ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2012
ÎNSCRIS: 23.06.10
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Plaja mea de vis

Am ajuns pe Plaja de Marmura abia in ultima zi, cand deja ne pregateam sa plecam spre casa. Adica in 13 septembrie... Initial, am zis ca nu stam mai mult de 2-3 ore. In final, dupa vreo 6 ceasuri, cu chiu cu vai m-a bagat sotu' in masina.

Am prins niste valuri incredibile, ma rasuceau pe sus. Pe fetita n-am prea lasat-o in zona respectiva, m-am gandit ca e distractie de adulti :) Am avut vreun kil de pietricele albe in costumul de baie, dar a meritat cu prisosinta!

Plaja asta mi-a ramas cea mai frumoasa amintire din Thassos. Le-am vazut si pe celelalte, mi-au placut mult, insa pentru mine e pe primul loc, fara drept de apel. Apa verde-albastruie, pietricele albe, muzica in surdina si atmosfera aceea de Copacabana (ma rog, cum imi inchipui eu Copacabana, nu cred ca am sanse s-o vad vreodata...)

Un singur cuvant: SUPERB!

Trimis de cristina1972 in 23.01.12 19:09:45
Validat / Publicat: 23.01.12 21:00:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja de Marmura

santana*
[23.01.12 21:31:10]

Cristina, cum e vremea in septembrie in insulă? Eu am fost in august şi, din ce văd prin fotografiile tale aţi fost nişte norocoşi: liber, valuri pe cinste... Eu am prins o pată imensă de alge care se întindea de la un capăt al plajei la celălalt. Ca să nu mai spun de drum. E aproape criminal! - 10 kilometri de pietre de ti-e milă de biata maşină. Dacă ar face ceva cu drumul, ar fi perfect.

cristina1972AUTOR REVIEW
[23.01.12 21:44:58]

Da, drumul a fost infiorator. Noi avem o Skoda Fabia, pe atunci era nou-nouta, sotu' a injurat la greu pana am ajuns, am mers cu vreo 20 km/h. La fel si prietenii nostri cu Opel si Renault Symbol. Insa nimeni nu a atins baia de ulei si asta a fost cel mai important, au zis barbatii...

N-am vazut nicio atza de alga, nici nu-mi inchipuiam ca sunt alge in Thassos. Marea era zbuciumata, mai ales in partea stanga a plajei, langa stanci, dar asta a fost tot farmecul, desi la un moment dat m-a luat un val si m-am trezit direct pe mal, cu fata in pietricele, cu ochelarii de soare zburand prin apa... A fost haios, au ras prietenii mei o luna de mine!

Vremea a fost superba toata saptamana, cu exceptia unei jumatati de zi, cand s-a innorat si am crezut ca va ploua (atunci am fost intr-o croaziera care pentru mine va ramane mereu un cosmar, erau valuri uriase si am avut rau de mare). Si atunci insa, dupa ora 14 a iesit soarele, pana seara am facut plaja.

Probabil am avut noroc. Norocul incepatorului in Thassos si in Grecia, in general.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.01.12 06:58:40]

@Cristina1972 Daca ti-a placut plaja asta asa mult (sincer si mie mi-a placut, dar mi-am dat seama ca natural acolo e doar... apa) inseamna ca din Lefkada ori te intorci bolnava, ori nu mai vrei sa te intorci.

Drumul nu e chiar sperietoare, e drum forestier, nimic deosebit pentru o masina bine legata. In nici un caz drumul forestier nu are 10 km , maxim 5 km zic eu , desi cred ca sunt mai putini

Nici eu nu am vazut alge deloc, apa era foarte curata si din cauza nisipului sau ma rog a fragmentelor de marmura ce formeaza plaja si a soarelui, nici nu ma puteam uita prea bine la apa si plaja, insa am facut multe poze acolo. Apa bate in verde aici spre deosebire de Lefkada unde apa e albastra, cumplit de albastra.

cristina1972AUTOR REVIEW
[24.01.12 13:17:00]

@ionescunic: Mi-a mai spus cineva acelasi lucru despre Lefkada, asa am si luat de fapt hotararea sa mergem acolo in iunie. Stiu ca e mai greu un pic, daca ai copii care nu stiu sa inoate, dar eu sunt convinsa ca va merita. Si, poate, pana atunci, dau ceva roade si orele de bazin ale fiica-mii.

[23.07.18 17:21:40]

Mutat în rubrica "Marble Beach / Saliara Beach, SKALA PANAGIA (C. AMMOUDIA)" (nou-creată pe sait)

cristina1972
Alte impresii din această RUBRICĂMarble Beach / Saliara Beach: