ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
AUG-2006

Seara romantica la Belciugatele

Intr-o zi calduroasa de vara, ii vine iubitului meu ideea sa ma rapeasca. Dupa ce urc de buna voie in masina lui, porneste in tromba spre iesirea din Bucuresti, nu inainte de a-mi arunca un rinjet si de a ma informa ca n-o sa imi mai gaseasca nimeni oasele. Nu cunosteam drumul si nici nu imi placea peisajul, asa ca mi-am focalizat privirea doar spre mutra lui. Din aceasta cauza nu va pot da detalii despre traseul urmat pina la locatia respectiva.

Tin minte doar ca era un drum prafuit si la un moment dat am vazut un indicator rutier - BELCIUGATELE. Nu dupa mult timp privirea mi-a fost atrasa de luciul unei ape, care, la ora inserarii, avea culoarea aproape la fel de frumoasa ca ochii iubitului meu. De aceea am vazut cit de cit ca sintem pe un lac.

A parcat masina in fata unui restaurant si m-a invitat la o masa de pe ponton. Decorul era rustic. Mese si scaune din lemn si jardiniere pline cu flori viu colorate si frumos mirositoare. Regina noptii imprastia un miros imbatator. Mi-am ales un scaun exact la margine si va spun ca am vazut pestisori sarind din apa.

Nu dupa mult timp au sosit si niste prieteni, vreo 3 familii. Am comandat mincare, baietii au baut vin. Ospatarii roiau printre mese si clientii erau foarte multumiti. Terasa era plina si se simtea o voie buna cam de la toate mesele.

Ceva mi-a stricat aceasta stare de bine, la un anumit moment. Am vazut niste domni care incercau sa aduca pe terasa o gramada de instrumente. Of, s-a zis cu distractia!!! (am zis eu in gind) crezind ca se apuca de cintat la moda.

Manele, adica.

Intr-un timp foarte scurt 'scena' s-a umplut cu tambal, acordeon, violoncel, viori... si ma gindeam deja cum o sa sara pontonul cu noi de la prestatia guristilor.

Mai fratilor, va spun cu mina pe inima ca n-am mai auzit o asa muzica frumoasa de cind eram copil la mama, care se delecta cu discurile de vinil ale Ilenei Sararoiu, George Rotaru si altii.

Nu mi-a trebuit mult pina am ajuns sa cint cot la cot cu artistii de pe scena spre mirarea grupului de prieteni care se minunau ca stiu versurile tuturor melodiilor.

Initial nu aveam de gind decit sa luam masa intr-un decor frumos, insa nu ne-am putut dezlipi pina ce taraful nu si-a incheiat prestatiia tirziu, in miez de noapte. Obositi si incintati, nu mai aveam chef de mers pe drum la ora aia asa ca am inchiriat niste casute si ne-am petrecut noaptea acolo.

Nu ma asteptam sa fie cine stie ce confort in casutele alea ca nu "servisem" pina atunci decit hoteluri. Ei, da, casutele erau foarte curate, aerisite si nu va spun ce pat matrimonial trona in mica incapere. La baie se gasea strictul necesar pentru igiena si dus cu apa calda.

Dimineata cind am iesit pe prispa casutei am putut admira la lumina zilei frumusetea peisajului. Iarba avea inca roua si verdele ei era ca cel din ilustrate.

Un loc perfect pentru o seara romantica pe refrenele romantelor vechi.

Nota 10 tarafului din acele vremuri!!!

Nu ma intrebati cum se cheama locatia. Ca cine stie cum mai incurc borcanele.

Va rog sa va uitati la poze si sa vedeti cu ochii vostri cit e de frumos e locul.

Vacante frumoase va doresc!!!

Trimis de adri-nico in 26.01.12 23:14:44
Validat / Publicat: 27.01.12 08:54:41

VIZUALIZĂRI: 4098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 dimineata pe malul lacului din Belciugatele

webmaster13 [27.01.12 09:29:41] »

Pilula de umor:

lA INCEPUT

Barbatul : - In sfarsit . Am asteptat asta atata timp ..

Femeia : - Vrei sa plec ?

Barbatul : - Ai innebunit ? Nici sa nu te gandesti la asta !

Femeia : - Ma iubesti ?

Barbatul : - Bineinteles . Tot timpul .

Femeia : - M-ai inselat vreodata ?

Barbatul : -Doamne-fereste ! Desigur ca nu !

Femeia : -Vrei sa facem dragoste?

Barbatul : - Desigur ca da . Cu orice ocazie .

Femeia : - O sa ma lovesti vreodata ?

Barbatul : - Ai innebunit ?

Femeia : - Pot sa am incredere in tine ?

Barbatul : - DA !

Femeia : - Iubitulee ..

DUPA 10 ANI ... CITITI INVERS ( DE LA FINAL SPRE INCEPUT )

Melodia postata se poate sterge/schimba

adryana [27.01.12 09:48:15] »

@adri-nico, ai fost la Popas Rustic Diana. Ma bucur ca ti-a placut si tie acolo. Am vazut ca si atunci in 2006 erau casutele acelea, orchestra si locul de joaca pentru copii. Nu stiu in schimb daca in 2006 exista si acea mini gradina zoo. Anul trecut am ajuns si eu pentru prima data acolo, am ajuns chiar de 2 ori si mi-a placut f. mult restaurantul acela de langa lac si de aceea l-am recomandat si altora.

adri-nico [27.01.12 09:57:45] »

@webmaster13:

Baga bancul!!! Merci de melodie. Nu pot sa o ascult acum, dar iti dau calificativul pe seara.

nota web13...ok iata si bancul in ecoul anterior!

adri-nico [27.01.12 10:00:38] »

@adryana:

Mi-a placut tare, tare mult!!! Aseara am citit niste reviewuri de prin zona aia, nu stiu daca era acelasi popas, numai ca nimenu nu parea sa fi fost multumit. Acum mi-am dat seama ca era vorba despre alta pensiune.

Nu era nici un animal (la zoo). Sau poate o fi fost si n-am avut eu timp sa vizitez. Dimineata a trebuit sa plec spre serviciu.

iulianic [27.01.12 12:31:15] »

@adri-nico: Daca animalele erau si atunci, nu puteai sa nu le vezi. Macar pasarile care sunt intre lac si aleea care duce din parcare spre intrarea in restaurant. Caprioarele, capritele si celelalte animale sunt mai in spatele complexului.

Imi pare bine ca ti-a placut. Si noua ne-a placut acolo. Chiar daca nu avem exuberanta ta si povestim in stilul nostru, ne-a placut.

Iti doresc si alte momente de delectare in preajma Bucurestiului si nu numai!

adri-nico [27.01.12 18:21:26] »

@iulianic:

Daca n-am vazut altceva in afara de pestii din lac, inseamna ca nu era gradina de joaca. daca n-ar fi asa departe, cu siguranta ca as repeta experienta. Ar trebui sa ma interesez daca mai au taraful si daca si-u pastrat acelasi repertoriu sau gen muzical.

Daca ai scris si tu despre acest loc, as vrea sa imi dai link. Vreau sa stiu cum se vede si prin ochii altora chiar daca n-au stilul meu exuberant.

Multumesc!

iulianic [27.01.12 21:08:51] »

@adri-nico: Da, am scris si eu despre Popasul rustic Diana din Belciugatele. Pozele care se vad in dreapta (in afara de cele cu tine) sunt de la review-ul meu.

Pot sa te informez ca taraful mai exista in septembrie anul trecut. Noi n-am avut fericirea de a-l asculta pentru ca era prea devreme (luam masa de pranz) si muzicantii inca nu venisera. Fundalul donor era cu muzica disco.

andrei44* [29.01.12 20:45:12] »

@adri-nico: Am fost si eu acolo dar cu niste prieteni la o petrecere de 'scapati de familie'. Nu scriu despre asa ceva pentru ca nu cred ca intereseaza.

Eu am vazut animalutele de acolo dar nu am vazut pestii din lac - nu aveam costum de scafandru pentru a realiza performanta ta. De altfel a si fost cam frig afara si cred ca pestii erau cumva mai la adincime si nu sareau peste nivelul apei pentru a fi vazuti. Poate ca asta se intimpla pe timp mai calduros un pic.

Sa stii insa ca merita vazuta o caprioara care bate un tap mititel pentru ca incearca sa intre in locasul ei. Meritau vazute si 'inaripatele' de acolo care mai de care... sigur ai trecut pe linga ele si sa stii ca erau: cocosi si gaini, pintenate si cu penaj interesant, mai pitice, mai maricele; lebede de o rasa aparte; pauni, care mai de care mai frumos si infoiat; rate de balta foarte frumoase; giste... etc.

adri-nico [29.01.12 20:52:28] »

@andrei44:

Dragule,

Nu era nevoie decostum de scafandru ca sa vezi pestisorii. Eu am fost in luna august, pestii nu cred ca erau la adincimea mentionata de tine si, daca n-ai citit, nu am vazut pestii in balta ci sarind din apa. Faceau cerculete...

Animalele si inaripatele, sigur nu erau in anul indepartat in care am vizitat eu localul.

andrei44* [29.01.12 21:03:15] »

@adri-nico: Scuze, nu stiam ca pestii se manifesta ca delfinii.

De 4 ani de cind merg periodic la acel loc minunat exista acea... 'mini-zoo'. Nu am scris despre asta pentru ca atunci cind am descoperit AFA erau deja niste review-uri si nu aduceam noutati.

E bine ca ai adus tu aminte celor ce nu stiau si nu citesc din urma ca exista acel spatiu minunat si acel restaurant foarte bine organizat.

adri-nico [29.01.12 21:17:33] »

@andrei44:

Te scuz, nu-ti face griji...

Eu am vazut si pestii din balta si delfinii, asa ca am putut face o comparatie.

Cit despre animale, in cei doi ani, diferenta intre vizita mea si a domniei tale, patronii puteau aduce si elefanti.

Si daca cineva a mai scris despre un loc, asta nu inseamna ca nu poate scrie si altul.

Nestiind cum se cheama locul, am vazut reviewurile abia dupa ce l-am postat pe al meu.

adri-nico, adryana, andrei44*, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului?: