ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2012
ÎNSCRIS: 23.02.11
DEC-2011

Revelion in Jazz Keller

Caro Emerald - That man

Asculta mai multe audio swing

3 cupluri de romani dintre care doar unul stabilit de mai putin de 1 an in Frankfurt eram in cautarea unui loc in care sa ne petrecem Revelionul 2011/2012. Cautarea a inceput de catre cei deja stabiliti inca din septembrie cand ne-am hotarat sa-i vizitam. Prin intrebari la colegii de scoala/serviciu au aflat de Jazz Keller un club central, adresa Kleine Bockenheimer Strasse 18a, la subsolul cladirii (gen Fire din Bucuresti). Pentru mai multe detalii referitoare la program va sugerez sa accesati site-ul oficial http://www.jazzkeller.com.

Pregatiti cu multa pofta de dans si petrecere ne-am prezentat la adresa indicata mai sus pentru a intra in club. Surpriza a fost maxima cand, la o coada de cam 30 persoane in fata si alte poate 20 in spatele nostru, noi eram singurii cu varsta medie de 30 ani, restul de la 50 in sus poate chiar si 80. De mentionat ca tematica serii era "Swingin'-Latin-Funky" Dancenite, asa cum se intampla din ce-am inteles in fiecare vineri de la infiintarea clubului. Dintre oaspetii de seama ai clubului de-a lungul timpului ii veti recunoaste pe fotografiile afisate pe pereti pe Johnny Hodges, Louis Armstrong, Lionel Hampton, Jutta Hipp, Roy Eldridge, Gerry Mulligan, Percy Heath, chiar si Dean Martin si Frank Sinatra.

In biletul de intrare de 15 eur/pers se oferea din partea casei un brezel (asemanator covrigilore uriasi de la noi) si clementine la intrarea in club. Brezelul fiind sarat cerea bere, care aici o gaseai de la 4 eur pahar/halba/ sticla, cocktailurile fiind mai scumpe dar nu am consumat asa ca nu am retinut exact pretul :).

A fost o seara superba, total diferita de ce se intampla prin cluburile noaste, muzica exact ca in titlu, chiar i-am sugerat niste piese dj-ului (avea cam 60 ani si era foarte admirat de nemtoaice) si a fost super dragut si ne-a ascultat (asa poate si din cauza ca am facut si noi ceva atmosfera). Faptul ca la ei in cluburi nu se fumeaza a fost ideal pentru noi, toti nefumatori. Aveam incaltarile dupa o seara intrega de dans ca si cum le-as fi facut proaspat cu crema, ceea ce nu pot spune ca se intampla la noi, cand ajung acasa dupa o seara de club sunt negre sau maro, indiferent de culoare originala.

Nu erau foarte multe mese si scaune poate si din cauza ca nu prea se sta jos, toata lumea danseaza si doar din cand in cand se mai aseaza pe bancute pt a bea un cockteil sau o bere si sa-si traga putin sufletul.

Asadar daca va place muzica veche, va place sa dansati si doriti o atmosfera fara fite va recomand cu incredere acest club.

Trimis de noriega in 25.01.12 15:44:35
Validat / Publicat: 25.01.12 16:45:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noriega); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Afisul de la intrare

[25.01.12 16:25:29]

Cred ca acest review se potriveste mai bine la o rubrica despre restaurante si baruri, asadar am facut rubrica noua si l-am mutat.

[25.01.12 16:48:35]

"Oamenii sunt fiinte sociale. Venim pe lume ca rezultat al actiunii altor oameni. Supravietuirea noastra depinde de altii, indiferent daca ne place sau nu acest lucru, nu exista nici un moment in viata noastra in care sa nu ne bucuram de rodul activitatii altora. Din aceasta cauza nu este deloc surprinzator ca cea mai mare parte a fericirii noastre depinde de relatia pe care o avem cu ceilalti". (Dalai Lama)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

noriegaAUTOR REVIEW
[25.01.12 16:50:42]