ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2012
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

ARTICOL ARHIVAT

Camere curate si mari

Am gasit in septembrie o oferta last minute la o agentie pentru B Home Studios, in Limenaria, Thassos. Cum pretul mi s-a parut foarte OK si dupa o munca de convingere cu sotu' de cateva zile, am facut plata si am plecat, impreuna cu alte doua familii de prieteni.

Pentru mine, era prima oara in Grecia, asa ca aveam emotii. Mai ales ca sotu' abia s-a lasat convins sa vina... Si pe el a picat tot greul, a avut de condus vreo mie de km...

Studiourile B Home erau in interiorul orasului, la vreo 200 m de plaja (nu ma prea pricep eu la estimat distantele, faceam cam 10 minute pana la plaja, in pas lejer). Noi am avut camera la etajul 2, era cu chicineta si o baie chiar mare pentru standardele grecesti (asa mi-au spus prietenii care au mai fost in Grecia). In camera aveam doua paturi duble si ne-a mai fost adus unul extensibil, pe care l-am cerut pentru fiica-mea. Daca ne multumeam cu cele 2 paturi, pretul ar fi fost de 350 EUR, dar am vrut sa ne odihnim cu totii fara probleme.

M-a impresionat ce curata era camera. Se facea curatenie in fiecare zi, se schimbau asternuturile la 2 zile si prosoapele la fel, cred, nu le-am prea folosit, le aveam pe ale noastre.

Chicineta avea chiuveta, uscator de vase, minimul necesar in materie de oale, farfurii, tacamuri, tocator, plita cu doua ochiuri, hota, frigider. N-am gatit in camera decat doua zile, ca mi s-a pus pe suflet si m-am gandit ca vreau sa am si eu concediu, dar fiica-mea insista sa manance ciorba si sotu' la fel. In rest, am mancat acolo doar micul dejun. Prietenii nostri au gatit zilnic, uneori si de doua ori pe zi, dar nu s-au plans ca s-ar fi incalzit prea tare in camera.

Aveam, bineinteles, aer conditionat in camera, n-a fost cazul sa-l folosim decat la sosire, cand mi s-a parut foarte cald in camera. In rest, fiind pe partea cu rasaritul, nu apuca sa se incalzeasca prea mult.

Avantajul pozitionarii camerei a fost acesta si linistea din timpul noptii. Prietenii nostri au au avut vedere la strada, pe partea opusa, era mai cald si se plangeau ca e galagie noaptea. In schimb, noi am avut o "priveliste" cam neplacuta, catre o curte plina de balarii, bolovani si anexele vilelor din jur. Nu m-am plans, la pretul platit nu cred ca puteam avea pretentii la vedere la mare...

Singura "problema", daca ii pot spune asa, in privinta cazarii a fost la plecare, cu proprietarul care sustinea ca una din familii, care venise cu doi copii, trebuie sa plateasca ceva in plus. Dupa confruntarea voucherelor, a recunoscut ca se inselase.

In balconul nostru n-am avut probleme, dar la prieteni se simtea seara un miros neplacut, de canalizare. Acelasi miros ne insotea si cand veneam de la plaja din apropiere. Am inteles ca se datora sistemului vechi de canalizare, de altfel, in baie era pus pe toaleta un anunt sa nu aruncam in vas hartia igienica.

Mie mi-a placut extrem de mult insula, m-a facut sa ma indragostesc de Grecia (cam tarziu!!!) si am plecat cu regret si cu promisiunea ca ma voi intoarce cat mai curand.

Anul asta mergem in Lefkada... Abia astept!!!

Trimis de cristina1972 in 23.01.12 19:34:25
Validat / Publicat: 23.01.12 20:57:44

VIZUALIZĂRI: 5151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Patul fetitei, langa usa de la balcon

baranci
[24.01.12 09:34:07]

Da si Lefkada e frumoasa , dar mie mi-a placut Nidri este mic, cochet si cu o cazare accesibila.

Din Nidri se pot face excursii la Meganisi, plimbare in jurul insulei Scorpios, poti vedea definii in larg, eu am fost cu un vas Odyseea intr-o excursie , a fost superb incearca si spune mi cum ti s a parut. In 8 zile m-am imprietenit cu macelarul, cu patrona de brutarie cu mai toti vanzatorii sunt serviabili si ff calmi cu asta m-am obisniut mai greu, eu fiind putin mai repezita. marea Ionica limpede cu niste nuante incredibile. incerc sa pun niste poze

cristina1972AUTOR REVIEW
[24.01.12 13:40:18]

Ma tem ca am o mare problema cu croazierele. Am mers prima oara anul trecut, in Thassos, cu o ambarcatiune care se zgaltaia groaznic pe valurile agitate si am bolit tot drumul, nu reuseam sa-mi tin capul sus. Cred ca am rau de mare, desi pe ferry boat nu am simtit nimic (poate fiindca era mai mare).

In Lefkada deja am facut rezervare la Vila Sofia, Vassiliki-Ponti, despre care am citit pareri foarte bune pe acest site. Nu mai trece odata timpul pana in iunie!!

[19.02.15 19:58:06]

@cristina1972 - @cristina1972: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

cristina1972AUTOR REVIEW
[20.02.15 07:00:06]

@webmaster26: Aceasta este poziționarea, multumesc!

baranci, cristina1972
Alte impresii din această RUBRICĂB. Home Studios: