ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2012
ÎNSCRIS: 23.08.11
MAY-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1an

Ieftin si primitor

Am poposit si noi pentru o saptamana la aceasta pensiune, anul trecut in luna mai, nu de buna voie, ci mai mult fortati de imprejurari. Avand ceva probleme de sanatate cu baietelul nostru cel mic, a trebuit sa facem o "internare la domiciliu" intr-unul din spitalele sibiene. Spre pensiune ne-a indreptat un taximetrist oarecare si nu am regretat absolut deloc.

Pensiunea Amso este situata undeva la marginea orasului, drumul spre centru il faceam zilnic cu masina. Pensiunea are trei etaje, iar noi am fost cazati intr-un apartament la etajul al doilea. Inca de la inceput ne-a impresionat marimea apartamentului compus din living, o chicineta, dormitor si baie. In living aveam fotolii si canapea extensibila, LCD si flori... naturale postate in diferite locuri, foarte frumoasa ambianta. Chicineta dotata cu absolut orice ai nevoie intr-o bucatarie, aragaz, cuptor, frigider, congelator, tacamuri, cratite. Intr-una din zile am lasat in chiuveta cateva vase nespalate si am avut surpiza sa le gasim curate. Baia mare si foarte curata. Dormitorul separat de restul incaperii printr-o usa, era mare si cu vedere spre muntii Fagaras care mai erau inca inzapeziti. Privelistea era minunata, in zare muntii incarcati de alb, la geamurile camerelor muscate rosii inflorite...

Curatenia in camera se facea zilnic, prosoapele se schimbau tot zilnic, lenjeria la trei zile. In bucatarie era detergent pentru vase, inclusiv burete nou, baia avea gel de dus si sampon.

Nu am coborat sa luam micul dejun la pensiune, pentru ca nu ne permitea timpul, iar pranzul il serveam in oras, totusi de cateva ori am coborat si am cerut o cafea, pe care gazdele, ne-au oferit-o din partea casei, gest pe care mai rar il intalnesti...

Parcarea era chiar vis a vis de pensiune si am gasit intotdeauna loc.

Un minus ar fi drumul din jurul pensiune, plin de gropi si denivelari, dar asta deja nu mai tine de proprietari, ci de altceva...

Din pacate fotografii nu am facut, nu am avut aparatul, am nimerit aici dintr-o intamplare, ne-am simtit excelent, foarte curat, intim, liniste, ospitalitate, totul ca nou, pret foarte mic in comparatie cu ceea ce ni s-a oferit.

Daca treceti prin Sibiu, nu ocoliti Pensiunea Amso!

Trimis de sunflower in 31.01.12 16:52:58
Validat / Publicat: 31.01.12 17:58:08

VIZUALIZĂRI: 1942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Amso - recepția, ușa ce se vede e de la sala de mese, iar scările te duc spre apartamente
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.80 EUR pe cameră

Larissa
    [31.01.12 20:29:57]

M-am uitat pe site-ul lor și apartamentele arată foarte bine, iar prețul este mai mult decât ok, eu am stat în centru lângă magazinul Dumbrava acum doi ani și era 140 pe noapte cu mic dejun, într-un spațiu de două ori mai mic și trafic intens. Îmi poți spune, mai precis, pe unde e pensiunea, la intrarea dinspre Brașov, la ieșirea spre Păltiniș, și cât făceai cu mașina până în centru? Mulțumesc!

sunflowerAUTOR REVIEW
    [01.02.12 09:23:32]

@larissa2012:

Da, chiar arata foarte bine si apoi mai e si foarte, foarte spatios, pentru doi copii e ideal, ca au loc sa se desfasoare, livingul e mare, baia mare, ai loc " de intors carul" cum se spune prin Ardeal!

Traficul e aproape inexistent.

Ca si amplasare e dincolo de Parcul sub Arini, nu e la intrarea dinspre Brasov, mai mult catre iesirea spre Paltinis, dar nu iti pot spune exact, stau foarte prost cu orientarea in spatiu, insa vad acum ca pe siteul lor e o harta foarte explicita.

Pana in centru faceam aprox 10 min cu masina, printr-un cartier de case superbe, care mai de care mai cochete, foarte frumos, oricum Sibiul are farmecul lui oriunde te-ai afla...

Noi am platit 100 ron pe noapte fara mic dejun, sotul " a negociat". Oricum, tinanad cont de bucatarioara si ca in living e o masuta, poti servi un mic dejun, mult mai sanatos, mai ales daca esti cu copiii, in camera. In drum spre pensiune era un magazin Billa de unde ne aprovizionam, iar la doi pasi de pensiune, e o brutarie mica, de familie de unde luam paine calda...

sunflowerAUTOR REVIEW
    [11.07.14 15:59:47]

Căutând diverse prin computer, tocmai am găsit niște fotografii făcute astă iarnă, când am petrecut câteva zile la Păltiniș, la ski. Cazarea am ales-o tot aici la Pensiunea Amso, rămasă între timp neschimbată. Aceeași curățenie, centrală proprie în cameră astfel că am putut seta temperatura dorită, aceleași gazde culante... Și cum la data la care am scris reviewul nu aveam foto, am să atașez acum câteva pentru exemplificare.

Larissa, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Amso: