ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2012
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.07.11
JAN-2012

Casa Germana, o casa la care sa revii

Sejurul a fost de 6 nopti, in regim de pensiune completa.

Aspecte pozitive:

Pensiunea este fff ingrijita, mobilier aproape nou, caldura excesiva (cred ca o sa o trec la aspecte negative-chiar daca opream caloriferul, tot era prea cald). Perne si pilote din puf de gasca.

Lenjeria s-a schimbat pe parcursul sejurului. De asemenea, s-a facut curatenie, dar nu am contabilizat. Apa calda non stop, chiar daca in cursul saptamanii au fost ocupate numai 2 camere sau numai a noastra.

Gazdele, un cuplu de tineri sub 30 de ani, sunt foarte primitoare si ospitaliere. Teleschiul 3, cel care a functionat permanent, se afla la 30-50 m fata de cabana.

Mancarea a depasit toate standardele de calitate si cantitate, fara sa punem la socoteala pretul mai mult decat convenabil. Cazarea a costat 100 lei pe zi, iar masa-40 lei/zi/persoana.

Aspecte mai putin placute:

Am inceput sejurul sambata, ceea ce nu recomand deoarece pe week-end statiunea e complet blocata din cauza afluxului mare de turisti care parcheaza romaneste. A durat aprox 30 min sa parcurg ultimul km pana la pensiune si acolo unul din locurile de parcare ale pensiunii (cam 3 la numar), era ocupat de un neavenit... pana la urma s-a rezolvat.

Wireless-ul nu a functionat deoarece conexiunea de net a fost intrerupta din cauza conditiilor meteo... ninsori abundente, in jur de 50-60 cm in 24 ore, timp de vreo 3 zile.

Alte precizari utile (pararea mea):

- in afara de ski, se poate vizita schitul Straja, aflat cam 200 m mai sus de cabana;

- se poate face o plimbare cu telescaunul pana in Lupeni si retur;

- daca va cazati la alta pensiune in Straja, asigurati-va ca au rezerve de apa curenta suficienta; la Casa Germana exista si o captare proprie si instalatie de hidrofor pe langa racordul la reteaua de apa a statiunii; am vazut masini cu butoaie cu apa, carate la alte cabane.

In concluzie, daca la anul ne vom permite o vacanta de iarna, in mod sigur va fi la Casa Germana.

Trimis de livcro in 27.01.12 23:56:28
Validat / Publicat: 28.01.12 07:24:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STRAJA [HD].

VIZUALIZĂRI: 3350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (livcro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sala mese

neimportant
[28.01.12 22:02:20]

Oniric tot ce-ai povestit...

Pozele incantatoare, mai putin cea cu pestele ce se zgaieste catre "blitz" din ochiul ala alb. Cel putin era pastrav? N-am reusit sa disting "punctuletele" specifice tegumentului salmonid.

Wireless-ul nefunctional l-as fi incadrat la aspecte pozitive, ar fi fost o ocazie sa mai renuntam la "drogul" acesta, mai ales cand a nins din abundenta (sunt ceva ani de cand ii ducem dorul), iar decat sa stam la taste, mai bine sub plapuma sa numaram malaiu' (care l-o avea...).

Cu stima,

Z.

livcroAUTOR REVIEW
[28.01.12 22:34:06]

@zapacitu: Pastrav era... pe ochi era pus mujdei ca decor...

cristina65
[29.01.12 21:30:13]

F frumos! Si felicitari, atat tie, pt minivacanta si review, cat si... proprietarilor pt ca reusesc sa-si incante oaspetii, ca destule "plangeri" am vazut pe acest site de la inceputul anului!

Pana la urma, punctele negative pe care le enumeri nici nu sunt propriu-zis ale pensiunii si vorba colegului@zapacitu, pe care il salut cu aceasta ocazie, nu strica sa stam un pic fara net... Ups! Da' ce facem fara AFA? : -P

livcroAUTOR REVIEW
[29.01.12 21:39:59]

@cristina65: daca erau ale pensiunii, ceream sa le corecteze...gazdele au fost f ospitaliere, dar nu a fost cazul; am vrut numai sa detaliez cat mai amanuntit, in masura posibilitatilor mele narative, ceea ce am gasit la Straja si in special la Casa germana;

Mai am ceva completari: in cursul saptamanii a mers numai teleschiul 3, nr. 5 a functionat numai duminica si apoi vineri, in ultima zi. Oricum a fost minunat si atat... 4 coborari a cate 3 km si ceva prin cuplarea partiilor 3 si 5.

Cine doreste sa intre in Straja cu auto trebuie sa fie echipat cu lanturi. Exista o solutie mai convenabila: in Lupeni sunt persoane care iti ofera parcare si transportul pana in Straja cu masini de teren. Eu nu am stiut de asta, am fost nevoit sa intorc de vreo 3-4 ori in rampa si pana la urma am incins ambreiajul pana la patinare; in ultima zi au mai fost niste turisti cu masina si au avut aceeasi experienta neplacuta cu ambreiajul.

neimportant
[30.01.12 18:20:50]

@ cristina65

Săru'mâna! Fără net e greu dar se poate, fără AFA e imposibil (îs curios cât mai rezistă RobertCodescu, dorgo, etc.).

Pontul cu oferta din Lupeni e foarte bun, mai ales acum cu gerurile astea siberiene...

cristina65, livcro, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Casa Germană':