ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2012
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
JAN-2012

Escalade - pentru noi a fost perfect

Inca de cand eram in Poiana, cazati acolo, la Escalade, ma gandeam sa scriu pe site despre aceasta experienta, pentru ca eu ma simteam grozav acolo si ma gandeam ca poate si alti turisti (mai ales daca au copii) ar fi interesati de acest loc. Ajunsa acasa am vrut sa renunt, pentru ca nu aveam nici o poza, dar tocmai am citit celalalt review de pe AFA despre acest hotel si, fiind experiente total diferite, am luat decizia de a va povesti si voua parerea mea, asa, fara poze.

Ca amplasare Escalade sta foarte bine, aproape de partii si telecabina. Au o parcare mare - totusi, in acest weekend hotelul a fost plin asa ca noi a trebuit sa lasam masina in fata intrarii in hotel (chestie care nu ne-a deranjat, ba chiar am fost avantajati). Intri si esti deja in fata receptiei - noi am gasit acolo printre altii un domn (manager? asa parea, desi l-am vazut de dimineata pana seara, tot weekendul) foarte atent la nevoile noastre. M-a vazut cu un copil in brate si inca unul tinandu-se de fustele mele, asa ca m-a intrebat daca nu as vrea sa comand deja mancarea, ca ei sa o pregateasca pana cand ne luam noi camera in primire. Cum juniorul vroia musai cartofi prajiti si eu vroiam musai sa fie naturali, proaspeti (nu congelati), am incercat marea cu degetul. S-a putut. Si s-a mai putut o data si pentru mine, dupa ce am gasit in meniu cotlet de miel si nu stiam cu ce sa il asortez.

Ca sa ajungem in camera am traversat barul si am trecut in partea noua a hotelului. Lift, etajul 3, am preluat camerele (un duplex) si am inceput sa ne relaxam. Mocheta peste tot (curata), paturi foarte bune, mobilier de calitate cu o culoare foarte placuta (desi din pal, nu arata ieftin), caldura in camere, draperii - le tragem si vedem partia, bai mari si curate, prosoape impecabile, dulapuri incapatoare, tv-uri puse la inaltime, la adapost de copiii cu initiativa.

Coboram la masa, trecem din nou pe langa receptie si ni se spune ca mancarea pentru copil e gata. Pentru bebe primim un scaun de masa si, cat il hraneam si pe el, am aruncat un ochi pe meniu. Mie mi-a placut mult cum sunau foarte multe feluri: muschi de vita cu smochine, cotlete de miel, salata cu peste afumat. In cele 3 zile am inghitit in sec uitandu-ma peste felurile cu mushi de vita (nu aveau muschi, sa le prepare) si am luat luat si cascaval pane, spaghete, tocanita de pui (foarte buna!), supa crema de pasare cu ciuperci (grozava), snitel de pui, ciorba de burta, salate, papanasi, muraturi (am mancat prune murate pentru prima data!). Toata mancarea a fost foarte foarte buna, pana si banalul cascaval pane a fost foarte gustos. Ce mi-a placut foarte mult e ca mancarea se pregatea repede - cu toate acestea, la masa nu ajungea fierbinte. Chestia asta a fost la fix pentru mine, dar i-am auzit pe altii plangandu-se.

Micul dejun se serveste intre 7,30 si 10. Noi am ajuns intotdeauna cu 10 minute inainte de inchidere si am gasit de toate: oua fierte, omleta, sunca, salamuri, bacon, telemea, cascaval, rosii, castraveti, lapte, cereale, gemuri, iaurt. Ce as fi vrut sa mai fie si chiar am simtit lipsa: niste produse de patiserie, un dulce mic, ceva. Am trecut cu vederea, avand in vedere ca am mancat linistiti din tot ce era - desi teoretic la 10 trebuia sa se inchida "buticul", mancarea ramanea pe platouri si chiar se mai aducea, daca cereai ceva ce se terminase.

Aaaa, si un mare plus: au impartit spatiul de servit masa, asa ca nefumatorii pot sta fara probleme intr-un spatiu doar al lor!

Cu cazarea si masa ne-am lamurit. Alte posibilitati de petrecere a timpului, daca prindeti o zi cu viscol si nu vreti sa iesiti din hotel: exista spatiu de joaca pentru copii - a fost o comoara pentru noi! Din pliant stiu ca exista piscina mare, sala de forta si sala de jocuri. Si mai exista un spatiu care mie mi-a placut, cu geamuri imense, folosit si ca bar, si ca loc de relaxare, cu canapele, televizoare, carti (de citit) si cu un semineu adevarat, functional, de mare efect. Erau oameni cazati la alte hoteluri care spuneau ca vin acolo sa isi bea cafeaua si sa se relaxeze. Ce placut trebuie sa fie, sa stai cu o bautura calda, langa semineu, si sa te uiti cum ninge afara sau sa citesti ceva... Bine, eu acuma visez, cu doi copii mici dupa mine evident ca nu am facut nici una nici alta, dar or fi si triburi mai putin numeroase: -)

Aveam totusi o ocazie sa ii obosesc bine si apoi sa cobor la bar: sa ii alerg prin locul de joaca de afara, maricel, sau sa ii dau in leagane, tobogane si alte chestii (inclusiv aparate din acelea pentru fitness in aer liber de care sunt si in multe parcuri), insa cum noi am prins niste zile cu multa zapada si cu ninsoare si vant am preferat doar sa ne bulgarim putin si sa alergam prin-nauntru cat de mult s-a putut.

Trimis de lizuk in 25.01.12 23:51:35
Validat / Publicat: 26.01.12 06:15:30

VIZUALIZĂRI: 3031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.00 EUR pe cameră

georgiana [26.01.12 11:18:36] »

Bine ai revenit, Lizuk, dupa aproape 2 ani! Ne-ai lipsit!

lizuk [26.01.12 11:22:44] »

Merci, Georgiana, sper să fie cu folos

chelie_d [26.01.12 11:48:24] »

sigur este cu folos

Cristian_h* [26.01.12 17:59:32] »

Vad ca "tribul" s-a marit... Felicitari sa traiasca toti membrii si mai noi si mai vechi... si bine ai revenit @Lizuk!

lizuk [26.01.12 18:19:36] »

Mulţumesc mult!

chelie_d, georgiana, lizuk