ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2012
ÎNSCRIS: 04.07.09
DEC-2011

Berea ti-este adusa de trenulete - Vytopna

Ooo, ce bucurie pentru un vesnic copil! Un restaurant strabatut de o cale ferata pe care circula mai multe trenulete. Iar in trenulete, ce sa vezi, bere!!! Ooo, asta da bucurie :)

Localul se numeste Vytopna, aproape de piata Wenceslas, o zona putin spectaculoasa, desi nu e decat la marginea centrului vechi. Multi negri dubiosi stau in permanenta la colturile strazilor, precum in Bronx, urmarind sa faca ceva ilegal. Cel mai probabil ofereau fetite. Poate droguri, poate schimb de bani. N-am aflat si nici nu ma interesa foarte tare.

Ajungem la local, intr-o cladire nespectaculoasa, precum un sediu de firme. Urcam la etajul 1 si dam de paradis. Din nou, angajatii stau prost cu engleza si meniul in engleza ti-l ofera doar la cerere, dupa ce ai realizat ca nu poti sa intelegi nimic din cel cehesc.

In fine, cer o bere, cea mai tare si vine trenuletul cu halba mea. Asta a fost tot farmecul, pentru ca berea este o posirca. E clar, tipa nu a inteles ce vreau, ori berile lor erau produse in Chitila.

Daca tot eram acolo am servit si cate o supa. Cea de ceapa, din nou comanda eronata a prietenei mele, are si carne, destula chiar si tot buna e. A mea, un gulas, foarte sarat, dar buna in rest. Mergea cu o garnitura, ceva, mai mult pe post de sos. N-am stat nici aici prea mult si am plecat sa mai vedem ce mai apucam sa vedem din orasul vechi, pentru a ca doua zi paraseam meleagurile.

Trimis de brugner in 07.02.12 20:19:37
Validat / Publicat: 07.02.12 21:25:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 7191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brugner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nu mereu poti spune ca te bucuri asa de mult sa vezi o locomotiva de epoca

bose
[20.08.12 11:03:09]

Avem şi la noi în ţară un astfel de bar şi dacă nu mă înşel se află în Bucureşti. Sunt sigur că e tare interesant. Eu am crezut că ai noştri au fost originali cu această idee dar se pare că mai sunt şi alţii cu idei interesante.

Pragheza_Gotica
[04.07.13 16:40:47]

Ma exaspereaza acest restaurant LOL!

Toti turistii romani pe care-i intalnesc vor la "trenulete", asa ca am ajuns sa trec inainte de tur pe la ei si sa iau un teanc de carti de vizita sa le distribui grupului, desi eu personal nu recomand acest restaurant. Dar ce sa fac daca toata lumea vrea acolo! : -D

Gaselnite gen "berea adusa cu trenul" compenseaza calitatea mancarii. Asta e parerea mea.

Piata Wenceslas nu e lipsita de semnificatie, si nici urata, probabil ca nu ati avut pe cineva sa v-o arate. Este insa o compara de carciumi si restaurante, unele cu microberaria proprie, asa ca daca mai treceti pe-aici, aveti cu siguranta unde sa mergeti sa va regalati cu mancare tipic ceheasca de foarte buna calitate si bere exceptionala. Atata timp cat nu insistati sa vi le aduca trenuletul.

brugnerAUTOR REVIEW
[05.07.13 10:02:45]

@Pragheza_Gotica: Da, intr-adevar, mancarea nu a fost grozava. Dar pentru ca era prima oara cand vedeam un astfel de local, am tinut neaparat sa mergem acolo. Am vazut pe urma si localul din Bucuresti si era un fas. Astazi nici nu mai exista. Nu avea absolut niciun farmec, nici pozitie, nici reclama.

Am fost in aceeasi seara si intr-o berarie de-a lor de sute de ani, nu ii mai stiu numele (dar cred ca am pomenit-o in alt review). Era undeva spre centru si spre rau, la 2-3 statii de tramvai. Era intr-un beci si mesele erau lungi, ca la pomana. Galagie, aglomeratie, cantece, bere multa, un concept nou pt mine. A fost dragut, dar era si mai bine daca le intelegeam limba Berea ceva mai scumpa, dar fireste ca merita experienta.

PS: poate nu oricui ii place ideea de a servi o bere sau un fel de mancare printre trenulete. Dar mie imi surade ideea. Punct. v

PS2: Am gasit. Apare si in poze. U Fleku este beraria aceea foarte veche.

Pragheza_Gotica
[05.07.13 10:58:25]

@brugner: Mesele lungi, ca la pomana cum spui tu, sunt obisnuite in berarii, carciuma este aici o experienta sociala, vii sa bei cu prietenii si daca n-ai prieteni iti faci la fata locului: -)

U Fleku e OK, e super comerciala si super turistica. Cehii vin la U Fleku mai mult sa aduca straini, tot spectacolul este pentru ei.

Daca tot iti plac trenuletele ai fi cazut in extaz in Imparatia Rotilor de Fier, este un muzeu cu harti complete ale cailor ferate cehesti, cu machete de orase intregi inclusiv al Pragai, absolut realiste, cu gari, cu mini-trenulete care merg, tot tacamul. Nu-ti aduc bere, e-adevarat, dar fabrica de bere Staropramen cu propria berarie/restaurant e la doi pasi. Gulas facut cu bere proaspata, atmosfera tipica, absolut recomandat.

bose, brugner, Pragheza_Gotica
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm, bem în Praga?: