ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2012
ÎNSCRIS: 23.02.11
OCT-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 1,5

Vatra Neamului restaurant muzeu

Cu ajutorul unor vouchere de pe site-urile de reduceri am avut ocazia si mai ales placerea de a trece pragul acestui deosebit restaurant. Faptul ca se afla in Balotesti il face destul de inaccesibil pentru o iesire spontana de weekend, mai ales ca trebuie de cele mai multe ori sa ne luam fetita cu noi si sa ne incadram in programul ei.

Dar daca esti in drum spre sau dinspre Ploiesti cum a fost si cazul nostru se merita sa intri macar pentru o ciorba, daca nu mai mult. Va avertizez ca preturile sunt ceva peste media restaurantelor, sa zic normale, din Bucuresti, el se incadreaza as crede la categoria de lux. Va recomand inainte sa-i faceti o vizita sa accesati site-ul lor oficial vatraneamului.ro/simaiale ... u_bucatarie.pdf.

Vocherele pe care le-am avut noi presupuneau un meniu alcatuit din pulpa de pui umpluta cu ciuperci si cartofi cu rozmarin la cuptor plus salata de legume proaspete (rosii si castraveti) si desert alcatuit din placinta moldoveneasca (poale-n brau) cu branza dulce si stafide sau cu mere, 9 ron voucherul in loc de 73 ron cat ar fi in meniu.

Inca de la intrare personalul a fost foarte amabil, noi nu eram imbracati de iesit la restaurant ci mai degraba sport caci veneam din Poiana Brasov, dar nu a fost un impediment. Aveam si problema ca nu luasem voucherele printate, neplanificand acesta oprire la intoarcerea acasa, dar avand wi-fi gratuit am putut intra pe mail si a fost suficient sa le dau doar codurile voucherelor. Pe langa meniul inclus am comandat doua limonade la 0,5l la 8 ron bucata, care au fost clar din lamai si lime si nu din helas cu zahar, cum am mai intalnit in alte parti, si o apa plata la 5 0,33l pretul fiind de 5 ron.

Din cate am observat este un restaurant frecventat de oameni cunoscuti, ca sa nu zic vedete, cat am stat noi acolo i-am zarit pe Petre Roman cu sotia si copilul sau pe Florin Piersic. Am uitat sa mentionez ca la intrare in salon au formatie, atunci erau doua persoane ce intretineau atmosfera la vioara respectiv orga.

Acest loc mi-a infirmat asteptarile cum ca daca vin cu voucher sunt tratata cu mai putina atentie decat daca vin "la pret intreg" si ca portia ar fi micsorata in acest caz. Cel putin aici nu a fost cazul, dovada fiind ca doamna care facea poalele-n brau avea plita la vedere, acolo framanta, acolo prajea si facea la fel pentru toate comenzile, si pe deasupra mai raspundea si intrebarilor curioase ale oaspetilor ca noi.

Trimis de noriega in 27.01.12 23:38:47
Validat / Publicat: 28.01.12 00:42:28

VIZUALIZĂRI: 3648 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noriega); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

cristina65
[28.01.12 02:22:58]

Noriega, f frumos! Ce n-am inteles insa este... de ce titlul "... restaurant muzeu? "

adri-nico
[28.01.12 07:41:41]

Util reviewul tau pentru cei ce calatoresc pe acest drum. Mi-ai facut o pofta de placinte...

noriegaAUTOR REVIEW
[28.01.12 09:12:25]

@cristina65: ai dreptate, asa se recomanda ei si pe site iar interiorul arata precum unei galerii de arta cu foarte multe tablouri de voievozi romani, cu un meniu ce arata ca vechile ceasloave, unde pe pe langa informatiile specifice gasesti si rubrici informative gen " Stiati ca... " sau " De ce ne plac... ". Locul in care se fac placintele te intorc in timp la vetrele buniclor nostri cu vasele atarnate pe pereti iar doamna "placintareasa" gateste in costum national. Saloanele sunt amenajate asemanator unor case boieresti asa cum am vazut in filmele nostre istorice.

adri-nico, cristina65, noriega
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului?: