ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2012
ÎNSCRIS: 17.04.11
APR-2010

Un hotel in care imi doresc sa ma intorc

In Tunisia am fost prima data in 1996, optand pentru un hotel din Hammamet Yasmine, o statiune noua, inca in constructie atunci.

In 2010 impreuna cu 2 prietene am optat pentru un hotel din zona turistica a orasului vechi Hammamet, cca 60 km distanta de aeroportul din Monastir, 80 km de Tunis, cca 2 ore de mers cu autocarul, care a lasat majoritatea turistilor in statiuni precum Sousse, Port Kantouoi, si Yasmine Hammamet

O prima si frumoasa surpriza am avut in momentul in care am constatat ca s-au construit in 2 ani (ne-a spus ghidul, profesor scolit la Tg. Mures, vorbin romaneste perfect), 140 km de autostrada. Oricum peisajul era mult schimbat in bine, hotelurile construite fiind mari, ca niste adevarate cetati, inconjurate de ziduri inalte, caci se respecta cu o "supraveghere stricta" atat pe strada cat si in incinta hotelurilor, "siguranta", turistilor.

Turistii erau in genral francezi, caci vin in numar mare in fosta lor colonie, pe bani putini. Am intalnit insa si nemti, englezi si ceva est europeni.

Preturile erau modice, mai ales pentru occidentali. Taxiul... parfum de roze ca pret, nu ca si confort, iar soferii dornici sa te transporte sunt adevaratia ghizi, foarte multi dintre ei vorbind o franceza mai mult decat rezonabila.

Sunt oameni frumosi ca fizic si comportament in saracia in care traiesc. Sunt zone din orase unde nu aveau canalizare si curent electric.

Hotelul Le Sultan, se afla cam la 3 km de centrul vechi, Medina.

Are o gradina superba pe o suprafata de cca 5 ha, unde tot timpul lucrau gradinari si supraveghetori...

Camera de 3 paturi a fost la parter, cu vedere spre gradina. Nimic spectaculos dar f. f. curat. Baia dotata cu cada, nu foarte mare, dar cu toate cele de trebuinta.

Am avut safe in camera, dar chiar daca ne-am uitat intr-o zi acte si bani pe noptiera, cu usa de la balcon deschisa, nu am avut probleme caci "securitatea hotelului" era mai mult decat omniprezenta.

Cazarea s-a facut imediat cu amabilitate, cu transferul bagajelor si bauturile de bun venit aferente. Hotelul are piscina exterioara si interioara, nu le-am folosit, o singura dupa amiaza am stat putin la plaja pe maluol marii, preferand sa calatorim.

Cafeneaua maura "Le Divan" am vizitat-o mai des pentru cafeaua excelenta servita acolo. Hotelul mai are berbeque, niste magazine cu souveniruri, sali de masaj (din pacate nu am avut timp sa profitam) si un centru de echitatie unde am vazut 15 cai superbi,

La plaja venea o persoana, care iti aducea imediat sezlongul si umbrela bucurandu-se pentru o mica atentie de 1-2 dinari.

Au fost incluse in pret micul dejun si cina. Restaurantul "Le Serai" cu terasa cu vedere la mare era super curat, iar ospatarii satui de francezi care nu le lasau bacsis se orientau si ei catre... alte nationalitati mai darnice. In perioada in care am fost, in afara de noi 3, mai era in hotel o familie de tineri romani. Ne asezam la o masa impreuna, iar ospatarii veneau si ne serveau bautura stiind ca dupa plecarea noastra gaseau pe masa o mica atentie. Intr-o seara unul dintre ospatari ne-a rugat sa-i schimbam cativa Eur in dinarul lor. Erau ca noi, in vremuri pe care vreau sa le uit, nu aveau voie sa detina si sa schimbe oficial valuta.

Despre mancare, ce sa spun, faceam eforturi sa nu mananc toate minunatiile oferite din belsug. In general, multe si frumoase salate, mancare europeana, fructe si dulciuri... la greu. Totul f. bine gatit si prezentat.

Despre hotel cam atat. Despre excursii, revin vezi impresii.

Oricum, daca nu ar fi tensiunea politica si maine as pleca din nou in Tunisia.

Trimis de amero in 06.02.12 11:55:32
Validat / Publicat: 06.02.12 13:14:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: Hammamet Yasmine

VIZUALIZĂRI: 3213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 hol hotel

Diaura* [06.02.12 21:19:28] »

Sa ma anunti cand mai mergi in Tunisia. Mi s-a facut si mie dor.

Imi poti spune te rog, cum se numea ghidul (daca iti mai aduci aminte desigur) ?

ancamariagadea* [06.02.12 22:32:47] »

@Diaura are dreptate, nu stiu de ce, Tunisia este o tara de care ti se face dor. Eu am fost in 2009 si, desi am atatea destinatii pe lista, unde as dori sa ajung, cu siguranta in Tunisia voi mai merge macar o data

Un review pe gustul meu. Astept si impresiile despre excursii.

amero [07.02.12 09:39:10] »

@Diaura: multumesc ptr. mesaj.

din pacate nu-mi amintesc exact numele, insa am sa intreb prietenele cu care am fost, stiu ca era "scolit" la Tg. Mures, era profesor la Universitate si avea o fata, studenta la medicina.

Era o persoana f. educata si placuta.

Cred ca daca se aseaza lucrurile, poate la toamna, sfarsit de septembrie as merge ptr. un sejur.

Diaura* [07.02.12 09:51:42] »

@amero:

Eu am avut un ghid (roman stabilit in Tunisia) din Tg. Mures. Era acolo si cu sotia, care lucra si ea la acceai agentie. Si era profesor de istorie: ma gandesc ca o fi acelasi. Il chema Ianos. Un pedagog minunat, destept si simpatic si ne striga " veniti incoace romanii mei ".

Eu documentandu-ma inainte de vacanta respectiva si citind despre el, i-am dus o sticala de palinca, sa mai simta putin gust de tara... a fost impresionat.

amero [07.02.12 10:42:58] »

@Diaura: poate ai dreptate, sigur trebuie sa fie aceeasi persoana, acesta a fost ghidul ptr. excursii

oricum o persoana f. agreabila. o sa caut prin fotografii sa vad daca am o fotografie, macar de grup.

mie imi e dor de Tunisia.

amero, Diaura*
Alte impresii din această RUBRICĂLe Sultan Hotel: