ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2012
DE Mika
ÎNSCRIS: 24.08.09
SEP-2011

Jungfraujoch - Intre cer si pamant

A fost o decizie luata pe moment. Am auzit ca pe Jungfrau este cea mai inalta gara feroviara din Europa. Am decis. Mergem acolo. Am mers cu masina personala prin Austria, pina la Interlaken, unde ne-am cazat (pentru ca din ce stiam noi Interlaken este punct de plecare catre Jungfraujoch am hotarat sa stam in aceasta statiune).

Din Interlaken se poate ajunge pe Jungfraujoch prin Lauterbrunnen sau prin Grindelwald, schimband cateva trenuri. Pe masura ce urcam trenurile sunt cu cremaliera si sunt tot mai mici. Ultima parte, de la alt. de 2320 m la alt de 3454 m (Jungfraujoch) este strabatuta printr-un tunel sapat in munte. Este bine de stiut ca acest tunel a fost construit in anul 1912. Calea ferata Jungfrau a fost construita de Adolf Guyer-Zeller, o importanta personalitate in istoria transportului elvetian.

Dar nu numai pe Jungfraujoch se poate merge. In fiecare zi sepot face excursii foarte frumoase in diferite zone (Grindelwald, Gimmelwald, Murren, Schilthorn) Se pot face si drumetii montane (traseele sunt foarte bine marcate si clasate pe categorii de dificultate).

Trimis de Mika in 27.01.12 15:14:02
Validat / Publicat: 27.01.12 16:56:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA. A mai fost în/la: Geneva

VIZUALIZĂRI: 5146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[27.01.12 15:47:10]

Mutat la rubrica "Excursie Berna si imprejurimi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[27.01.12 20:43:23]

Foarte frumoasa calatorie si foarte frumoase poze! Felicitari!

Inteleg ca ati fost pe Jungfraujoch in luna septembrie. Poti sa ne spui cam ce temperaturi erau atunci? Ce echipament este cel mai potrivit? Ma refer la turistii care nu fac ascensiuni decat cu trenuletul. In punctul final este zapada sau numai pe crestele care se vad in departare?

Intentionez o vacanta in Elvetia, cu ascensiune pe Jungfraujoch, Mont Blank si Matterhorn in vara acestui an. Urcusul se face cu trenulet, funicular… Cat costa o calatorie cu trenuletul? Intreb pentru ca incerc sa estimez costurile suplimentare. Am auzit ca Elvetia este o tara scumpa. Multumesc.

[30.01.12 11:16:49]

@iulianic: Da, este adevarat. Elvetia este o tara foarte scumpa dar merita efortul. Si noi am fost dupa Jungfrau in Chamonix pentru Mont Blanc. Calatoria cu trenul, pentru ca este chiar un tren, este destul de scumpa. Puteti gasi exact preturile si mai multe detalii pe Switzerland Travel Advice. Sunt abonamente pe mai multe zile, pentru o singura zi, etc. va recomand sa gasiti pentru cazare o pensiune care sa va dea si acces la bucatarie, in felul acesta mai economisiti la mancare. Se gasesec semipreparate usor de gatit. In ce priveste luna septembrie... Va recomand sa plecati la in a doau parte a lunii august. sa nu intrati mult in septembrie, sa nu riscati sa fie vreme urata. Oricum, sus e zapada permanent. Unele instalatii de cablu (cum este cea de la Aiuguille du Midi si Helbronner, care traverseaza Valea Alba, se functioneaza daor pana pe 18 sept. Toate bune,

spezam
[01.02.12 01:42:11]

Frumos review, multumesc! Voi unde ati fost cazati??

[01.02.12 08:43:59]

@Mika: Multumesc pentru raspuns! Intentionez sa fac o excursie cu un grup organizat, asa ca nu se pune problema sa aleg eu locatiile pentru cazare. Din acest punct de vedere sper sa fie bine.

Problema mea este echipamentul (mai exact hainele). Nu voi face alpinism sau drumetii pe trasee grele. Ma intereseaza doar imbracamintea si incaltamintea potrivita la inceputul lunii iulie pentru a urca cu trenul si telecabina in muntii Elvetiei.

[01.02.12 09:49:32]

@spezam: Noi am stat la o pensiune in Interlaken pe care am gasit-o pe booking. Avea avantajul ca aveam acces la bucatarie complet utilata si era foarte aproape de gara. Dar acum poate ca as sta in alta parte, in localitatile din jurul Interlaken-ului, de pe traseul trenului. Sunt statiuni mai mici si foarte frumoase. Cred ca si preturile sint mai mari, dar...

[01.02.12 09:53:06]

@iulianic: Obligatoriu sa aveti o geaca mai groasa si eventual ghete. Daca nu faceti ascensiuni se poate si cu incaltaminte sport, dar sus este totusi zapada. Si cand am fost noi, jos era cald, dar am avut in rucsac o pereche de pantaloni lungi, geaca, caciula si manusi. Si chiar am avut nevoie. Calatorie frumoasa si asteptam impresii.

[01.02.12 10:22:21]

@Mika: Multumesc! Nici nu stii cat m-ai bucurat cu acest raspuns scurt si la obiect. Am analizat si pozele tale. In afara faptului ca am admirat muntii care sunt minunati, am incercat sa vad cum sunt imbracate persoanele din poze si daca dardaie de frig.

Cineva mi-a promis ca-mi imprumuta un ghid de calatorie in Elvetia. Sper sa gasesc acolo si alte amanunte esentiale pentru turist.

argemi*
[08.02.12 18:38:27]

@iulianic: Din cate stiu eu un bilet (dus intors) din Interlaken la Jungfraujoch costa in jur de 100 de euro.

Din cate stiu eu acolo sus (la 3500 de metrii) nu te poti indeparta prea mult de Sfinx, dar oricum e frig la asa inaltime, si ai de stat pe terasele de belvedere.

[08.02.12 18:48:40]

@drinknowater: Multumesc foarte mult! Orice amanunt e important pentru mine, mai ales daca e vorba de temperaturi scazute.

argemi*
[08.02.12 19:00:03]

@iulianic: Am fost si eu la Sfinx, cladirea care gazduieste in subteran gara trenului. Era prin 20 iunie si acolo sus ningea si era zapada peste tot. Am avut si noi ceva pulover cu noi, afara erau vreo 5 grade. Dar nu puteai sa te indepartezi prea mult de Sfinx.

Oricum vizita noastra a fost un esec, deoarece nu se merge acolo decit daca e timp frumos. Am intrebat un tip de acolo, care imprumuta ceva echipamente ca de unde sa stiu de jos cum e aici sus? mi-a spus sa ma uit la Webcam inainte de a pleca de acasa!

[08.02.12 19:28:22]

@drinknowater: Am mai vazut poze cu crestele inzapezite in miez de vara, am vazut oameni infrigurati, dar abia acum aflu cam ce temperaturi sunt pe acolo. Multumesc pentru acest amanunt important!

Voi pleca la inceputul lunii iulie si ma gandesc foarte serios la echipamentul / imbracamintea necesara suplimentar. Am urcat pe Sinai in noiembrie (noaptea temperatura este sub 10 grade), am urcat pe Etna – cu diferenta de vreo 20 de grade fata de parcare, dar niciunde nu era zapada. Doar frig si vant.

[08.02.12 21:43:24]

@iulianic: Noi ne-am cumparat un pas valabil 6 zile si cu care puteam sa mergem in mai multe directii cu trenul si pe cateva linii de telecabina. A fost in jur de 400 franci pentru 2 persoane. Dar chiar si asa, ultima parte a traseului spre Jungfrau se plateste separat (aprox. 50 EURO/pers.). Sus este un platou pe care se poate iesi, se pot practica sporturi de iarna (schi, sanie, tiroliana), se poata sta la soare (sunt niste scaune din lemn si sezlonguri) si se poate face o drumetie pana la o cabana din apropiere (pentru cine se incumeta). Atentie la altitudine. Nu trebuie sa urcati repede, sa mergeti repede (asta daca nu sunteti antrenat). Daca prindeti vreme frumoasa merita toti banii.

argemi*, iulianic, Mika, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Berna și imprejurimile: