ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2012
ÎNSCRIS: 04.07.09
JAN-2012

Un loc foarte frumos, dar lipseste grija pentru detalii

As fi vrut sa zic numai de bine si despre o unitate de cazare de la noi, dar au fost probleme inca de la inceput.

Sa spun, repede, lucrurile bune:

- Pozitionare nu chiar rea, in centrul orasului, insa e un pic de urcat

- priveliste superba, mai ales iarna, cand totul e alb si acoperit de zapada

- soliditatea structurii, peretii dintre camere fiind din beton, un lucru rar intalnit la pensiunile si chiar hotelurile de la noi.

- dispune de lift. Cam mic, abia incap 2 oameni micuti cu cate un rucsac

- dotarile, cel putin teoretic.

*Cel mai mare si mai nou televizor pe care l-am avut intr-o camera, oriunde m-am cazat in tara si in lume.

*Baie mare, cu jacuzzi, lucruri de calitate, atat in baie, cat si in restul camerei.

*Patul si pernele mi s-au parut foarte comode

*mini-frigider

Sa trec acum in revista si punctele negative:

- Primul a fost de cand am luat contact (sau nu) cu hotelul. Cica au un site, dar preturile nu sunt actualizate pt acest sezon si e foarte saracacios. Pe net scrie ca pretul este 100 lei/camera, la receptie este 170 lei. Cand am sunat la un numar recomandat, un nene mi-a zis ca este 150, cu mic dejun. Am negociat pana la urma fara mic dejun, la 130. Pretul se merita, totusi si nu prea. Si nu se stie exact ce se vrea a fi: hotel sau pensiuine. Veti gasi ambele variante.

- Dupa cum ziceam, pozitia e destul de centrala, dar nu chiar usor de ajuns la partie, nici la hotel, fiindca trebuie sa urci dealul din spatele bisericii, unul destul de abrupt si care urca paralel cu strada hotelului, pana la un moment dat.

- fiindca biserica se afla la cateva zeci de metri in linie dreapta, duminica dimineata mi-a batut clopotul de m-am saturat.

- cand ne-am cazat era cam tot hotelul gol si, in ciuda cererii de dinainte, n-am primit o camera pe fata. Adica balconul nostrul dadea in brazi si munte. Si se stie ca niciodata la noi nu prea vezi spatele unei cladiri ingrijit. Am cerut alta camera si am primit una pe fata, dar am descoperit ca cineva murise in frigider. Atat de rau mirosea, ca am cerut o alta camera. Am primit pana la urma una cu balcon mai mare, pe acelasi etaj, pe fata.

Acum minusurile camerei, in detaliu:

* usa e frumoasa, peretii rezistenti, dar totusi se aude orice zgomot de pe hol.

* usa se deschide cu cheia, dar ai nevoie de card pentru a avea curent in camera :) Si, da! , cartela e atasata de cheie, cu care ar trebui, poate, sa incui camera seara. Buna miscare din partea lor!

* manerul unui sertar era rupt.

* una dintre veioze nu avea priza, deci era pusa de decor.

* exista un dulap mare, langa usa, ce pare a fi fost cu usi glisante, initial, dar nu are usile :)

* in baie mi-a cazut sapuniera cum am atins-o, fiind prinsa doar de forma in perete.

* daca dai drumul la apa in cada, pe dus, si lasi dusul in suportul lui, vei avea parte de o mare inundatie, fiindca furtunul este defect. Astfel a curs o cantitate impresionanta de apa in baie, la prima incercare, si odata cu apa a iesit si mult moloz "ascuns bine" sub masca de la cada. Masca ce, la randul ei, era desfacuta si puteai sa vezi sub cada instalatiile si ce nu ti-ai fi dorit.

* geamul de la baia camerei noastre, aflata la etajul 3, avea vedere la... balconul vecinului de deasupra si nu prea aveai cum sa-l acoperi. Si, totodata, nu e bine sa fii foarte mic (a) pentru ca n-o sa ajungi sa deschizi sau sa inchizi geamul.

* chestiile care acopereau paturile erau foarte chicioase (dar nu asta e tragedia)

Trimis de brugner in 06.02.12 21:56:55
Validat / Publicat: 07.02.12 06:25:41

VIZUALIZĂRI: 2683 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brugner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intr-adevar, Mont Blanc arata foarte bine, mai ales de la distanta

• Alte impresii din această RUBRICĂMont Blanc Hotel: