ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
DEC-2011

Iarna insorita la Velden

Se apropia Craciunul... Lasand Filzmoos in urma, sa mai hiberneze putin, ne-am indreptat spre urmatoarea destinatie, putin mai spre sud, Velden am Woerthersee. Distanta intre localitati - 147 de kilometri pe autostrada Tauern - A 10 - una dintre cele mai impresionante sosele din Europa.

Am traversat Dachstein prin tunelul Tauern cu lungimea impresionanta de 6765 metri - el ocupa locul al 7-lea in siragul celor peste 100 de tuneluri care depasesc 1000 de metri din Austria! A urmat un drum presarat cu viaducte si tuneluri (printre care si Katschberg -5440 metri). Incet-incet decorul se schimba, tinutul fermecat al zapezii avea sa dispara, doar ici-colo mai intalnind petice razlete de zapada. Si ca si cum as fi aruncat peste bord balastul zilelor friguroase, la Velden am fost intampinati de o vreme dulce de primavara. Nenumarate lacuri cu ape limpezi si kilometri de rauri improspateaza Carinthia, cea mai sudica provincie a Austriei, plasand-o pe primul loc in topul regiunilor cu cel mai mare numar de lacuri. Astfel, lacuri importante cum sunt Woerthersee, Millstatter See, Faaker See, Ossiacher See, Weissensee, Klopeiner See dar si cele mici - Keutschacher See, Langsee, Pressegger See - toate isi aduc contributia la faima landului. Lacul Woerthersee a dat si denumirea uneia dintre cele 13 regiuni care alcatuiesc landul Carinthiei.

Cel mai bogat land in ape, Carinthia are impresionanta rezerva de 1270 de lacuri si peste 8000 km de rauri mai mari sau mai mici, 43 de ghetari, dar si inaltimi muntoase de toata lauda - 93 dintre varfuri au peste 3000 metri, Grossglockner, cel mai inalt masiv al Austriei avand 3798 metri. Nu departe de Velden, la vreo 20 de kilometri spre sud se afla granita cu Italia si Slovenia, asa incat micul dejun poti sa-l iei in Velden, dejunul in Slovenia, iar expresso-ul in Italia si faci si cale-intoarsa in aceeasi zi! Lacul Woerthersee, cel mai mare si popular din provincie are lungimea de 17 km, latimea de 1,6 km, adancimea maxima 85 m si se afla la altitudinea de 439 m.

Velden troneaza regeste la capatul vestic al lacului, in cel estic gasindu-se Klagenfurt, capitala Carinthiei. Velden este o mica dar cocheta localitate de munte, flancata de paduri verzi, iar spre sud de crestele muntilor Karawanken. Oraselul este presarat cu resedinte luxoase, multe cu deschidere la lac, inconjurate de gradini imense. Am gasit Veldenul cu stradutele si parcurile inundate de ghirlande de beculete ce creau o atmosfera festiva magica specifica apropierii Craciunului. Dar mai presus de acestea erau acele aranjamente alcatuite din mii de beculete, lansate pe apele lacului. Imensa coronita plutitoare cu cele patru lumanari sau scena nasterii micului Iisus, ambele gasindu-se in fata hotelului Schloss Velden, atrageau nenumarate blitz-uri. Iarna in preajma lacului Woerthersee inseamna liniste, relaxare, sanatate... dar si sport pentru ca sunt nenumarate posibilitati de a-l practica. In scurt timp se poate ajunge in numeroase zone de schi, iar pentru cei care nu au acest hobby, plimbarile lungi pe malul lacului in aerul curat si rece sunt o incantare.

Exista deasemenea piste pentru schi fond, iar patinajul il puteti practica pe lacurile mici din zona inconjuratoare. Centrul statiunii te ispiteste cu mari magazine, cafenele confortabile si restaurante cu preturi imbietoare. Un punct de atractie il costituie Cazinoul dar si batranul hotel Schloss Velden, a carui existenta se intinde pe mai bine de patru secole! Penultimul sau proprietar, miliardarul german Gunther Sachs a cumparat in 1991 castelul si a inceput renovarea lui. Curand insa, el si-a pierdut interesul in acest proiect, urmand sa-l vanda la randul lui unui grup financiar care l-a transformat intr-un adevarat resort de lux.

Daca ajungeti in timpul verii la Velden va veti putea desfata la spectacolul Klangwelle, spectacol de apa si lumini laser ce se desfasoara pe lac. In orice coltisor din Austria, care este "strategic" asezata in inima Europei (dar si a mea) poti descoperi mereu ceva nou sau unic, ceva ce nu mai poti uita si te recheama neincetat...

Trimis de Alina53 in 04.02.12 17:48:56
Validat / Publicat: 04.02.12 19:03:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3229 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Scena nasterii pruncului Iisus pe oglinda lacului Woerthersee

Alina53AUTOR REVIEW
[04.02.12 20:27:46]

Webmaster, din nou o rugaminte: www.youtube.com/watch? v=rknSc2nS0nY&feature=related Multumesc

---------------------

Rezolvat!

adryana
[15.02.12 09:46:34]

@Alina53, datorita tie m-am indragostit de Austria. Nu pot sa spun mai multe decat felicitari pentru tot ce scrii. Mie mi-a ramas in suflet lacul acela Achensee, drept pt. care daca suntem sanatosi, peste 2 luni voi sta si eu pe acea banca, stii tu care, de langa lac.

adryana, Alina53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona WortherSee: