ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2012
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.11.11
JAN-2011
team-building

De la vulcani la ghetari si fiorduri-Insula de Sud

Peisajul NZ, reprezintaun cadru nemaipomenit pt. filmari de filme fantastice, dupa cum a considerat si regizorul trilogiei Stapanul Inelelor. Hobbiton a fost filmat in zona din centrul Insulei de Nord, in regiunea Waikato, in apropierea oraselului Matamata, casele hobitilor au fost facute pe dealurile inverzite ale unei ferme, si care si azi se fac tururi cu turistii pt. a trai momentele filmarilor, fermierul permite numai intre anumite ore vizita, iar la sfarsitul fiecarui tur, fiul lui face o demonstratie de tus oaia, fiind si castigator intr-un concurs, la acest sport national care se tine anual, propietarul acestui frumos domenii mai are si 4000 de oi, 300 vaci, care zburda pe vaile domeniului.

Tot in Insula de nord, in zona orasului Wellington, langa o cariera de piatra de pe Western Hutt, langa Foxton, peisajele stranii aflate dealungul Desert Road, au constituit cadrul natural pt acest film, dar si in Insula de sud, s-au facut filmari in zona Queenstown, pt. secventele de lupta din acest film, unde calatorii ii bat pe orci, iar fratia se rupe, a fost filmata in intr-o padure de pini de pe malul lacului Wakatipu.

Din Wellington, orasul capitala a NZ, un oras mai mic decat Aukhland, dar mult mai pitoresc cu o frumoasa faleza si portul care pot fi admirate de pe dealurile decorate cu frumoase vile in stil victorian, suburbii ale orasului. Din port am trecut cu feribotul in Insula de sud, cel mai nordic punct te ademeneste cu coastele abrupte, munti, acoperitii cu o vegetatie deasa.

Dupa ce parcurgi soseaua dea lungul coastei ajungi inmicutul si pitorescul oras Nelson, care este considerat cu standardul cel mai ridicat de viata din aceasta tara. Un oras plin de parcuri si gradini, insorit si cu o viata artistica infloritoare. De aici drumul serpuieste spre sud, prin culuarele facute in munti inalti, stancosi din care tasnesc jeturile de apa ale paraurilor, intra pe sub sosea prin conducte amenajate si se varsa in raul care ne insoteste curgand pe langa sosea in culuarul sapat intre stanci, vegetatia de pe stanci si tot acest decor este atat de impunator ca te lasa mut, prin frumusetea lui. Acest drum l-am avut pana aproape de localitatea Hokitika, considerata capitala jadului din NZ, iar de aici se intind cei mai inalti munti din Alpii de Sud, acoperiti de paduri, lacuri si rauri, dar si de minunea lor, ghetarii Franz Iosef si Fox.

Varful cel mai inalt, de 3000m, al muntelui Cook, alimenteaza cu zapezi masive cei 140 de ghetari, inclusiv pe cei 2, care sunt cei mai mari.

Dupa ce am facut o incursiune pe ghetarul Franz Iosef, strabatand albia raului pana la ghetar, am continuat drumul taind lantul Alpilor de Sud, un tinut desertic asemanator unui tinut selenar, ni s-a deschis un frumos peisaj al lacului glaciar Wakatipu, pe malul caruia se intinde cel mai frumos oras, considerat perla regiunii Otago, statiune de schi, avand partii pt. toate categoriile de schiori, orasul Queenstown.

De aici dupa ce am ramas 3 zile pt a admira acest oras si imprejurimile lui, drumul a continuat spre Christchurch, printre pajisti plin cu minunate oi, cu botul si labele negre, ajungand pe coasta de est a oceanului, in apropiere de localitatea Oamar, unde traiesc colonii de pinguini, mici de 30 cm., de culoare albastra si cei cu ochii galbeni, 2 varietati, ajungand; a ultima noastra destinatie de pe teritoriul NZ, Christchurch, oras despre care nu am sa mai rel; atez nimic, deoarece a fost prezentat destul de bine acest oras

Trimis de grecudoina in 02.02.12 18:21:48
Validat / Publicat: 02.02.12 19:53:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRALIA & N.Z.

VIZUALIZĂRI: 5682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P32 catedrala pe care am mai prins-o intrega,dupa cutremurul de la sfarsitul lunii feb.2011 ,turla bisericii s-a daramat,cea mai veche de pe teritoriul NZ,datand din anul 1880

[02.02.12 18:38:29]

Fiind un review de calatorie, nota pentru cazare a fost retrasa.

In alta ordine de idei mi se pare povestit totul dintr-o suflare, ceea ce inseamna ca ai scris cu mult suflet si multa daruire. Iti multumim, te asteptam cu noi impresii

grecudoinaAUTOR REVIEW
[02.02.12 20:23:19]

@webmaster: aveti dreptate, m-am grabit sa scriu repede pt. a nu-mi scapa ceva care ar fi fost pacat sa nu-l transmit, de maine am sa va duc pe alt taram, unde te incarci cu multa energie si doresti sa nu mai termini calatoria, parti din Brazilia unde romanii nu prea ajung, la 7 grade de ecuator, o calatorie facuta cu ajutorul internetului de mine si in care am plecat impreuna cu o prietena, doctor si ceva mai invarsta decat mine si care si acum dupa aproape 2 ani la toata lumea povesteste de ce minunatii a vazut cu mine, aici o sa-mi lasati si notele de cazare, care au fost exeptionale si o sa le recomand tuturor acelora care vor sa ajunga pe acolo, programele locale mi le-au facut chiar propietarii resorturilor alese, pe curand, in alta ordine de idei, pe 10 martie o sa fiu si eu la intalnirea de la Tarlungeni, eu stau in Brasov asa ca voi trece si joi pe la pranz

krisstinna
[02.02.12 21:19:36]

Am citit cu drag randurile tale, am zambit privind pozele, m-ai incantat si-ti multumesc. Felicitari pentru calatorie.

station5*
[02.02.12 21:35:55]

Aha, acuma am inteles ca va refereati in dialogul nostru anterior si la aparitia acestui articol. L-am citit si votat cu drag. si pozele sunt minunate!

cristina65
[02.02.12 23:25:54]

Doina, welcome back!! Pe AFA, vreau sa spun, unde ai cam lipsit in ultima vreme... Eu chiar asteptam cu sufletul la gura sa continui povestirile, suntem dornici sa exploram si alte taramuri, mai indepartate!

In alta ordine de idei, ne vedem la intalnirea AFA, de-abea astept!

grecudoinaAUTOR REVIEW
[03.02.12 00:24:35]

@cristina65: binenteles ca ne vedem, numai ca eu sunt din Brasov si nu iau cazare, iar cu autobuzul fac 1/2h pana la Tarlungeni, dar voi veni si joi pe la pranz si sambata toata ziua, ref. pe unde am fost, am fost plecata din 17 dec-28 dec intr-o croaziera pana la Haifa, acolo am stat 2 zile si am ajuns si la Ierusalim si Bethlem, am fost cu MSC-Magnifica, cu plecare din Venetia, poate alta data o sa povestesc si de asta, dar acum am ionceput sa scriu despre un tarm minunat Brazilia. Cand m-am intors am avut probleme cu soacra (sotul meu a decedat in 2005 si de atunci am luat-o razna cu excursiile peste tot) care a reusit sa-si fractureze soldul si a trebuit sa-l ajut pe cumnatul meu pana i-am gasit o femeie, de acum am sa reancep sa scrui, pe curand o sa ne cunoastem, si astept si votul tau

andreip2
[30.05.15 01:56:08]

Ma bucur pt dvs ca ati ajuns in Noua Zeelanda! Un review foarte bun si poze de milioane! Am fost si eu in Auckland si Tauranga acum 15 ani, dar nu cu scopul de a calatori ci de a ramane acolo. Din pacate n-a fost sa fie. Sper mai mergeti si dvs si sa urcati pe Mount Manganui din Tauranga, de unde Pacificul se vede de senzatie! Numai bine

andreip2, cristina65, grecudoina, krisstinna, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Christchurch și imprejurimile: