ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2012
ÎNSCRIS: 29.01.12
JAN-2012

Wiesbaden- o zi la strandul Thermalbad Aukammatal

Am ales sa petrec impreuna cu cativa prieteni dupa-amiaza Anului Nou intr-unul din strandurile cu apa termala renumite la nivel international de la Wiesbaden, capitala landului Hessa. Wiesbaden-ul se afla la doar 40 km de Frankfurt am Main unde eram cazati.

Am introdus pe GPS adresa exacta Leibnizstrasse 7,65191 Wiesbaden si in mai putin de jumatate de ora eram acolo. Am parcat masinile in parcarea amenajata, ce putea fi folosita atat de “musafirii ” strandului pentru 1 eur/zi cat si oricine altcineva pentru 0,5 euro/30 min.

Taxa de intrare tocmai crescuse, odata cu trecerea in 2012, de la 8,5 eur la 10 euro/pers. Cei ce au fost in Brasov la Paradisul Acvatic ar putea sesiza destule asemanari dar si deosebiri. Una dintre deosebiri este bratara ce ti se da la intrare, la Brasov este cu o cheie ce foloseste doar pentru a deschide/inchide dulapul cu haine iar la aici avea un fel de baterie ce putea deschide/inchide dulapul, inregistra taxa de parcare, eventualele cheltuielei la restaurantul din interior, fapt ce facea mult mai comoda sederea in coplexul de agrement, nu mai stateai cu grija portofelului ascuns te miri unde sub prosop cand intrai in bazin, iar daca vroiai sa pleci mai departe de sezlong nu mai trebuia sa ramana in permanenta cineva de paza. Poate cei de la Paradisul brasovean vor citi acest review si se vor inspira de aici, pentru a creste confortul vizitatorilor.

Va prezint cateva facilitati de care dispune strandul: restaurant, toalete curatate in permanenta, solar, piscina interioara de 435mp cu dusuri pentru masaj de intensitati diferite, fotolii cu jacuzzi, cabine de schimb spatioase, piscine pentru activitati, canal de trecere intre piscinele interioara si cea exterioara, si piscina exterioara de 450 mp doatata cu fotolii cu jacuzzi (zonele unde la intrarea in piscina poti sta intins si este introdusa apa pe sistem jacuzzi).

Complexul dispune si de sauna, de diverse intensitati si feluri (umeda, uscata) intrarea fiind separate de 15 euro. Puteai sa alegi ambele (strand si sauna) si plateai in total 20 euro. Au diverse facilitate pentru innotat la anumite ore, in anumite zile ale saptamanii, pentru familii.

Evident se puteau face diferite feluri de masaj, preturi de la 24 euro/ 25 minute pana la 115 euro 100 min.

Izvoarele termale din Wiesbaden, cu mare lor cantitatea de clorură de sodiu, sunt în special

eficiente în tratarea tulburarilor reumatice şi ortopedice. Conţinutul ridicat de sare este, de asemenea, buna pentru tratarea gutei, a inflamatiilor sau învineţirilor nervullui sciatic si a altor tulburări ale sistemului nervos, tulburări abdominale, precum şi boli respiratorii.

Cum v-am spus mai sus, in interior se afla si un restaurant, unde noi dupa cateva bazine in interior si exterior ne-am dus sa mancam ceva. Meniul zilei era paste cu sos rosu, dar la momentul respectiv nu am inteles prea bine descrierea lui, engleza ospatarului era destul de deficitara iar germana noastra putin spre deloc. Asa ne-am trezit cu o farfurie mare plina de bullion cu 10-15 pene in ea, la pretul de 5 euro. Cand spun sos rosu ma gandesc la ceva elaborat, fata de ce am avut noi in farfurie bulionul romanesc este parfum. Din pacate nu prea aveam optiuni la mancare, cel putin din ce am inteles noi din meniul in germana. Sfatul meu, daca mergeti acolo, mancati bine inainte ca sa evitati acest restaurant.

Poze nu am facut deoarece am lasat aparatul la vestiar ca sa nu-i purtam de grija, si mai ales sa nu se strice datorita umezelii excesive din interior. Va pot recomanda site-ul oficial al orasului wiesbaden.de/en/sports/ba ... lbath/index.php ca sa va faceti o idee depre cum arata Thermalbad Aukammatal, ce a primit in 2011 premiul pentru cea mai buna alegere a unui complex wellness ca raport calitate pret.

Trimis de jamarazvan in 01.02.12 23:12:37
Validat / Publicat: 02.02.12 06:15:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 5589 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jamarazvan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Frankfurt şi împrejurimi:

• pagină generată în 0.047200918197632 sec