ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2012
DIN: Sweden
ÎNSCRIS: 29.06.10
JUN-2010

Prima vacanta in Turcia

A fost prima iesire in Turcia... si am decis sa o luam din aproape in aproape... am ales aceasta destinatie, kusadasi, intucat am mai auzit si de la alti prieteni ca au fost foarte multumiti de calitatea serviciilor oferite.

Rezervarea am facut-o printr-o agentie de booking din Turcia intrucat biletele erau mai ieftine acolo cam cu 80 euro si cum ne-am deplasat cu auto proprietate, repectiva diferenta am investit-o in carburant.

Am plecat din Braila seara pe la la ora 18.30 si am ajuns la destinatie la acest hotel a doua zi la orele 15.00, fiind doi soferi si nu a fost nevoie sa oprim pe drum sa dormim. Drumul prin Bulgaria este foarte rau, cel putin ultima parte prin padure... noaptea... urat, in schimb cum am intrat in Turcia... totul a fost foarte k (mai bine ca in Romania).

La hotel ne-am cazat foarte repede... am primit camere la etajul 2, una langa alta, la recomandarea personalulul de la receptie ni s-au dat camere cu vedere la partea din fata a hotelului, intrucat la cele cu vedere la mare/piscina se auzea muzica de afara, iar la pranz nu te puteai odihni...

Hotelul nu este mare, dar am fost multumiti, fiind prima data in Turcia... camerele foarte curate, ingrijite... curatenie zilnica... peste ce am gasit la un hotel similar din Grecia/Creta.

Mancarea buna... nu foarte multe feluri... dar suficienta... pentru cei nepretentiosi.

Plaja am facut mai mult la piscina, unde apa era foarte curata... destul de aglomerata tinand cont de faptul ca la acea data hotelul era cam plin, iar piscina nu este mare. Pana la plaja sunt cam 50-100 metri pe o alee de pe langa hotel... se servesc acolo bauturi alcoolice si racoritoare... la piscina venea o turcoaica si ne facea clatite cu diferite umpluturi. Intrarea in apa era cu pietre de aceea am preferat sa facem plaja la piscina.

Cat am stat acolo am mai identificat doua familii de romani... in rest mai mult turci... iar in ultimele 2 zile sosise un grup de copii englezi (cred ca in tabara).

Intr-o seara a venit o cantareata turcoaica si ne-a incantat... in rest nu erau spectacole... spre deosebire de resorturile mari unde distractia nu se compara.

Fiind prima iesire in Turcia am considerat ca fiind o vacanta reusita... acum dupa ce anul trecut am fost in zona Antalya-Side pot face altfel comparatia... daca aveti un buget restrans puteti merge la Akbulut Hotel, dar recomand un resort unde posibilitatile de distractie sunt mult mai multe...

Trimis de red_dog_braila in 03.02.12 00:13:51
Validat / Publicat: 03.02.12 06:39:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Am fost ulterior in anul 2011n Antalya-Side.

VIZUALIZĂRI: 2052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (red_dog_braila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.02.12 06:39:28]

@red_dog_braila: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

nils1
[06.02.12 09:21:50]

Interesanta ideea rezervarii printr-o agentie turceasca. Ai putea sa-mi spui pe ce site ai facut rezervarile?

red_dog_brailaAUTOR REVIEW
[06.02.12 12:14:07]

@nils1: stiu k am intrat pe site-ul hotelului si de acolo m-a redirectionat... catre rspectivul site... eu am fost foarte multumit... iar la hotel a venit si cineva din partea agentiei respective careia i-am platit sejurul...

nils1, red_dog_braila
Alte impresii din această RUBRICĂAkbulut & Spa Hotel [Guzelcamli]: