ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2012
ÎNSCRIS: 23.02.11
DEC-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1.8

Cei mai buni papanasi din Bucuresti la Taverna La Calinescu

Taverna se afla in cartierul Tineretului, adresa exacta fiind str. Piscului nr. 16. Cunosc acest restaurant din 2005 cand se numea La Gigi, apoi si-a schimbat denumirea in La Misto ca acum sa se numeasca La Calinescu. Un lucru sigur nu s-a schimbat si anume papanasii, cei mai mari si mai gustosi, cu dulceata din plin. Ei sunt in mai multe sortimente, cu dulceturi variate, cu ciocolata sau cu inghetata, dar eu ii recomand pe cei clasici cu dulceata de visine sau fructe de padure si smantana. O singura persoana nu poate manca o portie intreaga (2 papanasi) asa ca daca sunteti singuri va recomand juma de portie care costa 9 ron iar cea intreaga 16 ron.

Restul preparatelor au preturi asemanatoare cu restaurantele normale din Bucuresti, o ciorba pana in 10 ron, bere parca de la 7 ron. Eu merg aici cu familia mai ales cand vreau sa mananc un papanas si sa fiu sigura ca nu este crud la mijloc.

Ce imi place ca au zona de nefumatori bine delimitata si scaun pt copii.

Trimis de noriega in 28.01.12 20:36:13
Validat / Publicat: 28.01.12 21:40:26

VIZUALIZĂRI: 16676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noriega); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 papanasul urias - jumatate de portie

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [28.01.12 23:52:41] »

@noriega

Iti recomand cu caldura si papanasii deliciosi cu branza dulce, smantana si dulceata de visine (12 lei/portie = 2 buc.) de la Caru' cu bere. Sunt o nebunie! Ii poti vedea intr-o poza de la rew meu.

elen2010 [29.01.12 09:10:20] »

Yummy, ce bine arata in poza, mi-ai facut pofta de o portie, sau cum ai zis tu jumatate de portie

noriega [29.01.12 11:59:10] »

@dananecula: am papat si la Caru cu bere, dar tot cei de La Calinescu imi plac mai mult, sunt mai scaldati in dulceata si smantana. Poate ai curiozitatea sa mergi si tu sa-i gusti si facem schimb de impresii. Oricum multumesc pt recomandare

teona [29.01.12 19:17:19] »

Sunt de aceeasi parere, sunt foarte buni papanasii, in aceasta locatie. Eu am mers acolo pe cand se numea La Misto. Am mancat bine si nu ma refer numai la papanasi, portii generoase si bine preparate. Singura problema am avut-o in sensul ca a durat ceva pana ni s-a adus mancarea si pana am reusit sa platim, dar avand in vedere ca gradul de ocupare era de 100%, este scuzabil.

webmaster33 [12.12.14 09:05:24] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase bucureștene" (deja existentă pe sait)

dananecula, elen2010, noriega, teona
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: