ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2012
ÎNSCRIS: 20.12.09
JAN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 3,10

Către satisfăcător

A fost bine şi cald la Pensiunea Carina 2 (fostă Casa Brăneană)

Poveste de iarna - ...

Asculta mai multe audio diverse

Locaţie: Bran, cca 1 km de Castelul Bran şi 300 de metri de patinoar, pe aceeaşi parte cu Castelul

Adresa: Str. Principala nr. 484

Punct de reper: la parter se află un magazin cu produse alimentare şi este situată pe colţ, într-o intersecţie

Rezervare: pe un portal de turism, ulterior corespondenţă pe adresa pensiunii: [****] Site oficial: casa-braneana.ro

Am ales această pensiune din mai multe motive:

- au răspuns prompt la solicitarea mea (majoritatea pensiunilor alese de mine pentru petrecerea unui minisejur în Bran m-au “ignorat”);

- nu au solicitat avans – plata se poate face la sosire sau la plecare şi eliberează factură la cerere;

- au recepţie – poţi să apelezi oricând la personal, dacă nu e nimeni, există afişat un număr de telefon pentru solicitare. Înregistrarea turiştilor se face similar ca la hotel, se completează un formular tipizat.

- au canapea extensibilă în camere, prin urmare permit cazarea familiilor cu copii;

- camerele sunt spaţioase;

- au bucătărie la dispoziţia turiştilor, iar pe paliere există frigidere şi mini bucătarii-oficii fără aragaz;

- au parcare proprie

Descrierea pensiunii

Aspecte generale:

Pensiunea are 14 camere şi este dispusă pe două etaje, al doilea etaj fiind mansardat. Recepţia este “simbolică”, doar punctul de cazare. După ce am parcat maşina în curte am primit cheia de acces în pensiune şi în cameră.

Camera violet:

Camera pe care am primit-o a fost la mansardă, dar aceasta era înaltă, astfel că nu am dat cu capul de tavan!

Camera a fost primitoare şi semăna mai degrabă cu o cameră din propria casă. Mobilierul nostru era mov pal.

Dotările au inclus:

- sifonier cu oglindă

- cuier

- pat dublu (care scârţâia, dar salteaua era foarte comodă) şi două noptiere

- comodă cu TV (cam vechi)

- măsuţa cu două taburete

- canapea extensibilă foarte comodă

- două covoraşe plus unul pentru intrare, la cerere

- două calorifere imense care duduiau de căldură

- baie cu jacuzzi (nu funcţiona). Pahare din plastic şi săpunuri mici, specifice de pensiune/hotel, plus hârtie igienică din abundenţă. În baie era şi un uscător de prosoape (defect). Nu există cheie la uşă (probleme când ai copii mici care vor la mami sau la tati...).

Curăţenie:

- la sosire era curat şi ni s-a adus lenjerie cu perne pentru canapea şi prosoape (cam uzate şi puţine pentru patru persoane). Ar trebui ca prosoapele să fie la fel de multe (mari şi mici), după numărul de persoane cazate în cameră.

- pe timpul şederii nu s-au golit coşurile de gunoi şi nu s-a aspirat în cameră, nu s-au schimbat nici prosoapele (nu ştiu dacă e obligatoriu la o pensiune de această categorie, dar e de bun augur, mai ales când în camere sunt cazaţi copii).

Bucătăria şi sala de mese:

- bucătăria spaţioasa, dotată cu o masă cu scaune, aragaz (unul în plus nu ar strica), chiuvetă (ar fi necesare două), două frigidere, o vitrină frigorifică, două cuptoare cu microunde, cafetiera, vase şi tacâmuri (nici aici nu ar fi de prisos să fie mai multe).

- sala de mese era mare, dotată cu bănci, scaune şi mese lungi din lemn natur, TV suspendat, luminoasă şi cu vedere spre o terasă, nefuncţionala iarna

Posibilităţi de distracţie în pensiune

La subsolul pensiunii e află două săli, unde se poate petrece timpul liber:

- sala de biliard, de formă dreptunghiulară, cam îngustă pentru practicarea acestui sport, tacul neputând fi folosit din toate unghiurile

- sala de ping pong cu două mese şi fotolii pe margine (cam uzate).

- ambele săli erau dotate cu calorifere RECI, pentru că erau scoase rotiţele de reglat căldura... (atmosferă de peşteră, pentru amatorii de bronşite...). Iarna vă recomand să fiţi bine îmbrăcaţi şi cu căciuli pe cap.

Personal: amabil şi plăcut (fetele de la recepţie)

Concluzie:

Noi ne-am simţit bine cu copiii, am găsit dotările pentru care am venit. Am avut căldura în cameră, iar faptul că există o bucătărie ne-a scutit de probleme, copiii fiind pretenţioşi când vine vorba de luat masa la restaurant.

Pensiunea se pretează familiştilor şi grupurilor de turişti, care erau prezenţi, aşa că trebuie să vă aşteptaţi şi la forfota şi gălăgie în spaţiile comune.

Unii turişti au fost nemltumiti de căldura din camere, probabil ceva defecţiuni, care s-au remediat rapid.

Alţi turişti umpleau coşul de la bucătărie şi nu-l duceau în containerele din curte. La acest capitol, ar trebui un ajutor din partea personalului, care să verifice acest aspect şi să ducă din când în când gunoiul (în ziua plecării, în zona coşului din bucătărie erau sticle goale, coşul dădea pe afară şi erau şi nişte pungi pline cu gunoi adiţionale pe lângă coş, ce se revărsau în toată plenitudinea lor! O imagine deloc plăcută pentru pregătirea micului dejun..., a trebuit să debarasam noi de o parte din ele).

Noi am fost totuşi mulţumiţi, iar inconvenienţele descrise nu ne-au deranjat excesiv. Nu am venit pentru jacuzzi (nici nu am conştientizat că există în cameră când am făcut rezervarea) şi nici nu am remarcat că există sala de divertisment la rezervare.

Împrejurimi

Fiind poziţionată pe strada principală, traficul este intens (camerele sunt fonice) şi nu se pot face plimbări pe jos în zona pentru că maşinile circulă într-o veselie...

Vizavi este un pârâu, iar după ce am traversat podeţul, se făcea un mini derdeluş pe care l-am folosit şi noi pentru a distra copiii cu sania şi ne-am şi plimbat puţin cu sania printre casele de acolo.

La cca 300 de metri de pensiune, spre Castel, pe partea stângă, există un mini parc de distracţii cu maşinuţe, carusel, montagne russe şi un pationar.

Biletele pentru fiecare distracţie în parte sunt de 5 ron/persoană, mai puţin pentru patinoar.

La cca 1 km de pensiune se ajunge în centrul Branului, unde se poate vizita Castelul Bran, Castelul Groazei, ori merge pe pârtie.

De asemenea, tot în centru exista câteva posibilităţi de luat masa şi bazarul principal pentru amatorii de cumpărături diverse.

Consider că raportul calitate/preţ a fost unul corect, luând în calcul şi poziţia, dar şi facilităţile oferite.

Recomand pensiunea pentru familiile cu copiii şi grupuri, având în vedere capacitatea pensiunii.

Trimis de magdalena in 22.01.12 22:55:07
Validat / Publicat: 23.01.12 06:18:40

VIZUALIZĂRI: 3128 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Castelul Bran, aflat la 1 km de pensiunea Carina 2(fostă Casa Brăneană)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 390.00 EUR pe cameră

magdalenaAUTOR REVIEW
    [22.01.12 23:55:17]

Webm, as dori acest fond muzical: http://www.trilulilu.ro/LiviaC/3fd8bdf81dedd4

Multumesc!

-----

Rezolvat!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.01.12 08:02:28]

La data sejurului apare 0 nopti, probabil o eroare. Mai mult ca sigur că este vorba de un weekend, așa-i?

magdalenaAUTOR REVIEW
    [23.01.12 08:03:42]

Asa e, eu am scris (altfel ma atentiona), dar nu stiu de ce a aparut asa.

[23.01.12 08:10:07]

Am modificat in consecinta => 2 nopti

Marian Preda
    [29.01.12 18:50:55]

@magdalena:

Ai facut ca aceasta locatie, sa para mult mai interesanta, prin aceasta recenzie!

Felicitari!

[12.12.14 20:39:02]

@magdalena: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

magdalena, Marian Preda