ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Bari iarna, 3 zile

Giancarlo Bigazzi - Mediterraneo soundtrack

Asculta mai multe audio soundtrack

Am fost de revelion la Bari si nu ne-a parut rau. Am ajuns la Bari pentru ca presupuneam ca e mai cald ca la noi si pentru ca am si gasit cu vreo 2 saptamani inainte de revelion un zbor low cost pana acolo. Asa ca am plecat pe 30 decembrie si am revenit pe 2 ianuarie.

Bari e un oras ca toate orasele, nici mai frumos, nici mai urat, probabil o zona mai industrializata a Italiei. Frumoasa zona orasului vechi spre port, acolo e intr-adevar o placere sa te plimbi pe stradute, iar vara cred ca devine chiar spectaculos. Iarna... carciumioare dragute, mancare ok... dar, in preajma revelionului nu era cred momentul cel mai nimerit de facut turism. De altfel, impresia noastra a fost ca nu prea erau turisti pe acolo. Ceea ce n-a fost rau. Mai dezolnat iarna...

Am locuit la “Residenza Sveva” care era un nivel al unui bloc vechi, la strada, impartit pe camere cu baie (sa fi fost vreo 4-5 cred) foarte acceptabile: nu foarte mari, foarte curate, un pat cam instabil, dar ok pt 3 nopti, baie foarte ok, chiar hidromasaj (cui ii trebuie), tv ok cu putine posturi si alea locale, o sala de mic dejun frumusica, mic dejun chiar bun pentru Italia, cafea, ceai, calculator cu internet, ceva dulciuri la dispozitie continuu si toate incununate de un domn Roberto foarte amabil si saritor.

Pentru revelion (nu aveam nimic pregatit in prealabil) am fost sfatuiti sa facem o rezervare la un restaurant pentru masa de seara si apoi sa mergem in piata orasului pentru petrecerea publica. Am inteles ca asa s-ar cam face pe acolo... si asa am facut si noi. Si a fost ok. Ni s-a impus o consumatie mai mare la masa (sa luam celebrele si uimitor de bogatele antipasti de 15 euro portia), iar restul felurilor a la carte. Si a fost foarte bun, oamenii amabili... restaurantul plin, cu lume foarte ok, imbracata ca seara la restaurant, muzica in surdina, placut... In piata, lume multa, harmalaie, cam euforica din varii surse, feţe cam dubioase uneori, sticle sparte, sampanie valuri in capetele tuturor... n-am stat mult... cred ca degenera rau mai departe si noi eram cu copiii...

Intr-una din zile ne-am urcat in masina (o rezervasem de acasa, o luasem de la aeroport) si ne-am plimbat in nordul de Bari, pe malul marii (frumos, frumos), porturi frumoase, stradute cochete si carciumioare dragute in diverse orasele al caror nume nici nu mi-a ramas in memorie. A ramas insa senzatia de plimbare placuta si de mese reusite (fructe de mare proaspete din greu, pizza - fericirea copiilor...).

Pe 1 ianuarie, am pornit in sudul regiunii. Roberto, dragut, ne-a rezervat masa de pranz la un restaurant foarte reusit, intr-o localitate al carui nume nu l-am mai uitat: restaurantul Trullo d’oro in oraselul Alberobelo. Oraselul e celebru in regiune pentru niste case de piatra, de o forma conica speciala, ce se numesc trulli. Restaurantul era in acelasi stil si am servit acolo o masa memorabil de bogata, gustoasa si placuta. Se pare ca italienii din zona pun mare pret pe masa asta de pranz din prima zi a anului pe care o servesc cu familia chiar extinsa; copiii, bunicile, matusile... frumos, o galagie de restaurant plin cu lume ok, fara muzica tare si cu atmosfera de orasel mic de provincie.

Pacat ca zilele la vremea aia din an sunt scurte, se intuneca pe la 5 dupa masa si gata cu vizitatul... In schimb vremea a fost placuta, doar cativa stropi de ploaie care nu ne-au alungat si in rest destul de cald (10-15 grade), chiar super placut cand era soare.

Si asa a fost revelionul la Bari: oarecum odihnitor, turism culinar, placut, nimic spectaculos, dar macar nu l-am petrecut la o pensiune la fel cu multe altele pe la munte sau, mai rau, intr-un restaurant cu muzica asurzitoare si haine de “gala” la Ploiesti.

Trimis de Rila in 01.02.12 09:49:29
    Validat / Publicat: 01.02.12 13:13:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Venetia, Florenta

VIZUALIZĂRI: 9923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster20*
    [01.02.12 10:51:38]

@IRINA SELARU, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

[01.02.12 13:13:11]

Mutat la "Descopera Bari" - rubrica deja existenta pe site.

[01.02.12 13:44:16]

"Oamenii sunt păsări cu aripile crescute înlăuntru. "

(Nichita Stăanescu)

melodia postata se poate sterge/schimba

RilaAUTOR REVIEW
    [01.02.12 15:35:53]

N-am considerat ca hotelutul acela merita o postare separata, scuze. Atunci cand chiar il consider relevant, il povestesc separat.

Maria Smeu
    [02.02.12 14:57:25]

Simpatic prezentat... cam lapidar pentru unii mai avizi de informatie, dar se distinge starea de spirit in care te-ai aflat in aceasta minivacanta activa si, deopotriva, relaxanta.

RilaAUTOR REVIEW
    [02.02.12 15:18:53]

@Maria Smeu: Voi raspunde cu mare placere la intrebari, in masura in care ma tine memoria. Am si ceva poze, dar nu cred ca e multa lume interesata de tocmai de Bari, din toata Italia. Le voi trimite daca folosesc concret cuiva.

Maria Smeu, Rila
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bari și împrejurimile: