ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2012
ÎNSCRIS: 03.09.11
NOV-2010

la PMM* = 123 SGD

Hotel River View - Singapore

Stefanie Sun - "Wan Mei De Yi Tian" (singapore)

Asculta mai multe audio diverse

River View Hotel este al treila in ordine cronologica, la care am stat pe parcursul excursiei mele in Singapore. Dupa Royal, acesta este urmatorul hotel frumos. Situat cam la 25 km de aeroport, distanta ce se parcurge cam in 30 de minute, acest hotel a fost renovat in anul 2008 si este unul dintre cele mai inalte aflate in centrul Singaporeului. Are 21 de etaje si 476 camere. Nu cred sa fie camere pentru fumatori. Nu am vazut pe nicaieri sa se fumeze.

Holul de la intrare era decorat cu un urias brad de craciun. In centrul holului se mai afla un lift de sticla, pe care n-am avut timp sa il folosesc. Alte doua lifturi margineau lateralele holului. Receptia era decorata cu niste flori superbe.

Cazarea s-a facut imediat, fara sa fim lasati sa asteptam, desi ne-am prezentat mai devreme de ora 14, dupa ce am dormit o noapte intr-un hotel mai "rapanos". Asta pentru ca picam de oboseala si am ales pe primul ce ne-a iesit in cale. O sa va scriu eu si despre acela in alt review.

Ne-a fost repartizata o camera la etajul 13. Am luat liftul, am urcat bagajele. Nu imi amintesc daca am avut bagajier. Camera era spatioasa si avea intr-adevar o vedere spre riul ce strabatea orasul. Imediat mi-am aruncat ochii pe geam si am vazut vaporase care faceau croaziere pe acel riu. Am mai vrut sa numar etajele cladirii de peste drum, dar n-am reusit... pe la jumate cred ca m-a luat somnul. Era cam ca in povestea cu oile...

Dotarile camerei erau corespunzatoare unui hotel de 4 stele. Pat mare, king size format din 2 alaturate, frigider, minibar,seif, televizor LCD de mari dimensiuni, o masuta rotunda cu doua fotolii, pentru a savura un ceai sau o cafea la geamul ce oferea o panorama minunata.

Baia avea uscator de par si produse de igiena personala iar totul stralucea de curatienie.

Caldura de afara nu se resimtea datorita aparatului de aer conditionat ce functiona silentios. Si la acest hotel geamurile erau inchise ermetic. Nu am vazut nici un tintar pe toata durata sederii mele in acest oras.

Curatenia in camere se facea zilnic si asternuturile erau schimbate de fiecare data. Pentru prosoape era regula ca cele pe care doresti sa iti fie schimbate, sa le lasi jos in baie.

Piscina, situata la etajul 5, era incadrata de citeva sezlonguri foarte elegante. Prosoapele pentru piscina se luau de pe o masa, nu inainte de a trece intr-un tabel numarul camerei si cite bucati doreai sa iei. La iesire le puneai pe masa. Cineva venea si le stringea.

Imi placea sa ies dimineata si sa maninc micul dejun la piscina. Pretul era de 30 de dolari singaporezi (sper sa retin bine). Nu era inclus in pretul camerei. Si continea oua, fasole intr-un sos bestial de bun, un fel de cirnat (cum ar fi polonezul la noi), unt, dulceata, ceai sau cafea si suc natural de portocale. Paharul cu suc era intotdeauna ornat cu o floare de frangipani.

Tot la zona piscinei se afla si un jacuzzi si niste frumoase baldachine. Sala de fitness era la acelasi etaj.

In acest hotel se gasesc 3 restaurante. Unul japonez, unul chinezesc si unul care servea in stil bufet. Eu am mincat doar la acesta din urma deoarece sint mai mofturoasa la mincare si nu imi place sa incerc feluri noi. am incercat intr-o seara sa mergem la restaurantul japonez, dar daca nu am avut rezervare, doamna de la receptie ne-a spus ca nu mai erau locuri. Nu mi-a parut rau ca n-am gasit loc, deoarece de la acela cu bufet suedez mi-am putut alege ce am poftit. Enumar aici citeva sortimente: rata cu sos caramel, scoici, un fel de flori umplute cu carne (cum ar fi la noi dovleceii umpluti), caracatita, vita in sos de piper, feluri de taitei, alte feluri variate de orez,legume de tot felul,salate.

La capitolul desert, cred ca nu mai e nevoie sa pomenesc nelipsitele si parfumatele fructe de mango si cel mai exotic fruct -Fructul dragonului. La capitoulul prajituri, nu pot sa spun ca excelau. Erau multe forme cu acelasi gust dar culori diferite si foarte tipatoare.

Internetul era contra cost si pentru 10 dolari/zi, primeai un password de la receptie, cu care te puteai conecta in camera. Daca vroiai sa schimbi valuta, era intotdeauna cineva in holul receptiei gata pentru a-si oferi serviciile.

Personalul hotelului a fost foarte amabil si de fiecare data ne ofereau un zimbet indiferent daca eram la piscina, restaurant sau pe hol, la receptie.

Sper ca cei ce vor alege sa se cazeze la acest hotel, se vor simti la fel de bine cit m-am simtit si eu.

Trimis de adri-nico in 06.02.12 21:44:38
Validat / Publicat: 07.02.12 06:21:30

VIZUALIZĂRI: 2464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 o priveliste mai la sol ,vazuta de la etajul 13
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 123.75 SGD pe cameră

[07.02.12 06:20:46]

Despre hotelul asta vorbim?

Multumesc.

[07.02.12 07:20:42]

te-ai tinut de cuvant! multumiiiim!

privelistea- "river view"-ul este super! daca se putea dadeam un vot si ptr P09.

si eu urmaresc sa rezerv, pe cat posibil-la preturi convenabile, hoteluri cu priveliste. desi se spune ca oricum turistul nu foloseste camera prea mult, totusi conteaza f. mult sa te incante dimineata si seara o priveliste frumoasa, parca completeaza fericit acea excursie...

[07.02.12 08:30:26]

haideti sa zambim:

axiome despre femei si casatorie:

-Cred ca barbatii care au cercel in ureche sunt mai bine pregatiti pentru casatorie. Au suferit si au cumparat bijuterii.

- Sfatul meu este sa te casatoresti. Daca vei avea o nevasta buna, vei fi fericit; daca nu, vei deveni filosof...

- Nu am aflat ce este fericirea decat in momentul in care m-am casatorit. Dar atunci era deja prea tarziu...

- Verighetele: cele mai mici catuse din lume...

- Burlacii stiu mai multe despre femei decat barbatii casatoriti; in caz contrar, ar fi si ei casatoriti...

Melodia postata se poate sterge/schimba!

iulianic
    [07.02.12 08:40:33]

@webmaster13: Am citit si am zambit. Multumim!

@adri-nico: Frumos review si frumoasa locatie. Multumim! Intrebare: Crezi ca ar fi suferit foarte mult colectia de imagini atasate sau prezentarea hotelului daca lipsea P17?

[07.02.12 08:50:15]

@webmaster13: multumim web13! noroc cu axiomele care m-au inseninat la timp, ca tocmai urma sa "execut" pe cineva din echipa mea ptr o neregula... dupa axiome "i-am atras atentia frumos" trebuie sa-ti multumeasca! sa ne traiesti, o zi buna sa ai!

[07.02.12 09:12:31]

@webmaster13: musai sa completez ecoul meu anterior, in nota vesela la care, din fericire, ai dat startul: "salvatu' de la executie", dupa ce i-am zis ce l-a salvat, a spus: "ioi, tzucu-i axiomele si pe cine le-o inventat! "

[07.02.12 09:14:13]

Eii... mai erau cateva dar mi-a fost frica ca-mi sar doamnele de pe AFA in cap...

Jupi
    [07.02.12 16:15:31]

Foarte frumos! Si hotelul si modul de prezentare.

[07.02.12 19:04:29]

Dragii mei,

Am ratat trimiterea unei serii de ecouri datorita curentului electric care e livrat cu gilme. Au cazut foarte multi stilpi si copaci in Buzau si ma mir ca nu ne-a luat vintul de tot...

@-web 15 -da, acela e hotelul, asa cum se vede si din pozele mele

@station5-pretul camerei era in jurul a 100 dolari singaporezi/noapte si reducerea era de aproximativ 30% daca rezervarea era facuta pe net si nu la recpetia hotelului.

@web13-merci de muzica si glume... puteai sa mai bagi.

@iulianic-no comment (am luat deja un avertisment din cauza ta, asta fara ca sa fiu vinovata)

@jupi-merci pentru aprecieri. (mai am multe de povestit din Singapore)

Jupi
    [07.02.12 19:35:33]

@adri-nico: astept cu maaaaaare interes

iulianic
    [07.02.12 20:34:13]

@adri-nico:

Ma surprinde ceea ce citesc. Nu-mi amintesc sa fi zis sau sa fi facut eu ceva pentru ca sa meriti tu un avertisment. Imi pare foarte rau daca s-a intamplat asa. Poate ma lamuresti ce ai vrut sa spui. Macar pe privat daca aici nu e locul potrivit.

[07.02.12 20:50:11]

@iulianic:

Daca eu nu am pus la suflet, tu de ce vrei sa mai stii despre asta? Era peundeva, pe la faza cu dublineza...

[07.02.12 21:02:11]

@adri-nico:

pai chiar f bun pretul; 70 SGD (dolari singapore) ptr rezervare on line, sunt aprox. 45 euro! f. bun pret ptr ce ofera si ptr priveliste! bravo, ati facut o alegere buna!

[07.02.12 21:03:16]

@station5:

ma bag acum sa scriu si de hotelul ala la care nu mi-a placut cazarea, bine ca am rezervat numai o noapte.

Marian Preda
    [08.02.12 17:30:07]

@adri-nico:

Deseori prozatorul provoaca cititorului dificultati de intelegere prin schimbarea perspectivei de relatare a evenimentelor sau, in cazul de fata, prin postarea anumitor fotografii...

Dati-mi voie, sa ma explic!

Atunci cand ai fost acolo, inconjurata de atatea oportunitati, frumuseti si indestulari sufletesti, cu resurse energetice binemeritate, ... ei bine, tendinta asta ma face sa devin... pofticios!!!

Ti-am ,,ciugulit'' fiecare randulet, in speranta sa aflu cat mai multe despre hotelurile asiatice.

Sper sa am dibacia sa aleg si eu un asemenea resort, in perspectiva de a va informa.

Vacante frumoase!

Marian Preda
    [08.02.12 17:32:22]

@adri-nico:

hopaaaa! , am venit si cu bonusul, meritat de altfel!

[08.02.12 17:49:13]

@Marian Preda:

care bonus?

Pai ce sa spun despre hotelurile asiatice? Ai citit despre cel de 5 stele de la Melaka? Era super. Nici pretul n-a fost mai mare de 100 dolari /noapte. La aia si de fapt la niciun hotel asiatic nu am avut micul dejun inclus. Am mincat pe unde am apucat dar si la restaurantele lor.

Hm... Pofticios? Am atitea resurse energetice...

adri-nico, iulianic, Jupi, Marian Preda, station5*
    Alte impresii din această RUBRICĂRiver View Hotel: