ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2012
DIN: PITESTI
ÎNSCRIS: 01.03.10
JAN-2012

Un gust amar

prima data vreau sa mentionez ca ieri ne am intors de la aceasta "pensiune". am plecat de acasa 5 cupluri cu mare entuziastm in legatura cu pensiunea la care vom fi cazati, dupa ce am vazut pozele pe internet. am ajuns la ora 20, vineri si am fost cazati imediat. facusem rezervare in urma cu 2 saptamani pt 5 camere duble cu dus, pretul platit pe noapte fiind de 90 lei.

pe drum am sunat si am anuntat ca vom intarzia din cauza conditiilor meteo si mi s a spus ca vom primi si camere cu jacuzzi dar la acelasi pret, motivul fiind necunoscut (eu banuiesc ca au crezut ca nu mai ajungem si ne au dat camerele, pentru ca nimeni nu vroia camerele cele mai scumpe).

am ajuns acolo si imediat ne am primit camerele: 2 camere la etajul 1: camera portocalie (nr. 12) si camera mov (nr2) dar camera mov era extrem de minuscula. Restul camerelor a fost la etajul 2: camera galbena, camera rosie care avea un pat in plus la mansarda, si camera verde tot cu pat in plus la mansarda. noi cica am fost avantajati pt ca am primit camere cu jacuzzi dar era decat o cada pe colt cu dus ale caror valve erau scoase pt a nu fi folosite, dk vroiai sa ai jacuzzi plateai 30 de lei in plus. atunci de ce se mai cheama baie cu jacuzzi? o chestie comunista mi se pare...

Toate paturile scartaiau nespus, nici nu am cuvant sa le descriu, numai cand te intorceai de pe o parte pe alta te trezea scartaitul. in bai mirosea oribil, a canal. curatenia era asa si asa, se putea si mai bine. dar surpriza mare a fost cand am comparat camerele din poze cu realitatea, pozele fusesera facute in urma cu vreo 4 ani minim. paturile mi s au parut cam vechi, cu niste noptiere in care puteai sa ti spargi capul fiind ff ascutite si mut mai inalte decat patul.

in bucatarie, sau sala de mese era cam racoare dar cireasa de pe tort era jos la biliard unde erau in jur de -1grad. puteai sa faci un munte din resturile de la bucatarie pe care domnisoare receptionera nu le ducea din motiv de lene probabil.

sambata am ajuns in camere pe la 5 dupa amiaza unde era fff rece in camerele de la etajul 2. am uitat sa mentionez ca vineri seara a fost imposibil sa faci dus pt ca apa nu avea presiune si era calaie. sambata aceiasi problema cu apa doar ca bonusul a fost ca era ger in camera verde si rosie de la etajul 2. de la 6 seara si pana la 12 noapte am fost la receptie de vreo 4 ori in care mi se spunea ca o sa se remedieze, ca da pe automat si ca centrala consuma ff mult asa (de parca ma certa si era vina mea) si tot asa. la 12 noaptea deja eram cu gecile pe noi si am curut o alta camera dar ni s a zis ca era pensiunea plina. am curut sa vb cu patronul si mi s a zis k se rezolva in 30 de min vine seful. dupa 30 de min nimic. era asa lenesa fata aia incat nici nu a vrut sa urce pana in camere sa vada cat era de frig (k ea statea in tricou la ea in camera). la ora 1 noaptea a facut un efort si ne a spus ca seful de fapt nu raspunsese si ca ea nu stia ce sa mai faca, era depasita de situatie. am pus mana pe telefon sa sun proprietarii si ea atunci a incercat un alt numar de tel unde s a raspuns subit... mi s a ceut numarul de tel ca sa nu mai trebuiasca domnisoara sa urce scarile pt k era ff frig in camerele noastre si nu mai vroia sa faca lucrul asta a 2 oara...

la ora 2 noaptea tot frig, tot cu nervii intinsi la maxim si nmk.

intr-un final am adormit in frig cu gecile, colanti si pijamale pe noi si plus 2 pilote ca sa ne sune domnisoara la 3 noapte sa ne intrebe cum ne e... va dati seama ca mi au sarit toti nervii... era ca in pestera si abia la 4 noapte am inceput sa ne mai dam jos din haine... deci de tot rasul

nu recomand nimanui aceasta pensiune unde am favut frigul, am fost mintiti, noaptea la camerele cu mansarda se auze tabla pe casa incat zici ca era bantuita, cand trecea un camion sau o masina cu tonaj mai mare se auzea de parca treceau tancurile, daca mai batea si vantul era clar ca nu aveai cum sa dormi. galagia era in toi la orice ora.

in aceste conditii am ajuns acasa mai obosita decat am plecat. nu va duceti, este departe de centrul statiunii, este exact langa strda la care duce spre Simon, langa pod, fara madsina pana la castel e greu sa va miscati.

cand am plecat duminica era o gheata pe scarile pensiunii incat am crezut k o sa mi rup gatul acolo, domnisoara era prea plictisita sa arunce cu putina sare. in concluzie aveti grija unde va duceti.

Trimis de grasa in 23.01.12 19:58:13
Validat / Publicat: 23.01.12 21:05:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grasa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera verde, scarile abrupte duc catre o mini mansarda, de urcat urci, dar de coborat e un sport periculos..
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 390.00 EUR pe cameră

magdalena
    [23.01.12 21:40:36]

Si noi am fost recent acolo! Se pare insa ca am fost mai norocosi...

Da, patul scartaia, dar la cat umblasem nu l-am mai auzit la un moment dat!

Nici la noi nu a functionat Jacuzzi, insa nu cerusem asa ceva, desi mi se pare aiurea sa scoti valvele, nici nu am studiat cada.

Apa la noi avea presiune si era fierbinte!

In camera era super cald, la un moment dat am scazut caldura la 4...

Zgomot noi nu am auzit de afara, chiar a fost super ok si nici tabla pe casa nu am auzit-o, noptile a fost ceva vant si se pornise ninsoarea, dimineata geamurile erau pline de zapada.

La demisol era, intr-adevar, cancer de frig, noi fetele am stat numai o juma de ora si aia cu cantec.

O experienta ca cea descrisa mai sus am avut la Hotel Hera din Predeal, doua nopti de chin, am vrut sa plecam, dar ni s-a schimbat camera pe un apartament in final...

Eu cred ca nu trebuia sa stati in conditiile astea... Cred ca ati nimerit in camere cu probleme.

Chiar am avut bafta! Imi pare rau insa de experienta negativa pe care ati avut-o...

[23.01.12 21:46:52]

@magdalena:

multumesc pentru randurile tale...

nu am plecat de acolo pentru ca eram un grup si nu am vrut sa sufere si ei si sa ne stricam "cheful" cu plecarea noastra. daca eram decat eu cu sotul meu, plecam subit...

prietenii noastrii de la etajul 1 au avut apa mai calda decat a noastra, recunosc.

pana la urma a fost o experienta pe care o pun in antiteza cu Cetatea carului din moeciu unde nu am gasit un repros pe care as fi putut sa il fac. probabil o sa scriu curand si despre mini vacante reusite.

multum pt backup

santana*
    [23.01.12 21:53:38]

Auzi, bre, frig, cald, soare, chiuvete răsturnate, valve lipsă şi recepţionere frumoase... astea-s peste tot în lume. Am o mare nedumerire: de ce ţi-ai ales nick name-ul ăsta că îmi vine să rîd tot timpul?

[23.01.12 21:57:48]

@santana:

nu mi se pare relevanta intrebarea ta stupida in legatura cu review meu. as fi lipsita de creier sa incep sa ma descriu/motivez in fata ta. daca ai vreo fantezie cu porecla mea e problema ta

santana*
    [23.01.12 22:04:01]

Hei, nu o lua şi tu aşa în tragic. Mi s-a părut amuzantă, atît, iar dacă te simţi ofensată, uite, eu unul îmi cer scuze şi o să solicit unui moderator să şteargă ecourile şi votul meu. O seară, excelentă, vă dorim!

P. S. Fii mai atentă te rog la adjective.

[24.01.12 10:10:45]

Ok, ai dreptate, probabil inca eram in atmosfera incordata in urma celor relatate mai sus si am uitat sa ma mai si calmez. Daca tot facem pace, sa stii ca e porecla primita de la sotul meu de la faptul ca sunt slaba.

O zi calduroasa!

m_kaelan.*
    [07.07.14 18:04:09]

Imi pare rau ca nu am intrat pe acest site inainte sa-i platesc fiicei mele o excursie de 2 nopti la aceasta mizerie ca pensiune nu o poti numi,

tocmai m-a sunat f dezamagita de ce a gasit acolo, imi vine sa ma urc in masina sa o aduc ramburs acasa,

sper sa se intoarca sanatoasa, alminteri nu stiu ce se va intampla...

rusine celor care administreaza astfel de mizerii, ptr ca din pacate nu e singura!

[12.12.14 20:38:38]

@grasa - @grasa: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

grasa, m_kaelan.*, magdalena