ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2012
ÎNSCRIS: 06.02.12
AUG-2011

Un sejur reusit

A venit ziua mult asteptata a plecarii. Ne-am imbarcat intr-un drum plictisitor de aproximativ 25 de ore, in care "ghidul turistic" a dormit tot drumul si facea pauze doar cand avea el nevoie. Drumul pana acolo a fost un calvar, dar toate au trecut cand am ajuns in Kusadasi.

Am ajuns undeva pe la 10 dimineata, si am fost preluati de un nene simpatic (turc) ce ne-a transferat de la autocar la hotel. Odata ajunsi la hotel am fost anuntati ca check-in-ul se face abia dupa ora 12, deci spor la asteptat.

In fine, ne-am cazat si sejurul nostru de vis a inceput!

Avand in vedere ca nu am gasit absolut nici o recenzie despre acest hotel inainte de a pleca, sper sa va fie de folos. Bine motivul pentru care nu am gasit era ca hotelul a fost cu circuit inchis pentru Franta, iar din 2011 a intrat si pe piata romaneasca. Parerea mea e ca au facut o mare greseala :))

Deci hotelul e peste asteptari.

Personalul hotelului este foarte dragut si amabil. Conform unor ponturi de pe aici am luat drept mita niste sticle de vin romanesc sa obtinem o camera cu vedere la mare, dar pe care am primito gratis. Asa ca vinul a fost drept multumire pentru servicii.

Aproximativ toate camerele au vedere la mare, dar majoritatea din lateral. Bune si alea decat cu vedere la un zid al unui alt hotel. Am primit o camera draguta la etajul 5 (511). Camerele sunt mari, curate, patul excelent. Se face curatenie zilnic.Prosoapeleau fost schimbate in fiecare zi, iar lenjeria o data la 2-3 zile.

Am avut un sejur all inclusive, iar mancarea a fost delicioasa. Era pe toate gusturile, carne din plin pentru cei mai carnivori, dar sincer iubeam salatele si prajiturile. Era o masa cam de 2,5 m plina zilnic cu prajituri. Bucatarii sunt toti francezi. Era atata mancare acolo... Intre mese aveau snack bar.

Plaja hotelului este din beton si are niste scari de piscina pe unde cobori in apa. In dreapta hotelului este una dintre cele mai faimoase plaje alea Kusadasiului, Ladies Beach, care este publica.

Distractia e garantata in fiecare seara, deoarece hotelul are un club privat pe plaja. Muzica e buna, bautura gratis, marea, tot ce iti trebuie.

Am optat pentru o excursie la Pamukkale si la Adaland, cu toate ca oferta era foarte variata. Nu le-am achizitionat de la ghidul turistic din statiune pentru ca erau foarte scumpe: la Pamukkale ajungea undeva la 40 de euro de persoana, iar la Adaland la 30 euro. Asa ca am mers cu o agentie din statiune, ce se afla la coltul strazii. Am scos excursiile la jumatate de pret.

Pamukkale e o excursie de o zi, si drumul pana acolo dureaza 3 ore in care se face si o pauza destul de lunga. Dar merita!!!

La Adaland e ok sa mergi daca nu ai probleme cardiace :)) Senzatiile sunt intense pe topogane. E foarte dragut totusi.

Ca orice sejur in Turcia fireste nu a lipsit vizita in Bazar. Documentandu-ma inainte sa plec, tot de aici am aflat de bazarul din ziua de Miercuri. De acolo am facut cele mai multe cumparaturi pentru ca in bazarul din Kusadasi nu te apropiai de nimic. Preturile nu erau afisate si daca negociai prea mult te dadeau afara din magazin :))

In plus atunci cand erau vase de croaziera in port, preturile explodau.

Nici in bazarul de Miercuri lucrurile nu erau prea roz. Te tocmeai cu ei, dar initial iti spuneau un pret tripul si doar iti dadeau impresia ca negociezi.

Atentie la rahatul turcesc, ambalat frumos in cutiute de carton prin care nu se vade nimic! Noi ne-am luat teapa... In bazar sunt 6 cutii la 5 euro parca, dar in cutiile alea mari se afla o punguta mica mica cu cateva cuburi de rahat, care nu e foarte delicios.

Eu am cumparat o singura cutie de rahat turcesc adevarat de la un popas de pe autostrada. A costat 7 lire dar a meritat!

Cam atat. Sper ca va vor ajuta.

Concediu placut!

Trimis de AlexaPh in 06.02.12 23:52:05
Validat / Publicat: 07.02.12 06:20:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlexaPh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul. Vedere de pe plaja privata

[07.02.12 09:11:07]

@AlexaPh: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

cristi_an3000
[07.02.12 10:13:20]

Am stat si eu la un hotel care era cu 100m mai sus de Marti Beach. In fiecare seara coboram pe faleza si de multe ori ne opream sa mancam si sa bem o bere chiar la restaurantul care era "gard in gard" cu Marti Beach. De fiecare data ii invidiam pe cei de la acest hotel pentru amplasarea de-a dreptul sanzationala, fix pe buza marii. Cred ca panorama face toti banii.

Chiar imi ziceam ca daca o fi sa mai ajung prin Kusadasi vreodata, acesta este hotelul la care as vrea sa stau insa nu aveam niciun reper despre el. Ma bucur ca a venit acest review, si sa aflu ca hotelul este ok. Si de asemenea ma bucur sa vad ca pretul nu este mare, asa cum imi lasase impresia. Foarte util review-ul tau!

Asadar pont pentru cei care s-au gandit la Kusadasi pentru concediu si inca nu au gasit un hotel: Marti Beach are o amplasare de vis, probabil cea mai cea din toata statiunea.

[07.02.12 11:22:54]

@AlexaPh, sunt incantata sa aflu, ca printre noi, mai sunt si oameni multumiti de conditiile oferite, raportat la pret/calitate.

Sunt o "impatimita" a statiunii Kusadasi, merg de cativa ani si mereu gasesc "ceva" frumos si util de facut acolo.

Ladie's Beach este una din frumoasele plaje ale statiunii, insa, nu singura! Poate data viitoare o sa-ti rezervi timp si pt Long Beach, Davutlar, Diamond Send Beach, Milli Park.

Bazarul despre care amintesti (miercuri) este unul mic si mai mult pt legume-fructe, insa data viitoare sa stii ca cel de textile- incaltaminte, etc. este vinerea si este amplasat pe strazile aflate vis-a-vis de primarie.

Gasesti tot ce vrei... bani sa fie.

Experienta similara (drum cu autocar) am avut si eu prin 2008, insa a fost ultima! De atunci plecam, an de an cu auto propriu, nefiind nici f greu nici f scump1

Felicitari pt review!

dora39
[07.02.12 12:46:02]

As dori sa va intreb daca ati incercat sa faceti cumparaturi si din orasul Izmir. Din cate am citit, am inteles ca sunt putin mai ieftine si in plus, exista in drum si niste outleturi.

Totusi, as vrea sa stiu orientativ ce inseamna preturi mari. Cam cat costa, de exemplu, o pereche de blugi acolo?

Va multumesc!

[07.02.12 15:20:38]

@dora39: eu personal nu am cumparat nimic din Izmir, insa de la outlet... da!

Nu la cele din zona Izmir, ci la cele de la Soke. Soke este un mic orasel, la aprox 20-25km de Kusadasi, exista dolmus-uri, iar un bilet dus-intors, costa undeva la 8TL/pers.

Outlet-uri sunt 3 la numar, la aprox 3km de Soke, exista indicatoare. Pe acestea le-am vizitat in sept. 2011, cu auto din dotare, intr-o zi mai innourata, profitand efectiv de inca o iesire.

A meritat! Am prins oferte f bune, reale, 2+1 gratis, la tricouri, la bluzoane, iar pt copii exista oferta si mai buna 1+1gratis.

Ca sa-ti dau un singur exemplu: trening Puma 1+1gratis (de barbati), l-am gasit la 58/E.

Blugi de dama Winston la 4/E

In cele 3 outlet-uri cred ca erau peste 100 mag. de firma si aproape la toate erau reduceri!

O pereche de adidasi Puma: 30/E.

Acestea sunt exemplele de care-mi amintesc acum, insa una peste alta, a meritat! Sunt lucruri originale, la preturi aproape identice cu cele din bazar, poate chiar mai mici.

Insa trebuie sa tii cont de data, adica dupa 20 sept.

gabriela maria
[11.02.12 19:48:06]

AlexaPh, m-ar interesa ceva detalii despre plaja hotelului. Eu am 2 copii, de 4 si 6 ani si as vrea sa stiu daca este nisip pe plaja si daca pot intra in apa, sau e prea mare pentru ei.

KOOCKY
[11.02.12 21:52:16]

Buna. Ai prezentat hotelul foarte frumos. Din review-ul tau nu am inteles daca are piscina exterioara sau nu. Cati km sunt pana in Kusadasi? Multumesc.

[11.02.12 22:41:19]

@gabriela maria: Buna. Plaja hotelului este pe un ponton de beton. Are scari de intrat in apa, ca cele de la piscina. Apa nu este foarte mare. Eu am 1.60 si imi ajungea putin mai sus de genunchi. Dar pe partea cealalta, pe plaja Ladies Beach este nisip si apa mica pt copii

[11.02.12 22:43:24]

@KOOCKY: Buna. Hotelul nu are piscina. Exista un proiect pentru asa ceva dar nu stiu mai multe. Sincer nici nu ai nevoie de piscina. Ai una dintre cele mai frumoase plaje ale Kusadasiului langa tine. Pana in centru nu sunt foarte multi km, cam 2 cred... Oricum domulsurile se iau de langa hotel si in 15 minute esti in centrul orasului

XtremeTiger
[13.02.12 16:50:35]

@AlexaPh: Poti sa imi spui te rog ceva si despre bauturi (bere, suc, vin, gin)

Curatenia in camera cum se face? Au si seara turceasca?

Apa e peste tot asa mica acolo? ... eu vreau sa si innot

Ms

[15.02.12 15:48:53]

@XtremeTiger: Buna. Bauturile sunt locale dar sunt bune si su o gama variata (vin, gin, coniac, vermut daca nu ma insel, bere si asa mai departe), sucurile de asemenea (fanta cola, suc de portocale). Exista de dimineata suc proaspat de protocale dar e contra cost (2 lire)

Este foarte curat hotelul, curatenie zilnica.

Esti la mare... nu e apa peste tot mica... Ma refeream ca e mica la mal pt copii.

XtremeTiger
[16.02.12 18:41:16]

@AlexaPh: OK, multumesc... am observat ca e foarte cautat hotelul... deja s-au ocupat toate locurile pt. inceputul lunii iunie...

[16.02.12 22:56:27]

@gabriela maria

Nu va pot trimite mesaj pe privat... Bifati-va accept mesaje private in panoul contului

gabriela maria
[28.02.12 22:29:57]

Am uitat sa intreb daca hotelul are piscina.

[29.02.12 00:17:39]

@gabriela maria: Nu, hotelul nu are piscina. Am inteles ca e in proiect una... dar nu stiu altceva

[14.03.12 14:36:25]

@AlexaPh, multumesc pentru informatii... au fost cele mai complete din tot ce am gasit despre acest hotel.

Te rog sa imi spui despre agentiile de la care poti achizitiona excursiile - daca recomanzi una anume (nume si locatia mai exacta) si preturi estimative, daca se poate.

[14.03.12 17:44:10]

@cory84: desi nu mie mi-ai adresat intrebarea, totusi doresc sa-ti raspund.

Agentia Sun Dial, chiar la Ladies Beach are cele mai bune preturi pt optionale.

Am experienta celor 5 sejururi in Kusadasi si chiar daca hotelul meu este in centrul statiunii, totusi nu preget, iau dolmus-ul si merg la aceasta agentie.

Tu nu vei avea nevoie dacat de o plimbare de seara pe faleza de la L. B. si cu mare usurinta vei gasi agentia, crede-ma este verificat "pontul"

In sept. 2011 am luat urmatoarele excursii de la ei:

Pamukkale=24/E/pers cu pranz inclus la Pam hotel5*

Adaland park=14/E/pers cu transport de la hotel

Croaziera pe Egee=10/E/pers cu pranz inclus program9,30-16,30

Stiu ca pentru Casa Fecioarei Maria parca 10/E/ insa noi am ales varianta pe cont propri deoarece doream sa mergem in aceeasi zi si la bazarul din Selciuk, fiind mai ieftin decat cel din Kusadasi, si la Efes si la Casa Fecioarei Maria, adica 3 in 1. Am platit la Casa F. M. 12,5 lire, adica aprox. 5/E.

Hamam-ul era 7-8 /E/pers. negociat de la 10-11/E/ cat cereau.

Intr-adevar, d-na Flori, de la agentia partenera, cam "jupoaie", in 2010 am avut onoarea sa o cunosc, insa fata nu te obliga ci doar prezinta oferta ei.

O seara turceasca la Kevansaray era 35/E/ cu bucate traditionale si program artistic, insa pretul in comparatie cu Pamukkale (nu trebuie ratat) era cam maricel.

Sper ca ti-am fost de ajutor cu ceva, asa ca... vacanta placuta va doresc!

[14.03.12 17:48:35]

@maria55: Si eu cu tot Sun Dial am fost. Sunt profesionisti si au cele mai bune preturi. In august anul trecut am dat 18 euro pentru Adaland, Pammukale nu mai tin minte sigur dar era la jumatate de pret decat la doamna Flori , pe Egee 8 euro si la baia turceasca in jur de 10 euro, iar la Efes 18 euro.

[14.03.12 17:57:12]

@AlexaPh: acesta si este interesul nostru, ca cei ce urmaresc acest site, sa fie informati!

Ai obtinut preturi bune... si da... sunt profesionisti!

Maria55

[15.03.12 08:35:13]

@AlexaPh si @maria55 va multumesc frumos pentru informatii!

Aristiti
[17.03.12 17:51:00]

Anul acesta o sa merg si eu la acest hotel. Intamplator la targul de turism m-a reintalnit cu un vechi prieten care este in Kusadasi si agentia lui are un fel de ”custodie” acest hotel (nu retin termenul exact).

Tot ce s-a scris aici, mi-a spus si el, in plus are si o trambulina, pentru cei curajosi care vor sa si sara in apa, nu doar sa se ude! Hotelul are si animatori, deci, toate conditiile pentru un sejur reusit!

Pentru alte detalii postati aici intrebarea.

creivean
[17.03.12 18:43:28]

@Aristiti

Hai ca m-ai făcut sa zâmbesc

Dar mă şi intrigă ceva! Cum mama ei de treabă, ai să poţi tu oferi detalii, despre un hotel la care n-ai fost încă??? Adicătelea, la care ai să mergi anul asta!!!

De unde detalii??? De la prietenul patron, de la duduiţele de la agenţie???

Aştept şi eu detaliile tale, dar abia prin toamnă, după ce te întorci din sejurul petrecut acolo, până atunci îţi dedic, cu drag o melodie: Marfar & Tanti Lina: Las-o ba ca merge asa!. Adică, nu mai încerca să vinzi castraveţi grădinarilor

[19.05.12 15:23:34]

eu am discutat cu d-na Flori chiar azi... si ptr 2 adulti si 2 copii (11-13 ani) am primit oferta de 700 euro AI. nu cred ca a umflat preturile prea tare.

v-om fi acolo pe 11.08- 18.08.2012. in caz ca mai merge cineva.

ptr optionale... sunt cu auto propriu si acolo unde se poate merge cu masina voi merge cu masina nu am cum sa ies mai scump ca ei...

[19.05.12 15:45:28]

@creivean: Si eu zambesc... dar trebuie sa recunoastem faptul ca @Aristiti a adus niste importante informatii despre aceasta locatie! Mai ales cu "custodia" m-a dat gata!

melek13
[09.06.12 12:24:45]

Hello, din ceea ce am citit nu ar trebui sa imi fac probleme in legatura cu hotelul, am mai fost in kuşadasi dar la alt hotel nu la marti şi nu cu all inclusive. Sper sa fie ok. Ştiu de anii trecuti cand am mai fost ca excursiile sunt foarte scumpe la hotel... cum a spus sı dna maria sun dial cred ca au cele mai ok preturi... ma voi duce la agentia de pe colt pentru excursii.

Sper ca la sfarşitul vacantei sa postez numai lucruri frumoase despre hotel.

[20.06.12 15:35:03]

puteti sa imi spuneti ceva de excursia pe insula greceasca Samos? Daca stiti estimativ cat costa si poate cateva detalii...

[20.06.12 16:55:20]

@cory84: despre cost nu pot sa iti spun nimic, pentru ca nu am ajuns inca acolo.

dar, daca pleci cu masina proprie, mare atentie... la aceasta excursie.

in pasaport am inteles ca se specifica faptul ca ai intrat in in Turcia cu masina proprie, si tot asa trebuie sa si iesi din Turcia.

si cum excursia in insula greceasca este o iesire din Turcia, pe calea apei, sa nu ai probleme la granita.

Am inteles ca poti cere la hotel o tidula prin care sa se spuna ca stai la ei pe o anumita perioada si ca masina e in parcare.

repet... e doar din citite si auzite si din spusele celor de la agentia turceasca prin care am luat biletele; totusi... daca esti in situatia asta nu strica o intrebare la hotel.

suzzy47
[20.06.12 22:36:17]

@cory84:

Eu tocmaı m-am intors din kuşadasi, nasshu are dreptate,

daca te duci cu masina ta vei avea probleme ca eşti obligata tot cu maşina sa te duci la Samos şi este o singura companie care face legatura intre kuşadasi si Samos Meander Travel şi este numai pt transport de persoane. Deci va fi mult mai uşor daca nu eşti cu maşina şi pretul este de 25€ + taxele de port de 10€. Dar sincer nu recomand excursia aceasta, nici mie nu mi-au recomandat-o cei de la agentie, nu prea ai ce vedea acolo doar ca te duci intr-o alta tara... Grecia... Ai o gramada de excursii misto pe care le poti face mult mai misto decat Samos... jeep safari de exemplu... razi toata ziua... este super... şi ghidul din safari Pepsi este logodit cu o romanca şi cand aude de romani este super incantat... sincer recomand din tot sufletul excursia asta... distractie maxima.

Intradevar despre Marti de la foarte bine in sus iar cat despre excursii şi eu la fel ca cei de mai sus am facut, m-am dus la agentia de pe colt SunDial unde am intalnit un turc foarte simpatıc Ozzi, care intamplarea face sa fie casatorit cu o romanca, deci ne-am inteles de minune.

Aşa ca va recomand la toti sa va duceti la agentia de pe colt ca va puteti intelege si romaneste.

[20.06.12 23:22:31]

@cory84: ma amestec si eu, sper ca nu te superi, insa pot sa-ti dau niste informatii.

Agentia Sun Dial de la Ladies Beach, este una dintre cele mai bune, serioasa, ieftina si atenta cu turistii.

De la ei am luat excursiile la Pmukkale cu 24/E/pers si Samos-ul era 22/E/pers., asta in sept. 2011.

Am verificat la mai multe agentii din oras, eu fiind cazata la un hotel in centru, insa cea de la Ladies Beach, pe care am descoperit-o intamplator, a fost cea mai buna.

Vad ca @suzzi47 a fost mai iute de mana si a dat raspunsul inaintea mea. Da, Samos-ul merita facut daca ai ghid, iar in legatura cu masina da, este nevoie de un drum in vama de pe varianta statiunii, unde lasi masina in custodie, asta fiind varianta mai complicata. O alta varianta, mai simpla, ramane la intelegerea conducerii hotelului, care se poate obliga sa faca demersurile ca tu sa obtii documentul necesar.

Depinde f mult si de cat de motivat esti! Unii spun ca nici la Pamukkale n-ar fi prea grozav, ba ca-i f departe, ba ca-i f obositor, insa crede-ma ca am fost 5 ani la rand in Kusadasi si de 4 ori la Pamukkale. Mereu gasesc ceva nou, pe care cu un an inainte poate nu l-am observat.

Va doresc vacanta placuta si mult soare!

[21.06.12 08:32:33]

@suzzy47: vad ca tocmai te-ai intors...

ai fost cazata cumva la Marti?

daca da, te rog niste detalii (cazare, masa, etc) recente... oriu sub forma unui ecou, ori si mai bine un review...

thx...

[21.06.12 08:36:44]

Va multumesc frumos pentru informatii. Nu sunt cu masina, asa ca nu o sa fie complicatii. Eu m-am interesat de cateva obiective interesante in Samos, de aceea vroiam sa merg. Sper sa reusesc sa ma descurc pe acolo si fara ghid. Despre Sun Dial, toata lumea vorbeste de bine, deci o sa merg sigur la ei.

Vacanta placuta la toata lumea!

[21.06.12 08:41:52]

@maria55: In Samos ai incercat sa mergi cu transportul lor local si in alt oras decat cel in care te lasa feriboat-ul? Eu as vrea sa merg in Phytagorio care este la 20 minute de mers cu autobuzul, cel putin asa sustin anumite site-uri.

AlexaPh, Aristiti, cory84, dora39, gabriela maria, KOOCKY, maria55, melek13, Nasshu, suzzy47, XtremeTiger
Alte impresii din această RUBRICĂMarti Beach Hotel: