ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2012
ÎNSCRIS: 23.02.11
FEB-2011

4 margarete binemeritate

Se ajunge aici, pe varianta Moeciu -Bran, de la indicatorul de intrare in Bran se face putin dreapta si se urca pe un drum paralel cu soseaua dupa care se face dreapta si stanga. Adresa exacta este Bran, str. Principala, nr. 468. Sunt suficiente locuri de parcare pt toate camerele chiar in fata pensiunii.

Am stat la acesta pensiune acum aproximativ un an, cand abia fusese pusa in functiune de maxim o luna, ceea ce se si vedea pe mocheta din camera si mobilierul impecabil. La fel si baia, mobilata modern si cu accesorii pe masura. Punctul minus si aici (l-am mentionat si la alte pensiuni) patul matrimonial cu 2 saltele. Din ce am inteles n-ar fi asa toate camerele, prietenii nostri stand in camera cu pat matrimonial dintr-o singura saltea.

Pentru a va face idee de cum arata pensiunea la momentul cand am fost noi pe acolo va recomand link-ul urmator http://www.youtube.com/watch? v=WPcN-C-qlsc, postat probabil la lansarea pensiunii.

Cazarea in sine a fost 120 ron/noapte si masa daca vroiai s-o servesti acolo 65 ron/persoana fara bautura * pe care o puteai aduce de acasa) impartita astfel 15 ron mic dejun, 30 pranz si 20 cina.

Toate mesele erau foarte bogate, si gazda iti oferea posibilitatea cand te cazai sa-i propui ce doresti sa mananci in ziua respectiva. Pentru noi a fost mai simplu ca am fost un grup de prieteni si cunostinte care am ocupat in intregime pensiunea si ne-am stabilit de comun acord felurile principale de mancare.

Dimineata se aduceu pe masa carafe cu lapte proaspat, branza de casa, urda, cas, gem, unt, dulceata, oua fierte, ochiuri sau omleta dupa preferinta si mezeluri facute de ei la pensiune deoarece aveau gaini, oi, vaci, curci pe care le cresteau pe dealul de langa pensiune.

La pranz cel putin un fel de ciorba, noi am avut de vacuta si de pasare ca asa am cerut ca sa le putem da si copiilor dar la cerere faceau de porc, fasole burta. Felul doi la fel foarte consisten gen tochitura cu mamaliguta, fasole cu ciolan, bulz si deserturi delicioase. De remarcat fata de alte pensiuni ca iti aduceau bolul cu ciorba pe masa si te serveai singur cat considerai iar daca mai vroiai il reumplea fara extra cost la fel si cu felul doi si desertul. Painea si ea era facuta pe vatra la pensiune.

Era zapada cand am fost noi si soare de care am profitat ca sa plimbam copiii cu sania pe dealul de langa pensiune unde scosesera si oitele spre bucuria copiilor. Din cate am inteles de la amatorii de ski este si o partie in Bran, iar unii dintre prieteni au optat pentru petrecerea zilei pe partia altii s-au dat cu parapanta altii si-au facut siesta ca si noi.

Noi ocupand in intregime pensiunea am unit mesele din sala, dar din cate am inteles exista separeu pentru fumatori.

Sper ca v-au fost de folos cele prezentate mai sus, o sa adaug si eu niste poze cu imprejurimile deoarece din pensiune filmuletul este elocvent. Am prieteni care au revenit la inceputul lui ianuarie 2012 si mi-au spus ca au ramas aceleasi conditii, parca doar pretul a crescut la 130 ron pe noapte camera dubla, mancarea ar fi la fel.

Trimis de noriega in 27.01.12 21:05:11
Validat / Publicat: 27.01.12 22:08:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noriega); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dealul de langa pensiune

elen2010
[28.01.12 15:23:15]

Cu cat timp inainte ati facut rezervare?

noriegaAUTOR REVIEW
[28.01.12 15:41:01]

@elen2010: La momentul repectiv era abia deschisa si nu apucase sa fie cunoscuta dar au sunat prietenii nostri cu doua zile inainte, ei oricum au fost de vineri la pranz acolo iar noi abia sambata. Ei se stiau cu patroana de cand fusesera la cealalta pensiune din aceeasi curte dar de 3*. Din cate am inteles au mai fost si peste vara dar cu rezervare cam cu o saptamana inainte ceea ce te sfatuiesc si pe tine in cazul in care vrei sa mergi.

elen2010, noriega
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Curtea Brăneană: