ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2012
ÎNSCRIS: 11.09.08
NOV-2011

In plin sezon musonic... Singapore

Robbie Wiliams - Beyon THe Seat

Asculta mai multe audio diverse

Am decolat de pe Otopeni cu un avion al companiei QatarAirways care isi merita cu adevarat numele de companie de 5*. Pana la Doha in Oatar, unde am facut escala a durat aproximativ 7 h si desi timpul petrecut in avion ni se parea cam lung, din fericire n-a fost asa. Am fost rasfatati din aproape ½ in ½ de h cu sandwich-uri, bauturi de toate felurile, bombonele…

In aeroportul Changi parea ca toate nationalitatile isi dadusera intalnire

Simbolul, Merlin, o statuie reprezentand un om cu cap de leu (Orasul Leului in sanscrita) si coada de peste (care arata inceputurile lui ca si sat de pescari) vegheaza deasupra raului Singapore.

Hotelul unde am fost cazati, Grand Park City Hall, pozitionat central, langa Peninsula Plaza e deosebit de elegant. Camerele sunt destul de mari iar internetul este gratuit. De la fereastra camerei noastre se zarea “Skypark”, piscina in forma de barca de 150m lungime.

La restaurantul hotelului se putea servi din bucataria specific cantoneza dar si europeana, inclusiv mancare gatita (ma refer la micul dejun).

In 3 dimineti nu am reusit sa testam toate felurile de mancare.

Gradina de orhidee, una din marile atractii singaporeze te lasa fara rasuflare in primul rand datorita minunatiilor de orhidee care iti vrajesc privirea si apoi datorita umezelii de dinauntru… rezervatia de fluturi, in mod normal isi inchidea portile la orele 5 dupa-amiaza dar intre timp aparusera cativa norisori si fluturii n-ar mai fi zburat pentru noi.

Cartierul Chinezesc…o aglomeratie de marfa, marfa si iar marfa chineza dar si thailandeza. Tot acolo am vizitat si templul “Fericirii Ceresti” (denumirea in chineza imi scapa acum)

Cartierul Indian gatit pentru sarbatorile de iarna…desi erau peste 40 de grade fusese impodobit din timp pentru placerea turistilor. Intamplarea a facut ca in acea zi sa fie Anul Nou la ei si toata lumea, fara nicio exceptie, se pregatea de petrecere.

Marina Bay ne incanta cu luminile colorate si fantanile arteziene cand ne plimbam pe chei, venind de la Singapore Flyer si pana la hotel, in fiecare seara.

Fantana Dorintelor, (in engleza Fountain of Wealth – fantana bunastarii, nu?) spre care am plecat in ultima dimineata pe o ploaie torentiala, hotarati s-o vedem cu orice pret e inconjurata de 3 blocuri turn iar sus, pe platforma se aflau cele 12 semne ale zodiacului chinezesc, minunat realizate.

Dupa ce ne-am fotografiat fiecare simbolul chinezesc, am coborat, ne-am pus o dorinta in gand si cu mana dreapta deasupra apei care tasnea, am inconjurat-o de 3 ori. Va dati seama ca am plecat stropiti din cap pana-n picioare (si de apa din fantana si de ploaie) dar increzatori ca dorintele ni se vor indeplini.

Un lucru care m-a incantat teribil era faptul ca mai toti singaporezii luau masa in oras. Femeile lor nu gateau (pentru asta m-as fi mutat acolo), erau de dimineata pana seara la servici iar de copii si de casa aveau grija femei malaieziene…Nivelul lor de trai era foarte ridicat si probabil ca isi permiteau aproape toti sa traiasca asa.

Toate acestea au fost detaliate in postarile anterioare ale colegilor mei de forum iar eu, cu permisiunea voastra doar le-am reamintit pe scurt.

Trimis de artemisa24 in 02.02.12 22:05:06
Validat / Publicat: 03.02.12 06:07:54

VIZUALIZĂRI: 4434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 singura cu dorinta mea...

[03.02.12 08:39:41]

Eu nu am apucat sa vad gradina de fluturi. Era pe la aeroport?

Si eu am fost tot in noiembrie, dar cu un an inainte. Am pierdut si spectacolul Fintinii dorintelor, deoarece in momentul in care am trecut pe linga ea nu era activata. Cred ca era prea devreme. Am auzit ca seara e un spectacol de muzica si lumini... si jeturi de apa...

Pozele sint foarte frumoase si sint singura ca vei mai scrie detaliat despre fiecare obiectiv pe care l-ai vizitat.

Astept cu interes.

[03.02.12 08:52:32]

@adri-nico: am trecut pe langa gradina cu fluturi, venind dinspre orhidee. nu stiu sa-ti spun exact pe unde. eram toti interesati dar ghidul ne-a spus ca se anuntase ploaie si deci gradina se va inchide.

da, din pacate la fantana am fost ziua si n-am prins spectacolul de lumini... iti dadea asa o senzatie acolo jos

[03.02.12 11:05:38]

"Visătorii sunt mântuitorii lumii.

(James Allen)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

ARA
[03.02.12 23:17:10]

Mi-a placut ritualul de la fantana! Candva m-am invartit si eu de sapte ori in jurul celei mai "puternice" insecte din lume.

Diaura*
[03.02.12 23:59:59]

@artemisa24

Ai aflat cumva de la ghid, care este legenda omului cu cap de leu, care a dat numele si simbolul orasului?

Spui ca " Singapore…un stat-oras al civilizatiei de neatins pentru multe din tarile lumii (parerea mea). ". Doar trei state-oras stiu eu: Vatican, Monaco si Singapore. Si in toate nivelul de trai este mult peste media " tarilor bune " din lume. Este suficient sa ma uit la fotografiile tale si sa ma conving ca asa este.

Recunosc ca nu stiam multe despre Marina Bay Sands cu a sa terasa " Nisipurile de SkyPark", dar m-ai facut curioasa. Super realizare. Cred ca te credeai in " 1001 de nopti privind-ul de la ferestra camerei tale de hotel.

Cu acest hotel si cu tersa sa enorma, singaporezii le-au cam inchis gura arabilor din Dubai. Si e " nout " de tot: nici nu a impinit 1 an.

" Palariuta din foto P11 este o orhidee?

Cam cat de ploioasa a fost vremea in sezonul musonilor? De ce ai ales sa te duci tocmai atunci?

[04.02.12 00:14:10]

@Diaura:

Poze de pe Marina Bay Sands, am pus si eu in rev. meu. Si sigur are un an implicit, ca era si in noiembrie 2010.

Am mers o zi prin el, intr-adevar ca la partea de jos se mai faceau lucrari. Magazilele nu erau toate date in folosinta si era un mare furnicar de lucratori.

Poate imi fac timp si o sa descriu mai pe larg vizita la acest obiectiv.

Diaura*
[04.02.12 00:20:17]

@adri-nico:

Inseamna ca ce am citit eu se refera la momentul in care si ultimul muncitor si-a terminat treaba.

[04.02.12 00:21:05]

@Diaura:

Asta ar putea fi foarte adevarat.

cristina65
[04.02.12 01:02:57]

F frumos, dar... vrem mai multe amanunte!...

In alta ordine de idei, in curand (incepand cu 15 febr) voi avea si eu cateva zboruri cu Qatar-ul, cu escala la Doha. Spune-mi, te rog, am inteles ca aeroportul din Doha este f mic, fara prea multe posibilitati de a pierde orele intre avioane, cafenele, magazine, etc, asa e? Ideea e de cumparat ceva de la duty-free, poti sa ma ajuti spunandu-mi ceva despre asta? Am mai intrebat pe cineva, dar n-a considerat oportun sa-mi raspunda... Multam anticipat!

P. S. : Sper la anu' sa-ti cer relatii si "tips-uri"si despre Singapore, nu numai despre aeroporturi... : -)

[04.02.12 18:32:47]

@ARA: eu mi-am pus de 2 ori dorinta si m-am invartit de 6 ori ca sa fiu sigura... ha

[04.02.12 19:16:38]

@Diaura: ghidul ne-a povestit multe, multe dar eu il ascultam cu gura cascata si mai uitam sa-mi notez amanuntele... "un print a acostat pe malurile raului Singapore si prima fiinta pe care a zarit-o a fost o fiara ce mai tarziu si-a dat seama ca era un leu si asa a dat numele asezarii - Singapura iar coada de peste simbolizeaza un oras din antichitate si reprezinta inceputurile umile ca si sat de pescari"

da, de la fereastra camerei se zarea barca asa cum se vede si in P23 dar mult mai departe. am avut o priveliste superba...

nu... era un ornament pus destul de ingenios, nu?

nu a plouat prea mult, in S am prins doar o dimineata in care a fost chiar furtuna dar pe la 10 s-a mai linistit si am plecat topaind printre picaturi si balti spre fantana. pana atunci statusem la micul dejun si priveam in sus cu senzatia certa ca ne va ploua si acolo. plafonul restaurantului era transparent...

atunci s-a organizat excursia din Pitesti...

[04.02.12 19:46:35]

@cristina65: aeroportul din Doha nu este mic, cel putin mie nu mi s-a parut. escala noastra a durat 2 ore si chiar daca eram destul de obositi tot ne-am plimbat prin el.

erau 2 duty-free unul mare si unul mic, e adevarat. se putea cumpara in orice valuta dar restul il primeai in valuta lor... preturile la parfumuri erau rezonabile, aveau si oferte... suvenirurile gen cani, saluri din casmir, brelocuri erau destul de scumpe. eu mi-am cumparat o cana din plastic si nici nu vreau sa-mi aduc aminte cat m-a costat... la bauturi si tigari nu m-am uitat dar am vazut ca din grupul nostru si-au cumparat spunand ca erau destul de bune ca pret.

cafenele, fast-food-uri... tot ce vrei.

bani sa ai...

cristina65
[04.02.12 21:01:01]

@artemisa24: multumesc mult! A venit o cunostinta din Australia, cu escala la Doha si ne spusese (ea nefiind o fitoasa, nu te gandi ca se astepta, vorba unei prietene, la magazin Rolex) ca aeroportul din Doha e ceva gen autogara mai mare, fara mai nimic... La intoarcere stam cateva ore in Doha, o sa luam o camera la hotel, ideea era ca la dus stam 2 ore si voiam si noi sa mai luam una-alta, o cosmeticala, o sticluta de ceva, sa bem o cafea... M-ai linistit, multumesc mult!

La mai multe calatorii asa frumoase!

adri-nico, ARA, artemisa24, cristina65, Diaura*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Singapore: