ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2009

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Controversata

Vila curata, proprietari amabili, prezentata de agentie ca avand camere cu tv, chicineta si optional aer conditionat, dar la fata locului, camerele nu dispun de asa ceva. Sunt camerele pentru romani, situate la parter, la etaj fiind apartamente rezervate pentru o agentie din Serbia. Plin de paianjeni si igrasie.

Din start se anunta ca pentru romani sunt rezervate doar camerele de jos. Discriminare pe fata, minciuna din partea tour operatorului fiindca vinde ce nu este.

Trimis de clupul in 12.07.09 16:13:56

VIZUALIZĂRI: 1650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clupul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

clupul [13.07.09 21:03:17] »
Admin [20.07.09 20:14:28] »

multumesc clupul (& mirelab) pentru postarea (mutarea) linkului ca ecou la review.

recul* [08.09.10 17:33:31] »

eu cred ca vina este exclusiv a operatorului de turism roman, care inchiriaza ce e mai ieftin pentru un profit cat mai mare.

cgc [04.03.14 14:35:01] »

@clupul: Asta este vila: filio-studios.gr?!

Mersi

webmaster22 [04.03.14 18:53:13] »

@cgc: review-ul are cam 4 ani vechime, intre timp multe se puteau intampla, din pacate @clupul nu a mai trecut pe site cam de atunci, de cand a scris acest review.

Daca erai curios sa te uiti la clipul pus de autor ai fi vazut ca nu e vorba de acelasi lucru, sunt probabil x vile cu numele de Filio in Thassos.

cgc [04.03.14 22:01:40] »

@webmaster22: Salut @webmaster22,

Am vazut ca review-ul este vechi de aproape 5 ani, insa nu am gasit altul mai nou niciunde si sunt in discutii foarte avansate cu cei de la Filio Studios, practic ma pregatesc sa le platesc avansul. Am mai gasit cateva review-uri pe un site strain facute de olandezi, dar la fel de vehi, chiar si mai vechi. Cat despre clip, l-am vazut de peste 10 ori si la un moment dat se filmeaza catre balcon si acolo se vede o parte din curte si barile de metal de la balcon,, si desi initial am crezut la fel ca tine, acum sunt aproape convins ca este aceeasi vila (singurul rezultat google la cautare dupa 'vila filio'). Am gasit si poze mai vechi pe diferite site-uri cu poze din camera similare cu ce vad in filmare. Ideea este ca i-am precizat gazdei ca vreau sa primesc un studio dublu simiar cu ce am vazut pe site-ul postat de mine si am promisiunea gazdei ca asa va fi. Totusi reviewul asta ma pune pe ganduri, desi este un review putin ciudat (incepe cu "vila curata, proprietari amabili" ca mai apoi sa sa aflam ca sudioul a fost nasol, touroperatorul a fost nasol).Tocmai de aceea m-am gandit sa postez, in speranta ca autorul reviewului va primi o notificare pe mail si poate va raspunde. Multumesc totusi pentru feedback.

webmaster22 [04.03.14 22:11:48] »

@cgc: clipul de pe youtube se numeste vila filio skala potamia... poate de aici sa deduci ca nu e nici o legatura cu ce crezi tu.

Poate gasesti aici ce cauti: amfostacolo.ro/hotel.php? ... hassos&id=12887

cgc [04.03.14 22:18:30] »

@webmaster22: review-ul pe care mi-l recomanzi este despre Filio Studios din Pachis Beach. Pe mine ma intereseaza Saka Potamia. Mersi

clupul [05.03.14 00:54:01] »

@cgc: @cgc: Da, asta este vila despre care am postat acum 4 ani. Probabil ca intre timp s-au schimbat lucrurile pe acolo. In afara de faptul ca mirosea a igrasie si erau paianjeni destul de mari, restul a fost foarte ok. Proprietarii foarte amabili, gradina cu foisorul si gratar, foarte ingrijite. Mai erau vreo 4 sau 5 pisici care incercau sa ne mai fure mancarea din cand in cand.

M-a deranjat foarte tare atunci, ca dupa un drum de 14-15 ore, insotitorul autocarului ne-a aratat care este vila unde o sa stam si a fugit pur si simplu, fara alte explicatii.

La sesizarile facute catre agentie, la intoarcerea in tara, m-au anuntat ca, daca doresc pot beneficia de un card de fidelitate care imi oferea reducere mie si familiei sau grupului cu care plecam in viitor, card pe care l-am refuzat. In rest, vila e ok, pentru cei care prefera linistea, vor sa stea seara in gradina sau pe terasa la aer curat.

Daca discuti direct cu proprietarii, incearca sa obtii camere la etaj. Cele de la parter, parca doua sunt mai luminoase, sunt dispuse pe lateralul vilei, iar doua sunt cu vedere spre spate, spre alta casa din cate imi amintesc. Cele de la etaj sunt mai luminoase, cele de pe fata, cu vedere destul de larga.

Un pic cam departe de plaja, dimineata nu se simte drumul, dar la pranz, cand sunt 30 de grade, e cool, mai ales ca drumul urca usor in panta spre vila. Nu pot sa-ti urez decat concediu placut si multa bafta. Apropo, se poate parca in curte, daca te duci cu masina proprie.

cgc [05.03.14 07:49:09] »

@clupul: Multumesc mult pentru feedback. Da, o sa mergem cu masina. Mie google maps mi-a dat 750m pana la plaja, aprox 10 min (poti sa-mi confirmi?). Nu-mi dau seama daca ruta este una pietonala sau printre case (si aici m-ai putea ajuta daca iti mai aduci aminte). Discut direct cu gazda, iar pretul este de 30e pe noapte, cel mai mic pe care l-am gasit raportat la distanta fata de plaja (vilele cu distante mai mica de 400 m urca la 40 e sau peste). Am mai remarcat ca in curte sunt doua vile practic (din ce imi dau seama una mai noua si alta mai veche-cea cu grinzi de lemn), ai idee care este treaba cu ele?! Cum erau proprietarii (cuplu, batrani etc?) deoarece se pare ca eu discut cu fiica lor (care are aprox 40 ani). Inaafara de mirosul de igrasie si "huge spider-ul" pe care l-ai filmat camerele erau curate (in special baia?). Stiu ca sunt multe intrebari si a trecut ceva timp, dar ti-as fi recunoscator daca mi-ai putea raspunde la toate. Mersi mult

webmaster22 [05.03.14 08:05:30] »

@cgc: Pai tu ai pus linkul cu studiourile din Pachis, nu eu...

Cred ca totul era foarte clar de la inceput, nu inteleg sensul intrebarilor tale in acest moment.

In video scrie clar Skala Potamia, in link scrie clar Pachis, una e vila, altele sunt studiouri, nimic nu este neclar.

Cred ca faci o mare greseala in alegerea cazarii.

cgc [05.03.14 08:18:43] »

@webmaster22: Nu vreau sa polemizez discutia, dar in link-ul postat de mine scrie mare sus Skala Potamia. Studioul din Pachis arata diferit si nu are rost sa discutam despre el. Chiar si @clupul a confirmat ca discutam despre acelasi studio. Uite iti mai pun un alt link ca sa te convingi http://www.go-thassos. gr/visiting-thassos/hotels/filio-studios-apartments? anchor=node-592, poti selecta tabul ''location map'' ca sa te convingi. Studioul dublu tip B (care din cate se pare este la etaj) arata foarte bine in imagini. Am promisiunea gazdei ca una din camere va arata exact la fel (inchiriez doua studiouri), iar celalt studio este in renovare si va fi nou. Se pare (deoarece este a doua mea experienta in Thassos) ca este aceeasi situatie ca la Vila Stella din Potos, unde am stat acum 2 ani, si unde erau doua tipuri de camere in aceeasi vila (unele renovate si unele nu). Atunci am avut norocul (autocar/agentie) sa stau intr-una renovata.

Numai bine!

webmaster22 [05.03.14 08:23:19] »

@cgc: Ai dreptate, nu am fost atent, imi cer scuze.

Cred ca gresesti mergand in locuri vandalizate de multe generatii de romani in anii anteriori, chiar si patronii, in timp dezvolta imunitate la multe chestii romanesti si multa nesimtitre la doleantele turistilor, pe principiul voi imi daramati vila, eu va las sa va descurcati cum puteti.

clupul [05.03.14 09:41:00] »

@cgc: Salut.

Pe drumul principal, ca practic iesi in sosea si apoi dupa aproximativ 1000 metri faci la dreapta si cobori spre plaja, mi s-a parut mai mare distanta. Probabil google maps iti arata drumul cel mai comvenabil. Ca distanta undeva in jur de 1.2 km. Nu poti merge cu masina spre plaja, deoarece straduta care coboara spre mare e foarte aglomerata si ingusta (sau era) E plina de acele mici magazine la care vin masini pentru aprovizionare. Da in curte sunt 2 vile, cea din spate, mai noua sau renovata, are o sirena pictata pe perete, e a proprietarilor. Acolo stateau ei. Ei nu vorbesc engleza deloc, doar fiica. In legatura cu camerele unde am stat atunci, erau curate, baile ok, numai ca in camera unde a stat sotia cu fiica mea, nu se inchidea usa la baie, era stricata. In link-ul postat de tine am vazut ca s-a schimbat aspectul camerelor, s-au mai modernizat. Eu am stat in camera dinspre foisor, de la parter, iar sotia in alta camera cu copii, langa camera mea. Aveam o mica bucatarioara pe hol, langa camere, unde mai gateam din cand in cand. Nu pot spune ca era un loc vandalizat de romani, numai ca agentia prin care am plecat, a aratat un interes minim fata de noi, iar grupul de sarbi care ajunsese cu 10 minute inaintea noastra, au avut un ghid care mai avea putin si ne lua la bataie ca am avut tupeul sa intrebam de ce nu putem sa stam si noi la etaj. In rest, gasesti cam tot ce ai nevoie de cumparat acolo, vis a vis e un centru de paine de unde luam cornuri si briose si lapte pentru copii dimineata, iar mai jos pe straduta spre plaja ai pana si aprozar. Cofetarie foarte buna pe dreapta cum cobori spre plaja, restaurant bun, imediat in drapta linga plaja (era o terasa cu scaune si mese bleu), foarte curat si mancare foarte buna, dar si preturi putin mai mari decat la altele.

Cam atat, in rest daca mai ai intrebari sau daca am omis sa-ti raspund la ceva, cu placere iti raspund in continuare.

Bafta.

cgc, clupul, recul*