ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2012
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
DEC-2011

MARIAHILF HOTEL PENSION – cazare si shopping

Vrei sa dormi sau sa mergi la cumparaturi?

Am cea mai mare bucurie cand postez prima despre un obiectiv pe care vreau sa-l fac cunoscut pe AFA. Dupa cum am mai spus, mi-am facut un obicei de a merge în preajma sărbătorilor de iarna la Viena. Iubesc shoppingul în aceasta perioadă și tîrgurile de Crăciun din Viena. Vezi impresiile de la Magia Craciunului la Viena

După ce am stat la IBIS Wien Messe, Suitehotel Wien Messe și Austria Trend Hotel Ananas, am vrut să mai schimbam locația, cu toate că și aceste hoteluri au fost minunate și le recomand cu cea mai mare incredere. La Suitehotel Wien Messe de căte ori ne-am cazat ne-au intrebat daca am adus și cîrnații .

Cum obiectivul nostru era mai întâi shoppingul și apoi distracția am hotărît să ne cazăm pe Mariahilfer Straße.

Pensiunea Hotel Mariahilf este situată aproape de centrul Vienei, direct pe Mariahilfer Straße, cea mai importantă stradă comercială a Vienei.

Am făcut rezervarea printr-o comparație de prețuri între Suitehotel Wien Messe și această pensiune și am hotărît că aici e mai bine. Să va spun ce ne-a determinat să optăm pentru pensiune:

- scopul nostru era shoppingul, iar acestea fiind doar la ieșirea din pensiune, cum s-ar spune la ușă,

- micul dejun inclus în preț (la Suitehotel Wien Messe micul dejun nu era inclus în preț, iar o noapte de cazare identică cu o noapte cu mic dejun inclus la pensiune),

- nu mai era necesar abonamentul pe mijloacele de transport - Primăria și alte obiective turistice foarte aproape și ușor de ajuns la ele.

Punctele cu minus au fost doar două: 1) pensiune nu are parcare proprie, pentru aceasta trebuia să mergem în parcarea orașului – 25 euro/24 ore,

2) dimensiunea camerei mult mai mică decît la Suitehotel Wien Messe.

După trei zile de ședere acolo, pot să mai adaug că liniștea somnului de dimineață vă poate fi intreruptă de zgomotul străzii și de zgomotul mașinilor care vin să ridice gunoiul, deoarece ferestrele nu sunt din termopan și nu antifonează sufficient.

Cum mai multe puncte de ordin financiar au primat, am ales MARIAHILF HOTEL PENSION.

Locatie

Ne-am pus GPS-ul in funcțiune și am descoperit locația chiar lîngă cel mai mare Mall de pe Mariahilfer. Reclama de la ZARA lumina atat de tare incit nu realizam că deasupra semnului de metrou era firma luminoasă de la hotelul nostru. Am lăsat mașina în stradă și ne-am dus să ne cazăm. Am ajuns la un bloc, unde era reclama hotelului, pe strada Mariahilfer Straße 49, am sunat la soneria cu numărul 06, apoi ușa s-a deschis și am intrat într-o scară de locuințe de unde am văzut că trebuia să urcam la etajul I. Am sunat la ușă, ni s-a deschis și am intrat.

Cum eram obosiți de pe drum, prima impresie a fost că am intrat într-un loc de o intimidate aparte și că vom beneficia de serviciile unei afaceri de familie.

Cazarea

Formalitățile de cazare s-au desfășurat cam anevoios pentru că domnul de la recepție nu știa prea bine limba engleză și nu ne-a lămurit destul de bine cum să procedăm cu parcarea mașinii. Ne-a dat adresa unei parcări in apropierea pensiunii (eu o voi denumi așa pentru că nu se ridică la pretențiile unui hotel, deoarece a fost o atmosferă intimă și prietenoasă) și ne-am lăsat mașina în bune condiții. Am primit o cheie de la ușa blocului, o cheie pentru ușa palierului și o cheie pentru ușa camerei. După cum vă spuneam cred că domnul de la recepție era nou pe acolo și nici în engleză nu ne-am înțeles prea bine, și nu ne-a dat un card de la pensiune ce-ți permite o reducere de 7 euro. Pentru cei ce se vor caza aici, cereți acest card să beneficiați de reducere. Noi am ajuns joi seara și am mai plecat cu mașina la plimbare sîmbătă. Aviz celor ce ajung în weekend, Mariahilfer Straße este închisă și nu se intră cu mașina pînă în fața pensiunii. Pentru cei ce nu vor sa parcheze ,,la botul calului” poate citi aici: http://www.wien. info/ro/travel-info/to-and-around/parking

Camera am primit-o la același nivel cu recepția și locul de servit masa. Credeam că dimineața ne vor trezi zgomotele celor care sunt la micul dejun, dar ușa cred că era bine antifonată că nu am auzit nici o zi momentul cînd mesele erau aranjate, sau că lumea mînca chiar la ușa noastră – veți vedea în fotografii.

Camera era foarte intimă și frumoasă. Baia era imediat în partea stîngă, cum intrai. Era foarte curată, prosoape albe și pufoase, 9 bucăți pentru 3 persoane. Baia avea cadă, ceea ce nu prea este pe gustul meu dar n-aveam ce face. Apa a fost întotdeauna fierbine. Nici un repros, totul a fost impecabil.

Dulapul era foarte mare, cu multe spații de depozitare, sertare și acolo găseai un ventilator și un uscător pentru păr.

Camera nu avea aer condiționat, că nu l-am văzut pe nicăieri, iar iarna nu stai să-l cauți. Caldura în cameră era asigurată de calorifere din fonta din acelea care existau cîndva in blocurile noastre și vreau să spun că era foarte cald.

Noi am vrut o cameră cu trei paturi și am fost placut surprinși să vedem că al treilea pat era o canapea extensibilă confortabila de o lațime de 1,60 m. Lenjeriile erau de foarte bună calitate, de un alb imaculat, pilote groase și pufoase că déjà le duc dorul. Erau 6 perne și în dulap mai era o pilotă cu lenjerie de rezervă. În cameră erau două fotolii. O masă rotundă cu două scaune, minibar destul de bine aprovizionat, și televizorul intregeau patrimonial camerei.

Ce mi-a plăcut foarte mult erau ferestrele inalte cu lemnărie de lemn. Cînd m-am uitat pe fereastră am scos un strigăt de uimire. Aveam fereastra chiar deasupra intrarii la stația de metrou și la stînga și la dreapta erau numai magazine care mă așteptau.

Camera a fost conform așteptărilor noastre, curățenia s-a făcut în fiecare zi, paturile erau zilnic aranjate și prosoapele schimbate.

Seara admiram forfota străzii de la fereastra camerei și draperiile mari și groase ne ajutau să facem să nu ne mai intre în cameră luminile puternice de la reclamele luminoase și instalațiile de sărbători amplasate pe magazinul de vis a vis.

Locul de servit masa

Nu pot să-l numesc restaurant, nu știu dacă mai serveau altceva în afara de micul dejun zilnic, dar am fost mulțumită de el. Mesele erau frumos aranjate, iar în prima dimineață am fost ușor uimită cînd nu am văzut unde e mîncarea, care era inclusă în prețul cazării. Toată lumea mînca, așa că ne-am așezat și noi la o masă cu trei scaune, imediat a venit o fată ne-a intrebat dacă vrem ceai sau cafea și cum aveam un copil mai marișor cu noi (15 ani) am cerut și una și alta. Cafeaua era ca la orice restaurant la micul dejun. Pentru fiecare in parte se aduceau pe o farfurie 2 cutiuțe cu gem, 2 cu nutela, 2 cu unt, 2 cu margarină, 1 cu miere, bucăți de brînza topita de trei feluri, roșii chery iar pe altă farfurie cite 4x3 felii de mezeluri, șuncă de pui, mușchiuleț și parizer. Intr-un coș ni se aduceau cite 3 tipuri de pine 3feliix3 (neagra, albă, cu semințe), doua tipuri x 3 de cornuri cu unt, cu lapte și trei chifle cu semințe și simple. Mîncarea astfel adusă la masă constituia un adevărat festin. Dacă era buffet suedez nu ai fi indrăznit să te servești cu atîta mîncare. Am cerut suplimentar cornuri cu unt că erau foarte bune și a doua zi am constatat că in coș cornurile cu lapte și unt erau suplimentate.

La această pensiune găseai reviste în mai multe limbi să te informezi iar de la recepție puteai să cumperi bilete de transport. Noi am vrut totuși să ne luam Viena card (pentru cei care nu știu la ce folosește vezi aici - http://www.wien. info/ro/travel-info/vienna-card), iar același domn care ne-a cazat, habar n-avea despre cardul de călătorii. Ne-a dat cardul în cele din urmă, dar fără ghid, noroc că noi nu eram la prima ieșire în Viena și știam ce să cerem. Atenție pentru cei care iau acest card să ceară și ghidul locurilor pentru care beneficiază de reduceri și acesta să nu fie expirat. Ce ghinion pe noi că l-am gasit pe omul ăla acolo – se vedea clar că ținea locul altcuiva sau nu era austriac – o fi fost rus?  A doua zi era alta persoana la recepție care ne-a lămurit cum stă treaba cu parcarea și și-a cerut scuze în numele colegului.

Atmosfera prietenoasă, plăcută camerele curate şi confortabile, și locația in paradisul cumpărăturilor vă oferă toate facilităţile şi vă vor face o ședere plăcută.

Trimis de kmy in 07.02.12 13:15:47
Validat / Publicat: 07.02.12 15:34:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vecinii pensiunii Mariahilf Hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.00 EUR pe cameră

• SOCIALs