ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2012
ÎNSCRIS: 10.05.10
JAN-2012

Seria RESTAURANTE PLOIESTENE - DA VINCI

Fiindca poposesc cel putin de doua ori pe luna in Ploiestiul natal, m-am hotarat sa va impartasesc si voua parerile mele legate de localurile in care ne oprim sa mancam.

In cartierul Albert din Ploiesti, in zona "Kilometrului" binecunoscut s-a deschis in urma cu vreo doi ani al treilea restaurant Da Vinci.

Cel din cartierul Albert, cum te duci spre Metro dinspre centrul Ploiestiului, pe partea dreapta, este de departe cel mai elegant si cu atmosfera cea mai calda din cele trei deschise.

Restaurantul este amenajat cu mult bun-gust pe doua nivele, la parter este salonul pentru nefumatori, la etaj fumatul fiind permis. Tot sus este si formatia care canta live, in week-end-uri.

Am mancat de cateva ori la Da Vinci, iar prima data cand am fost am prins o ultima masa nerezervata intr-o sambata seara, cand am asistat la un spectacol oferit de formatia care a cantat live si o trupa de trei dansatoare care au incalzit si mai mult atmosfera, daca mai era nevoie...

Am fost multumiti de mancarea oferita care ni s-a parut foarte buna cu mici exceptii (tiramisu avea gust puternic de albus de ou si nicidecum de mascarpone asa cum ar fi trebuit)

Pe fiecare masa sunt cartonase cu cateva intrebari prin care clientilor li se solicita parerea cu privire la servire, mancare, formatie si eventualele observatii pe care le-ar mai putea avea.

De aproape fiecare data mancarea a venit foarte repede si am avut placuta surpriza sa gustam mancaruri foarte bune. Rareori s-a intamplat ca mancarea sa fie adusa mai greu.

Am incercat bruschetele lor, portia fiind de patru felii mari, pline ochi efectiv cu rosii cu usturoi si busuioc. Foarte gustoase!

Pizza margherita comandata este si ea excelenta, disparand aproape instantaneu din cele doua farfurii in care fusese impartita. Blat subtire, mozzarella din abundenta, gust specific italienesc. Un deliciu!

Muschiul de vitel cu branza gorgonzola este insa de departe cel mai bun fel de mancare pe l-am mancat la Da Vinci si recunosc ca pentru el revin mereu acolo, cu placere. Carnea este frageda, portia mare, sosul cu gorgonzola delicios! Alaturi de friptura, in pret este inclusa si o portie mare de cartofi copti la cuptor, asa ca nu va recomand sa solicitati si o alta garnitura la muschiul de vitel, asa cum am facut noi solicitand o portie de ciuperci la cuptor cu mozzarella, despre care va spun sincer au fost delicioase, insa de-abia am putut sa le gustam, atat de "plini" eram.

Am incercat de-a lungul timpului mai multe deserturi: crostata de pere si ciocolata a fost delicioasa, asa ca v-o recomand. La fel profiterolul sau tortul crantz. O singura data am incercat un tiramisu care nu mi-a placut deloc fiindca avea un gust puternic de albus de ou. Insa a fost singura bila neagra pe care pot sa o dau acestui restaurant si ma gandesc ca a fost o scapare de-a lor si nu obisnuinta.

Am descoperit la Da Vinci un restaurant unde ne-am simtit mereu foarte bine, unde am mancat adevarate delicii culinare si unde atmosfera este placuta, atat pentru familiile cu copii cat si pentru cupluri sau grupuri de prieteni.

Va recomand sa rezervati mai ales in serile de sambata o masa, cu siguranta veti putea urmari dupa ora 22 spectacole cu muzica si dansuri care incing atmosfera.

Trimis de spezam in 29.01.12 19:09:50
Validat / Publicat: 29.01.12 20:38:21

VIZUALIZĂRI: 3525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Da Vinci.

webmaster13 [30.01.12 11:35:34] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.01.12 21:07:11] »

@spezam

Noi suntem fani ,,pizza Da Vinci'', dar dupa ce-am citit impresiile tale s-am admirat pozele, cu siguranta merita incercate si celelate bunatati pe care le-ati savurat voi acolo.

Cat despre limonada... yam, yam este super. Mai ales cea din lamai verzi este o nebunie!

Am aflat ca mai este deschisa o locatie Da Vinci si pe strada Bobalna (pe langa Liceul de Arta), dupa cum a povestit @magdalena aici http://amfostacolo.ro/romania-pareri,15/ploiesti,95,1247/restaurante-in-zona-ploiesti,5266/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__26364.htm#48. Am inteles ca au o inghetata cu halvita treribil de buna. Ai vazut cumva daca si la Da Vinci din cartierul Albert au acest desert ?

spezam [01.02.12 00:45:31] »

@dananecula: Nu stiu sa fi vazut acest desert la locatia de langa Albert. Dar cand mai ajung ma uit sigur si iti spun (daca pana atunci nu te duci tu si verifici).

balasa violeta [09.02.12 12:45:09] »

Am descoperit acest restaurant cu doi ani in urma, la o petrecere de 8 Martie. Am fost incantata! Despre mancaruri, ambient, locatie, numai de bine.

Imi place vara, au o terasa superba. Parcarea este ca si inexistenta, lasi masina pe trotuar, departe. Au doar pentru cateva masini si la cat este de cautat...

balasa violeta, dananecula, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi: