ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2012
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 10;14

ARTICOL ARHIVAT

Un hotel de nota 10

Am ales acest hotel dupa indelungi cautari, evaluari si comparatii cu alte variante de cazare din Tenerife. Si nu am regretat nicio clipa! Este cea mai buna locatie din Tenerife: este un adevarat complex, in stil spaniol, cu o arhitectura deosebita. Este mult mai frumos decat un hotel clasic si, comparandu-l cu tot ce am vazut in Tenerife, ne-am felicitat pentru alegerea facuta. Complexul este foarte curat, plin de verdeata si flori minunate, cu piscine superbe si cu iesire directa la singura plaja cu Blue Flag de pe insula, unde puteti face baie in Atlantic, puteti sa va plimbati pe o faleza superba si foarte linistita si romantica (de unde admirati un apus de vis) sau puteti sa stai pe bancute special amenajate cu vedere la ocean, unde dimineata, de exemplu, e o incantare si o relaxare sa stai.

Noi am avut un apartament cu un dormitor, care avea la parter o bucatarie, o zona de luat masa, o zona cu canapea si tv si un balcon cu masa si scaune si cu vedere la ocean, in stanga si la muntele Teide, in dreapta. Bucataria era dotata ca acasa, cu tot ce trebuie pentru pregatit masa si pentru servit masa (multa lume lua micul dejun in balcon). Toate cratitele, vesela, etc. straluceau de curtate, aveam pana si servete de bucatarie. Cameristele veneau zilnic, faceau curat, verificau vesela si spalau daca gaseau ceva murdar, inlocuiam servetele, daca erau mulrdare. Apoi, urcai o scara interioara si era dormitorul, cu pat dublu si sifonier, plus baia. Apartamentele nu au aer conditionat, dar nu ai nevoie! Noi am fost la sfarsitul lunii iulie, cand era cald (dar nu sufocant) si camerele erau racorase, deoarece aveau un sistem de jaluzele de lemn, foarte placute si potrivite pentru a mentine camerele racorase si aerisite, in acelasi timp.

Perioada in care am fost ne-a permis sa facem baie si in Atlantic, ceea ce a fost minunat. Am inteles ca este o perioada f. scurta in care apa oceanului este calda si merita sa incercati oceanul. Plaja era frumoasa, iar apa nu era adanca la mal, puteau intra si copiii fara probleme.

Complexul are vreo 2 restaurante, are baruri si magazine. Pretul sejurului a inclus numai cazarea, fara mese, insa putei cumpara tot ce aveti nevoie de la supermarketurile din statiune si sa pereparati ce vreti in bucataria dotata cu tot ce aveti nevoie. Oricum, noi serveam numai micul dejun la camera (cam ce mancam de obiecei si acasa), iar restul meselor le luam pe insula, pe unde ne plimbam. Ba, e chiar mai bine sa nu fi legat de demipensiune, ptr. ca trebuie sa alergi la cina, care se serveste pe la ora 18.00. Unii renuntau la plaja de dupa-amaiza, desi ar mai fi vrut sa stea, ca sa nu piarda masa de seara. Bauturile nu sunt incluse in pret, in Spania.

Noiam mancat toate bunatatile la diferite restaurante: in port (peste excelent), in oraselele din centrul insulei, unde aveau meniuri fixe, super ca pret, cu 3 feluri, plus o bautura inclusa, la alegere (bere, apa, suc), iar preparatele erau traditionale, de ex. cartofi canarieni, f. gustosi, vi-i recomand. Oricum, la mancare au un TVA f. mic si e ieftin.

Complexul este situat in centrul statiunii, iar seara e un paradis! Lumini peste tot, fantani arteziene muzicale si luminate color, artisti de strada, inghetata delicioasa si tot ce vrei1 Este cea mai minunata staiune de litoral pe care am vazut-o! Are tot ce iti doresti! Iar complexul este perfect asezat: iesi in fata si esti in mijlocul distractiei, iar in spate spre plaja e o faleza linistita si romantica. Adica, poti alege ce varinata vrei. Pentru toate gusturile. Cele doua drumuri sau lumi merg in paralele, dar nu se intretaie si nu se "deranjeaza" reciproc. Camerele hotelului sunt in proportie de 90% indreptate spre interior sau spre lateralele unde nu e galagie, asa ca sunt sanse mari sa aveti liniste. Doar cateva camere au ferestrele spre fatada hotelului, unde e zona cu muzica si galagie. Acolo e naspa seara, caci e zgomot pana noaptea tarziu. Dar noi am avut noroc (am fost 4 familii). Am avut cele mai bune camere posibile! Noaptea se pastraza linistea in complex, asa ca va puteti odihni. Mi s-a parut f. civilizat totul. Iar curatenia a fost de nota 10. Mai e si o zona cu piscina si loc de joaca ptr. copii, unde, l a fel, se face mereu curat si nu e niciun risc pentru cei mici.

Despre Tenerife, ce pot sa spun! E o destinatie de vis! A fost o vacanta superba! Trebuie sa inchiriati masina obligatoriu. Toate agentiile rent a car au ghisee deschise in aeroport si apsteapta pana la 1,2 noaptea sa aterizeze avioanele si sa predea cheile turistilor. Avionul nostru a avut intarziere, cam o ora si ne temeam ca vom gasi inchis ghieseul (conform programului afista pe site), dar toati erau acolo, la datorie. Si s-au miscat f. repede, ca sa nu astepte mult clientii. Noi am aterizat pe aeroportul din nord, care e departe de insule (dar am ajuns imediat, pe autostrada), iar noapte nu era circulatie si s-a mers super. Nici politia nu ne-a deranjat tot sejurul. Cunosc masinile inchriate de turisti, dupa nr. de inmatriculare si nu ii opresc, stiu sa-si atraga turistii.

Noi am alternat zilele de plaja si relxare la malul oceanului si la piscine, cu cele de vizitare si a fost varianta ideala, nu am resimtit oboseala. Am stat 10 zile. Trebuie sa vedeti Jungle Park (ceva deosebit, cu vegetatie si amenajari ca in jungla, te simti intr-un loc special, cu o dresura de pasari de prada absolut unica, senzationala), Loro Park (opusul lui Jungle Park), f. amenajat si dichisit pana in cele mai mici detalii ca un parc comercial, dar ce animale si dresuri vezi acolo, e unic! Am vazut o gorila minunata, un lenes, pinguini in mediul lor natural, rechini (mici, dar f. frumosi) si multe altele. Iar dresurile de orci si lei de mare sunt superbe: cea de delfini are numere senzationale. Si veti gasi aici multi papagali, tot felul! Sa nu ratati nici Monkey Park unde puteti sa interactionati cu broastele testoase (sa faceti si poze), cu maimutele mai mici, care se pot cocota si in capul vostru si veti vedea si specii mari de maimute, plus multe alte animale.

Intrucat am fost acum mai bine de un an, nu mai am proaspete in minte toate obiectivele turistice, dar le veti gasi in orice pliant sau pe site-urile de specialitate. Sa nu ratati nici orasele lor, ca niste bijuterii, atat de curate, iar casele si totul renovat si ingrijit, e o placere pentru ochi si suflet oriunde intorci capul. Intr-un orasel e o expozitie cu fluuiir vii. Sa n-o ratati! Sunt atat de frumosi, atat de diferiti si ti se seaza pe mana. E o experienta unica! Acolo au si o iguana mare, superba. Ne-am pozat cu ea. Tot vie! Trebuie sa stai in garda cand te apropii de ea, dar reuseseti sa o imortalizezi de aproape. Am cumparat si bijuterii traditionale de-ale lor, ieftine si f. frumoase, le port cu mare drag si arata la fel ca-n prima zi. Au multe obiecte gen artizanat de calitate, f. frumoase ptr. cadouri: evantaie, fete de masa, seturi ptr. bucatarie, etc. Nu trebuie sa ratati nici magazinele de parfumuri. Merita! Au mereu si oferte care sunt char f. ieftine. Daca vreti un parfum anume, puteti negocia, dar aveti grija la gramaj si sa verificati ce vreti sa luati in pretul respectiv, apa de toaleta sau parfum. Sunt multe magazine si aveti de unde alege. Au si cosmetice marci renumite. Eu mi-am luat 3 parfumuri si nu am fost dezamagita. Sotul meu nu a vrut sa-si alega nimic, iar la intoarcerea acasa a regretat. Ca orice barbat, nu avea rabdare sa stea in magazin si a insistat ca nu vrea nimic, nici macar marcile care erau la oferta. Asta e!

Biletele de avion le-am luat de la compania lor nationala IBERIA, direct de pe site-ul spaniol, le-am platit cu card-ul. A fost cam 320 euro/persoana dus-intors, Bucuresti-Madrid-Tenerife, cumparate in ianuarie pentr iulie. Cazarea am luat-o in martie, cu 5% reducere early booking, de la o agentie din Bucuresti care avea acest complex pe lista de hoteluri. Am iesit f. bine ca pret cazarea (ieftina, ca in Grecia) si transport. Si masina am inchiriat-o tot din martie, pretul f. bun si am facut bine, caci o familie de prieteni care a luat putin mai tarziu ca noi masina, nu si-a mai putut alege marca, erau epiuzate. Noi fiind o familie cu 2 copii, am luat un Ford Focus si a fost f. bine. Sa nu alegeti o masina cu motor cu putere mica, fiindca nu trage pe drumurile lor, inguste si unele abrupte.

Si cu transportul am facut o alegere buna, deoarece avionul a plecat de la Bucuresti cu intarziere (nu a avut culoar, nu stiu ce s-a intamplat), am ajuns tarziu acolo si, daca nu am fi avut avionul de legatura tot de la compania lor, l-am fi pierdut, nu ne-ar fi asteptat. Asa, au stat dupa pasagerii lor si, desi am plecat cu intarziere cam de 1 ora din Madrid catre insula, am ajuns! Daca mergeam pe varianta Blue Air pana la Madrid sau altfel, eram terminati! Nici nu vreau sa ma gandesc la complicatii, la timpul pierdut din sejur, la oboseala si, pana la urma, la cheltuieli in plus!

Sper sa va fie de folos toate informatiile. Eu folosesc mult forumurile cand aleg destinatia de vacanta, ptr. ca reduc riscul de a lua o teapa sau macar merg informata, stiu la ce sa ma astept. In felul asta nu prea am dat gres, iar prietenii merg pe mana mea si nu au regretat niciodata.

Trimis de redmari108 in 28.01.12 22:01:37
Validat / Publicat: 28.01.12 23:18:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 7009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Fatada complexului

webmaster15 [28.01.12 23:18:09] »

@redmari108: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Excelent review de debut!

gheisa [28.01.12 23:25:20] »

@redmari108: un review foarte frumos, detaliat si care a atins punctele esentiale. Felicitari si mai asteptam si alte review-uri marca redmari108!

Adriana_buc* [29.01.12 04:29:19] »

Foarte bune informatiile.

La vara vrem si noi sa mergem.

Cat a costat masina?

Avion direct din Bucuresti nu este?

station5* [29.01.12 07:37:58] »

Ma bucur ptr aparitia articolului despre Parque Santiago3; subscriu intr-u totul notei de 10 acordate, si mie mi-a ramas la suflet, ideala ca si destinatie de relaxare-plaja indiferent de anotimp;

mentionez ca in aceeasi locatie-Playa de las Americas- este si Parque Santiago 4;sunt defapt unul langa altul cele doua complexe turistice.

Rezervarea cazarii se poate face direct pe site-ul lor http://www.parquesantiago.com/en unde ptr anumite perioade au discount-uri substantiale.

Felicitari si ptr foto!

webmaster13 [29.01.12 08:18:05] »

"Sunt doua feluri de a-ti traii viata. Unul -de a crede ca nu exista miracola, si Altul- de a crede ca totul este un miracol! " (Albert Einstein)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

gabriel2007 [29.01.12 10:59:03] »

@Adriana_buc: avion direct din bucuresti este intre 15 iunie si 5 octombrie (charter tarom) cu sejururi in diferite locatii din tenerife. masina poate costa intre 25 si 40 de euro pe zi (depinde de model) statiunea playa de las americas este destinatia ideala pentru distractie si plaja in tenerife

gabriel2007 [29.01.12 11:10:22] »

excelent review si felicitari pentru destinatia aleasa. ai nota maxima de la mine. am fost si eu in iulie 2011 la mare nostrum resort (vecini cu parque santiago) -14 nopti-si mi-a placut foarte mult. poate am timp intr-o zi sa scriu un rewiew mai detaliat

mprofeanu [29.01.12 14:28:07] »

Felicitari pentru review.

Am fost si eu in mai 2011 in Tenerife prin programul Seniori si am retrait citind impresiile tale vacanta minunata pe care am avut-o si pe care daca as putea as repeta-o.

Dar mai sunt si alte locatii de vazut nu-i asa?

redmari108 [29.01.12 19:40:25] »

@Adriana_buc: Inchiriatul masinii a costat f. putin, in jur de 20 Euro/zi, de la ORCAR Canarias. Benzina este ieftina.

Daca reusiti sa faceti o vacanta in Tenerife, nu veti regreta! E f. frumos!

redmari108 [29.01.12 19:46:52] »

@station5: Este adevarat ca plaja se poate face in orice anotimp, dar la piscine. Apa oceanului nu e mereu calda, buna pentru baie. In iulie-august se poate face baie in ocean si merita, daca ai ajuns acolo, sa faci o baie in Atlantic.

Dintre cele doua complexe (P. S. III si IV) eu il recomand pe P. S. III, e mai frumos si mai aproape de plaja.

skf [27.04.12 13:26:55] »

@redmari mi-a placut atat de mult review-ul tau incat as vrea sa mergem si noi in septembrie la acest complex hotelier. Inteleg ca tu recomanzi P. S. III iar preturile am vazut pe site-ul lor ca sunt aceleasi ca la P. S. IV. Sa inteleg ca III respectiv IV nu reprezinta numarul de stele ci este doar o denumire?

Si mai am o intrebare. Am intrat pe iberia. es pentru a cauta bilete de avion dar nu pare sa aiba curse pe bucata bucuresti-madrid. Tu cum ai facut?

Iti multumesc pentru ajutor.

redmari108 [12.05.12 17:09:43] »

@skf: Scuze pentru raspunsul intarziat.

Da, P. S. III si P. S. IV. sunt denumirile celor doua complexe, nu are legatura cu nr. de stele. Mie mi s-a parut mai frumos P. S. III si e mai aproape de plaja. E situat mai bine.

Am observat ca in sejurul 2012, Compania IBERIA nu mai face curse de la Bucuresti. Dar a fost inlocuita de Compania VUELING, tot spaniola, insa cred ca e low-cost. Am intrat si eu pe site-ul lor (spaniol) si fac curse de la Bucuresti in Tenerife, insa acum pretul biletelor e scump. Pentru un pret bun trebuie luat cam in ianuarie pentru vara. Noi asa am facut si am iesit la cel mai mic pret. Dar incearca.

Merita sa vizitati Tenerife. E o destinatie de vis. Cred ca e printre cele mai frumoase locuri unde putem merge, ca turisti. Vacanta Placuta!

inutiu [02.11.12 14:39:37] »

imi trimiteti si mie prin mesaj privat numele agentiei la care ai gasit cazarea la acest complex. Sunt in cautari si eu deocamdata, nu stiu sigur daca o sa ajungem anul viitor acolo.

multumesc

MSANDRU* [15.05.13 15:27:08] »

@redmari108: Buna ziua,

Multumim pentru informatiile date. Si eu imi doresc sa ajung in aceasta vara la acest complex.

As avea urmatoarea intrebare, cum ati putut dormii cu cei doi copii in tipul de aprtament ales (inteleg ca avea doar un dormitor) ? Canapeaua de la parter era extensibila? Cat de confortabil se dormea pe ea?

Eu am doi baieti unul de 10 si celalalt de 11 ani dar bine dezvoltati si nu-mi dau seama de ce ei accepta rezervre pe site si in aceasta situatie (adica ap cu un dormitor). Sau vi s-au oferit paturi pliante?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

redmari108 [19.05.13 21:44:04] »

@MSANDRU: Canapeaua era extensibila si este suficienta pentru 2 persoane, se face la fel de mare si este la fel de lata ca orice canapea pe care o desfaci, este prevazuta pentru 2 persoane.

Apartamentul este suficient de spatios, veti avea loc si aveti toate dotarile necesare.

Dupa cum am scris, complexul este f. curat, plin de flori, ingrijit si cu o arhitectura speciala.

Este alegerea perfecta pentru cazare.

MSANDRU* [20.05.13 16:22:44] »

@redmari108: Buna ziua,

Multumesc tare mult pentru lamuriri. Sper din tot sufletul sa ajungem acolo si voi scrie si eu cat mai multe detalii.

Vacanta placuta pentru anul acesta!

elenaadina [05.02.15 18:39:14] »

Buna! As dori sa aflu cum e in apa oceanului plaja, e cu pietre sau e nisip?

Se poate intra in ocean de pe plaja din dreptul hotelului sau trebuie sa alegi o alta plaja pentru baie in ocean?

Erau valuri mari si vant puternic?

redmari108 [06.02.15 20:53:54] »

@elenaadina - Cand am fost noi (sfarsit iulie/inceput august) oceanul era frumos si linistit, ca o mare - fara valuri si vant puternic, apa calda. Plaja era chiar in dreptul hotelului si e frumoasa, in apa se intra lin si era nisip. Era o placere s te balacesti. Intrau fara probleme si copiii mici. Am inteles ca in alte perioade ale anului nu se poate face baie in ocean, doar la piscine.

Acest complex e super din toate punctele de vedere.

elenaadina [07.02.15 10:01:11] »

@redmari108 - Pe 4 august am vrea sa mergem si noi, doar ca nu am gasit oferta inca la acest complex... e minunat daca plaja e ok., multumesc mult pentru raspuns, o zi frumoasa!

Adriana_buc*, elenaadina, gabriel2007, gheisa, inutiu, mprofeanu, MSANDRU*, redmari108, skf, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂParque Santiago (III-IV) Appartments [Playa de las Americas]: