ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2012
ÎNSCRIS: 27.01.12
JUL-2011

Super fain pentru familii cu copii

Vacanta reusita, relaxanta, odihnitoare:

Drum: fara probleme, Giurgiu - Varna - Sunny Beach.

Amplasare: Hotelul Helena Park este situat in capatul de nord al Sunny Beach si "face pereche" cu H. Helena Sands, situat pe plaja (despartit de plaja prin faleza lata de 4-5 m). Bratarile pe care le primesc turistii cazati la cele doua hoteluri difera, asa incat nu pot folosi facilitatile in mod "interschimbabil" - acces la piscina, baruri, restaurant etc. (Exceptie: piscina interioara de la Helena Sands putea fi accesata si de turistii de la Helena Park - noi n-am fost). In complexul Helena Resort mai sunt si niste vilute, inspre plaja.

Cele doua hoteluri sunt intr-un parc (cu alei si spatii verzi amenajate ingrijit, arbusti, flori, bancute, statui, lumini, pomi si sculpturi in metal ale unor artisti bulgari din perioada interbelica) cu un raulet cu multe broaste care oracaiau foarte romantic pana seara tarziu + un pod mare, cu colonade, flancat de lei din piatra si un alt pod mai mic si mai putin spectaculos, inspre locurile de joaca pentru copii - unul in aer liber (tobogan, leagane, groapa cu nisip) si unul intr-un spatiu inchis (vazut de noi doar pe dinafara).

Cazare: Foarte rapida (sosit la receptie, bratari, vazut camera, adus bagaje). Parcare pazita, acces cu bariera. Noi am avut camera la et. 2 (nivelul la care e receptia), cu vedere spre piscina (si spre H. Helena Sands). La piscina dupa amiaza se aglomera si era destul de galagie (echipa de animatori ne-a "asasinat" cu hitul dansant Chocolate... !)

Curatenia in camere se facea zilnic, noi am lipsit de fiecare data din peisaj cand se intampla asta (deci, faceau pana in pranz), trifoi, melci si lebadute din prosoape lasate pe paturi de tanti de serviciu, prosoape schimbate daca erau lasate pe dusumea, consumabile inlocuite... etc.

Mesele - ca la A. I. - in regim bufet suedez (dimineata, pranz, seara), destul de variat, gust OK, mici cozi la mancare (dar "avansau" rapid, deci nu erau deranjate), seara bauturile se aduceau la masa de chelneri (f. draguti si glumeti, de altfel, si prompti - cat se putea, avind in vedere ca sala de mese era mereu plina). Dimineata totusi erau cam aceleasi lucruri in fiecare zi, dar destul de multe, oricum nu le puteai gusta pe toate intr-o zi, deci nu te plictiseai (unele feluri nu le-am gustat deloc si cred ca trebuie sa fii intr-adevar foarte pretentios sa spui ca nu ai ce alege). La pranz si cina - cate doua feluri de supa, din care cate una musai de legume (pentru vegetarieni). Cina se servea in doua transe orare, trebuia sa precizezi din prima zi daca doresti la ora 18:30 sau la 20. Intre mese - bauturi la pool bar (cafea, ceai, sucuri - cam diluate, dupa cum se stie), iar dupa masa de pranz era snack bar langa piscina (pizza, salate, frigarui) si ice-cream bar - pana la ora 17:00. Seara, dupa cina, pana la 24:00, barul de la parter servea cocktail-uri si bauturi. Tot aici aveau loc si momentele artistice sustinute de animatori.

Barul de la receptie era cu plata si mai tot timpul era gol sau era frecventat doar de cei care intrau pe internet de pe laptop-ul personal. Internet - in baza unui cod primit free de la receptie.

Animatorii - dimineata antrenau turistele la aerobic langa piscina, iar dupa amiaza organizau fel de fel de concursuri; seara, costumati in printese Disney / clowni / pirati, antrenau copiii mai mititei la dans (Chocolate, Waka-Waka si dansul cu ratuste). Seara erau la barul de la parter mici reprezentatii - intr-o seara: dans contemporan, in alta - dansuri populare bulgaresti, in alta - momente vesele (imitatii din filme artistice), in alta - bingo, in alta - karaoke, in alta - dresura de papagali... Intr-una din seri, in piscina au "inscenat" o lupta intre pirati si domnite rapite. Pentru copii mai ales (dar si pentru adulti) sunt OK, destul de distractive.

Sezlongurile la plaja si la piscina se rezervau - conform obiceiului incetatenit (daca doreai langa apa) - dimineata devreme prin metoda prosopului / obiectelor personale pe sezlong. Plaja nu s-a remarcat prin ceva aparte, destul de aglomerata. Piscina (unica) avea o portiune pentru copii si cateva jeturi de aer pentru masaj. Prosoapele pentru piscina (1 / persoana) se ofereau si se schimbau, la cerere (ori de cate ori doreai intr-o zi) in baza unui card, dar numai pana la ora 18:00 zilnic, ora la care turistii erau "goniti" de echipele de curatenie ce pregateau piscina pentru a doua zi...

Turisti - romani, rusi si foarte multi nemti - familii cu copii mici, foarte multi englezi - grupuri de tineri si cupluri trecute de prima tinerete. Nu ne-au suparat niciunii prin comportamentul lor (nici noi pe ei), fiecare cu ale lui, se simtea bine care cum stia...

Ca activitati in afara hotelului, noi am facut o vizita la Nessebar (cu autobuzul, ca sa evitam problemele cu parcarea, oricum oraselul are strazi inguste si e mai bine sa il vezi la pas - statia e in fata hotelului) si serile - pe faleza supra-aglomerata.

Personalul hotelului (receptie, cameriste, restaurant) - in general prietenos, profesionist.

Noi ne-am simtit foarte bine, senzatia a fost ca "numai ca nu ne-au tinut in brate" bulgarii - nu ne-a lipsit nimic, evident ne-a parut rau ca s-a terminat, copilul a intrebat cand mai venim. Dar... pamantul e rotund si mare si sunt multe locuri de vazut...

Trimis de Klaudyia in 29.01.12 00:09:49
Validat / Publicat: 29.01.12 06:07:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Klaudyia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Helena Resort

[29.01.12 00:17:56]

@Klaudyia: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

catalyn88
    [29.01.12 21:22:08]

Felicitari pentru review foarte frumos; as dori sa intreb daca exista beach bar pe plaja sau ceva de genul acesta si ce se poate servi acolo?

KlaudyiaAUTOR REVIEW
    [30.01.12 09:12:25]

@catalyn88: Salut! Da, exista beach bar cu tot felul de bauturi, sucuri, cocktails Consumatia la barul de pe plaja nu este inclusa in tariful pentru A. I. [La toate barurile au si cocktail-uri nealcoolice (potrivite pentru copii). ]

cos.t
    [26.03.12 18:52:05]

exista de toate mai putin plaja (ingusta si intrare in apa destul de proasta, mai ales pt. copii)). umbrele ruginite, masute ordinare din plastic, si ca mai toata bulgaria... nimic de luat in seama!

lalea
    [13.06.12 15:46:17]

Pentru copii gasesti loc de joaca, exista un club, ceva similar in hotel?

KlaudyiaAUTOR REVIEW
    [13.06.12 20:45:31]

@lalea: Salut, da, exista un mini-club pentru pici, aproape de piscina. Noi nu l-am vizitat ca eram dependenti de balaceala, dar am vazut intr-una din seri (prin geam) dotarile: masute si scaunele de pitici, planse de colorat, jucarii... Asta - inauntru. Afara, este un loc de joaca cu groapa cu nisip, leagane, tobogane si un calut din metal (de marimea unui ponei) pe care copiii pot sa incalece... Am gasit o poza - si am atasat-o, ultima - cu viluta in care e mini-clubul (partea de sus, ca noua ne-a placut tufa din fata, care acopera jumatate de poza! - sorry!) si in dreapta se vede si locul de joaca cu calutul.

lalea
    [14.06.12 13:30:15]

@Klaudyia: Multumesc, ai fost tare draguta, imi pare bine asezat asa aproape de piscine. M-a ajutat tare si poza si descrierea locului de joaca, e bien ca e un picut de nisip de vanturat pe-acolo, sper doar sa fie si un pic de umbra.

Sa ai concedii frumoase!

catalyn88, cos.t, Klaudyia, lalea