doar un sfat, valabil oriunde: când doreşti să primeşti indicaţii pe stradă, sau să dai unui şofer de taxi o adresă într-un loc a cărui limbă NU o cunoşti, cel mai sigur este să scrii pe un bileţel adresa cu pricina şi să-l arăţi celor cărora le ceri ajutorul.

[09.02.12 23:14:29]

@Dragos: Ti-as da dreptate, dar in cazul asta era vorba despre centrul de orientare turistica aflat in AlbertinaPlatz. Cum ar putea sa sune Albertina in austriaca?

[05.11.12 10:09:26]

Mutat în rubrica "Pietele de Sarbatori (Craciun, Paste)" (nou-creată pe site)

brugner, gheisa, igvoicu, johnnyredlabel, kmy
Alte impresii din această RUBRICĂPiețele de Sărbători (Crăciun, Paște):