ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2012
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

ARTICOL ARHIVAT

Sejur thassos vila Panorama

Prea multe despre Thassos nu prea am sa mai spun deoarece s-a spus cam tot. Cu ce pot veni eu suplimentar sunt impresiile personale si locurile “dibuite” de de noi. Am avut ceva emotii la sosire deoarece un cuplu de romani care isi incheia sejurul ne-a spus ca a cam plouat in saptamana care se incheiase, insa au fost temeri false: am avut o saptamana excelenta in ceea ce priveste vremea.

Perioada sejurului: 18 – 25 iunie, vila Panorama (“vecina “cu hotelul Ioanis). V-am promis impresii la sosire: conditiile de cazare foarte bune, foarte aproape de plaja. Vila nu este situata chiar pe plaja, insa traversezi doar o straduta printre un locsor viran si campingul care “da” in plaja, si ai ajuns – circa 200 m. Ai acces la piscina hotelului care este foarte frumoasa, dar trebuie sa consumi ceva de la bar: o inghetata 1,5 eur, un frappe sau o bere 2,5 eur.

Singurul “neajuns “ a fost ca bulgaroaica de serviciu care nu stia “boaba” de engleza, nu a catadicsit sa ne schimbe lenjeria. Dupa plecare ne-am dat seama cred, ca trebuia sa solicitam, ceea ce nu este foarte normal. Insa eu nu sunt foarte pornita pe chestiile astea asa ca nu ma deranjeaza. Am punctat asta ca sa le fie de folos doritorilor. Deci in privinta cazarii nu am avut a ne plange. Vila este relativ noua, utilitati curate, terasa si balcoane ample, curte ingrijita si foarte curate, iar situarea pe la mijlocul plajei o face atractiva. O recomand celor care doresc o cazare decenta si aproape de plaja cu nisip fin Golden Beach.

Despre plaje: Golden Beach, asa cum a mai fost descris cu nisip fin si apa curata, colorata mai frumos dupa amiaza, cand soarele “pica” din spate, si mult mai impresionanta vazuta din inaltimea drumurilor serpuitoare, ca dealtfel toate plajele grecesti.

Makriamos-ul am sarit-o.

Am ratat Plaja de Marmura. De asta chiar imi are rau. Am pornit pe drumul forestier insa la coborare, inspre mare am dat de un drum inchis – o cariera si am renuntat... Am dat ocol insulei si am intrat pe aproape toate drumegele care duceau inspre mare. Intre Golden Beach si Paradisse, este o plaja stancoasa foarte frumoasa pe care este soare doar dimineata, iar dupa amiaza doar pana pe la 5. Am sperat ca o sa revenim dimineata insa timpul zboara…… Plaja Paradisse, cu nisip superfin, frumoasa, amenajata, cu un barulet / grill accesibil. Giola, piscina sirenelor este impresionanta. Drumul la urcare – plecare iti cam taie pofta sa reiei excursia, dar odata trebuie s-o vezi. Am intrat si in manastirea Sf. Arh. Mihail – foarte frumoasa priveliste pe buza stancoasa si inalta a tarmului, vazuta dinspre mare, insa era in renovare. Din curtea manastirii se pot face niste poze grozave, insa noua ne-a fost rusine sa scoatem aparatul foto (ne-au spus la intrare ca este interzis). In fine, partea estica a insulei, mai verde este mult mai spectaculoasa. In Limenaria nu m-a tentat nimic si nici in Thassos, in afara de locul de unde cumperi souvenir – uri si prajituri din alea buuuune insiropate, pline de miere, nuca, alune, si alte bunatati de imi lasa si acuma gura apa……... Bine astea nu sunt neaparat specifice Thassos-ului, insa noi aici am cedat ispitei de doua ori de ne-am indopat la kilogram.

Daca mergi doar la plaja la care esti cazat, poti sa spui ca nu e mare lucru. Dar eu num erg niciodata numai pentru plaja. Numai luand toate “ulitele la picior “ poti sa vezi de ce i se spune Thassos-ului insula de smarald.

In privinta tavernelor, in partea dinspre Potamia am mers la o taverna cu meniuri in lb.romana, unde am fost ispititi cu un platou de peste foarte delicios, suficient pentru toata familia (doi adulti si un copil), 21 euro. De cele mai multe ori am cinat la o taverna ultima din partea opusa – in capatul Panagia. Diferite sortimente de pizza suficienta si foarte buna 6,5 – 8 euro, diverse alte sortimente de carne / peste 6 - 8 euro portia, salate 4,5 – 6,5 euro portia. Bauturi: bere 2,5 euro sticla, 0,5 ml vin alb sau rosu (carafa) 3 eur. La sosire de obicei ne primeau din artea casei cu cate un paharel de ouzo pentru adulti si unul de suc entru copii iar la plecare cate o inghetata / prajitura, etc.

Pe ansamblu, in ce ne priveste, o saptamana in Thassos este suficienta. Ca o impresie generala – buna, dar sub Lefkada. De asta chiar ma temeam anul trecut. Mi-am zis: ce ma fac eu acum cand mi-a crescut pretentia la peisaj??? Si cam asta s-a intamplat. Acum caut, caut ceva care sa ma lase cu gura cascata. O sa apelez la ajutorul vostru bineanteles, pentru vacantele viitoare. Saptamana a doua am fost in Kalamitsi – Halkidiki.

Trimis de anuszka in 06.02.12 17:55:04
Validat / Publicat: 06.02.12 18:57:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki (Shitonia, Kassandra), Lefkada

VIZUALIZĂRI: 10749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anuszka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poze vila Panorama

[06.02.12 18:19:51]

@anuszka, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

[06.02.12 18:55:02]

Vorbim cumva despre locatia asta Nu de alta, dar sa-i trecem pagina web in caseta tehnica si sa o redenumim in Studio, din Vila, conform denumirii oficiale.

Multumesc!

[07.02.12 08:14:17]

Da, este vorba de aceasta locatie, insa noi cand am luat cazare, asa am gasit-o, iar pagina asta de web, nu o stiam (nu cred ca exista atunci). La momentul acela, am cautat foarte mult informatii despre locatia aceasta si nu am gasit. De aceea celor care m-au intrebat ulterior le-am raspuns aici. Da, ar fi trebuit sa structurez altfel informatiile, insa fiind putine, pentru ca s-ar fi repetat multe am optat pentru acest mic conspect.

Erata : In fotografia cu manastirea este "Sf. Mihail" si nu "Sf. Stefan".

Merci de intelegere!

[07.02.12 09:29:04]

Am corectat eu, in textul fotografiei!

ciprianion
[17.02.12 19:28:55]

Buna,

Am achizitionat si eu o excursie la acesta vila si am niste nelamuriri. Imi poti raspunde la niste intrebari:

- cei de la agentia de unde am achitat biletele mi-au spus ca am gratuitate la piscina de la Ioannis tu imi spui altceva care este realitatea?

- imi poti recomanda o locatie unde pot servi masa, taverna restaurant?

- in mare imi poti spune cat cheltuiesti intr-o zi?

- exista gratat in curtea vilei si daca l-ai folosit?

-am inteles ca daca platesti cu cardul ti se percepe comision, este adevarat?

-bancomat exista in apropiere?

-am inteles ca exista un autobuz care face turul insulei stii ceva de acest lucru?

Multumesc, imi cer scuze daca am pus prea multe intrebari dar este prima iesire in Grecia.

[18.02.12 12:45:25]

Buna,

Sa o luam pe rand:

Vila este frumoasa si merita pretul.

- ai acces la piscina, in schimbul consumului a cel putin un produs de persoana (cafea - 2 eur, inghetata de la 1.5 eur, bere - 2.5 eur, etc.)

- taverne nu-ti pot recomanda una anume, pentru ca sunt fosrte multe si nu am retinut una in mod special.

- de cheltuit, cat te tine punga: salata 4-6 eur, friptura 5-8 eur, portie de peste pt. doua pers: 12 eur, bere 2.5 - 3 eur, gyros (un fel de shaorma) - 2.5 - 3 euro; etc.

Poti insa cu mancarea sa te aprovizionezi din supermaket-uri si cel putin micul dejun, o cafea, etc. sa pregatiti in camera. Aveti posibilitatea in bucataria din camera. Este utilata.

- exista gratar in curtea vilei, insa nu poate fi folosit: este DOAR de desing...

- cardul nu l-am folosit. Platesc cash...

- am fost cu auto propriu, nu stiu de autobuze. Mai mult ca sigur, exista. Vezi alte rewiew-uri ale celor care discuta despre transportul local.

Vacanta frumoasa!

grety_niku
[05.03.12 20:57:11]

Puteti sa imi spuneti si mie cam cat e o noapte la vila? ma intereseaza, le-am trimis mail dar inca nu au raspuns. si as fi vrut sa stiu daca sa mai astept rasp sau nu?

multumesc

ciprianion
[05.03.12 23:16:30]

@grety_niku: pe mine ma costat 120 de euro pe 7 nopti de pers cu early booking.

grety_niku
[05.03.12 23:40:22]

@ciprianion: multumesc frumos

alex,seby
[07.11.15 21:08:15]

imi puteti spune de ce nu se poate folosi gratarul? nu ni se da voie?

[10.11.15 08:22:53]

@alex, seby - Crede-ma, nu am insistat pentru folosirea lui, insa de atunci au trecut ceva ani. S-ar putea ca la insistente sa va lase sa-l utilizati. Sau poate s-au mai schimbat lucrurile si la ei...

iusty
[21.06.16 16:20:45]

@anuszka - Am si eu rezervare pt. acest studio dar mi s-a spus ca este in corpul B.

M-ar interesa daca sunt aceleasi conditii in ambele corpuri ale studioului deoarece in cel principal nu am mai gasit liber.

Va multumesc!

[21.06.16 17:17:34]

Din pacate nu te pot ajuta cu aceasta informatie, deoarece nu m-a interesat sa fac o cercetare in acest sens.

Insa nu cred ca isi permit sa trateze diferit cele doua corpuri decat daca ofera standade ("stele") diferite de cazare. Este o locatie ingrijita si cred ca va veti simti bine.

Sa aveti o vacanta minunata!

iusty
[21.06.16 18:06:28]

@anuszka - Multumesc!

alex,seby, anuszka, ciprianion, grety_niku, iusty
Alte impresii din această RUBRICĂPanorama Studios:

• pagină generată în 0.049897193908691 sec