ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2012
ÎNSCRIS: 22.01.12
JAN-2012
single

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

O oaza de liniste si relaxare

Am revenit pentru a doua oara la aceasta pensiune. Prima data am fost in Septembrie 2011 si am fost incantata atat de conditii cat si de proprietari. Fiind in cautarea unui loc mai ferit care sa imi permita sa ma relaxez si sa scap de zgomotul orasului, am gasit exact ceea ce cautam: locul, foarte linistit; pensiunea foarte curata si bine intretinuta, iar proprietarii extrem de prietenosi si generosi.

Cu siguranta, un loc perfect pentru iesirea din cotidian!

Trimis de mirelar22 in 22.01.12 19:57:32
Validat / Publicat: 22.01.12 21:33:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 1804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelar22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.01.12 20:06:53]

@mirelar22: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[22.01.12 21:50:11]

Atat de putin scrii despre un loc in care ti-a placut atat de mult incat ai revenit? Da-ne mai multe detalii despre pensiune: amplasare, dotari, obiective de vizitat in imprejurimi, posibilitati de servire a mesei...

Am o nedumerire. Ai pozat in toate camerele? Observ paturi diferite, decoruri diferite. Ti-au permis sa intri si sa pozezi in toate camerele?

mirelar22AUTOR REVIEW
[22.01.12 22:21:55]

@iulianic: este cam la 1 km de la intrarea in Polovragi, dotari... nu stiu ce vrei tu de la o pensiune, dar mie mi s-a parut completa (baie in fiecare camera, apa calda, tv, wireless, sala de mese, un foisor)... ofera cazare si masa, tariful 15 RON mic dejun si 35 pranz/cina.

Ca obiective ar fi Manastirea Polovragi (acum era in renovare, dar am vizitat-o anul trecut), pestera, cheile Oltetului... de recomandat primavara/vara/toamna, eu m-am dus acum pt relaxare pt ca m-am simtit bine prima data... si pt iarna, se ajunge usor la Ranca. Au fost draguti si s-au oferit sa urce cu mine la Ranca, avand in vedere ca eram incepatoare si nu am condus pe zapada.

Mi s-au parut de treaba (traim in Romania si nu multi sunt ok dezinteresat...) si cum nu am vazut sa fie promovata pe alte site-uri in afara de [editat WM] (desi merita!), i-am rugat sa ma lase sa fac poze...

in privinta faptului ca am scris putin... incerc sa exprim mult in cateva cuvinte, nu sunt genul compunerilor: -)

TEOANCA
[22.01.12 22:34:54]

@iulianic

Am Fost Acolo si eu de curand si am si scris cate ceva despre asta. Poti citi mai jos.

Este chiar asa cum a scris si @mirelar22, oameni deschisi si prietenosi iar camerele daca nu sunt ocupate se pot vizita fara probleme. Noi am ajuns ceva mai devreme si ne-am plimbat prin toate sa ne alegem.

[22.01.12 22:50:25]

Va multumesc amandurora pentru aceste amanunte. In general un review prea scurt nu poate spune prea multe. E pacat sa nu detaliem daca tot avem impresii bune despre o locatie care i-ar putea interesa si pe altii.

Pentru mine sunt binevenite aceste informatii pentru ca nu am vizitat pestera Polovragi si imi doresc asta. La manastire am fost in urma cu cativa ani, dar la pestera inca nu.

[24.01.12 15:27:35]

@iulianic: Nu ma asteptam de la tine sa ajungi la Manastire si sa nu dai o fuga si pana la pestera-Rusinica! -Este o splendoare de monument natural, intre chei care ai impresia ca vor cadea oricand peste tine, drumul este acceptabil pentru orice tip de masina, la pestera se intra la un interval cam de 30 min. intrucat exista un ghid care intra cu cate un grup de turisti si inchide poarta pe timpul vizitei (de fapt, este o "ghidusa", si la propiu si la figurat, dar iti povesteste totul atat de frumos si credibil, incat... chiar iti inchipui ceea ce vezi si asculti). Apoi, dupa vizitarea pesterii, puteti continua printre chei, fie cu masina, fie pe jos>este la fel de spectaculos

[24.01.12 15:49:49]

@BEBEPETRESCU:

Sper sa corectez cat de curand aceasta stare de lucruri. In perioada in care am fost la Manastirea Polovragi, vizitam foarte multe manastiri. Mergeam la 2-3 intr-o zi si faceam documentare. Nu aveam timp pentru pesteri, pensiuni si terase care mai de care.

Si la Manastirea Bistrita din Valcea este o pestera interesanta care - de asemenea - a ramas nevizitata. Timpul le va rezolva pe toate.

Multumesc pentru informatii!

[24.01.12 16:04:51]

@iulianic: Am pus si niste poze cu manastirea/pestera, dar cred ca le-am "agatat" gresit la Rubrica: Toate pozele din rubrica Pens. Saradavy.

Poate le corecteaza WebMasterul?!

[24.01.12 16:17:45]

@BEBEPETRESCU: Multumesc!

Pozele sunt si se vad la "Toate pozele din rubrica... " Nu se vad in dreapta pentru ca nu esti autorul review-ului.

Am vazut pozele si sunt frumoase, multe si sugestive. Scrie un review despre cele vizitate (manastire, pestera, daca deplasarea in subteran este dificila, starea drumului, daca se pot intalni doua masini pe acolo...) si vor aparea in dreptul textului tau!

[24.01.12 16:36:41]

@iulianic: Ba te las pe tine sa scrii cand vei vizita Pestera! (Da, pot trece lejer 2 masini una pe langa alta -cred ca asta era cea mai importanta informatie pentru viitoarea ta vizita>dar cei ce merg pe partea de sub munte... au o strangere de inima uitandu-se la stancile care "atarna" deasupra... <... si, Nu, deplasarea in subteran nu este chiar dificila, intrucat este un drum marcat si amenajat/luminat prin pestera, pe traseul ce poate fi vizitat.

Da' mergi si tu mai pe la vara ca atunci este superb in zona!

[24.01.12 20:01:14]

@BEBEPETRESCU: Nu stiu daca voi scrie despre Pestera Polovragi, dar doresc s-o vizitez.

Am intrebat daca au loc doua masini pentru ca intr-adevar imi e groaza de portiunile de drum in care masinile parca ar fi caprele de pe punte. Stanci care "atarna" deasupra am mai vazut la Cheile Bicazului, iar despre dificultatile deplasarii in subteran intrebam gandindu-ma la Pestera Muierilor unde sunt portiuni de mers in pasul piticului si mai poti face si un cucui daca ridici putin capul.

In privinta anotimpului, desigur, astept perioade mai bune. Nu-mi prieste frigul.

[25.01.12 08:59:47]

@iulianic: Acum sa nu te gandesti ca pot trece 2 masini in viteza ca pe bulevard... caci, asa cum ti-am spus, cei ce merg pe sub stanci au tendinta de a se feri spre stanga, spre mijlocul drumului... Asa am aflat si eu ca in Pestera Muierilor ar fi trebuit sa afiseze ceva corespunzator la intrare pentru cei un pic mai in varsata, mai batrani, care doresc sa viziteze, dar nu se pot "chirci" pe anumite trasee (eu nu am intrat ca eram cu catelusa si nu ne-au lasat, dar mi-au povestit sotia si prietenii ca si ei au "scrasnit" din oase la unele aplecari (destule, ai zice). dar asa e la noi -original! -> las' sa le luam banii si treaba lor daca se descurca inauntru sau ba!

BEBEPETRESCU, iulianic, mirelar22, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Saradavy [Polovragi]: