ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2012
DIN: Resita
ÎNSCRIS: 01.10.10
DEC-2011

Revelion minunat 2012 Hajduszoboslo

Mi-am facut putin timp liber pentru a va povesti unde ne-am petrecut Revelionul. La inceput am tot cautat ceva la noi in tara avand in vedere ca in ultimii doi ani tot la Hajduszoboslo am petrecut Revelionul dar avand in vedere preturile mari, tot la vecinii dinspre vest am ajuns. Cum eram doar eu si sotia aveam de ales la hotel, ori la pensiune, asa ca i-am cerut lui Zoli o oferta pentru un sejur de 5 nopti. El ne-a recomandat pensiunea Major unde aveam cazare, demi-pensiune si masa de Revelion inclusa. Aici, pretul era in functie de cate nopti stateai si era super Ok. Am inceput sa cautam ceva informatii despre pensiune dar nu am gasit mai nimic. Asa ca am riscat si ne-am dus si nu ne-a parut rau deloc. Am platit un avans ca sa facem rezervarea, avans care trebuia platit fie in contul lui Zoli fie direct in contul pensiunii Major. Si uite asa in data de 28 decembrie am plecat la drum. Am avut parte de o vreme groaznica, doar ceata si ploaie asa ca drumul a fost foarte obositor. Am ajuns la destinatie in jur de ora 17. Am parcat in fata pensiunii şi l-am sunat pe Zoli. Ne-a anuntat ca în 5 minute e in faţa pensiunii. Noi am intrat si am dat chiar de patron, care ne-a indrumat spre un chelner care vorbeste romaneşte. Cu aceasta ocazie am aflat ca el se va ocupa de noi pe tot parcursul sejurului si asa a si fost. A aparut imediat Zoli şi am aflat ca suntem cazati in aripa noua a pensiunii care este peste drum de vechea pensiune. A venit cu noi chelnerul vorbitor de limba romana, care ne-a prezentat camera si ne-a anuntat ca suntem asteptaţi la masa. Camera avea pat matrimonial, o masuta cu doua scaune, frigider, televizor, aer conditionat, seif si filtru de cafea. Nu era foarte mare dar suficienta. Balconul era prevazut cu uscator de rufe, o masuta si doua scaune. Incalzirea era realizata cu ajutorul unei centrale termice care deservea doua camere iar fiecare camera avea termostat. In camera a fost foarte cald singura problema a fost ca mergea putin centrala si nu reuseam sa ne uscam costumele de baie si halatele de la strand asa ca am cerut sa se mareasca temperatura la termostat si am stat cu balconul deschis ca sa functioneze centrala mai mult timp. Apa calda am avut permanent, am avut dozator cu sapun lichid. Curatenie se facea in camera, se arunca cosul de gunoi zilnic, se completa dozatorul cu sapun daca era cazul si se aducea hartie igienica.

La micul dejun am avut bufet suedez. Au fost diferite feluri de salam, parizer, pateu, carnati fripti, cascaval, omleta, pizza, ochiuri de oua, legume, fructe, iaurturi, ceai, cafea, lapte fulgi, miere, gem, unt, suc. Aveai de unde alege si nu te ridicai de la masa flamand oricat de mofturos erai. Singura problema era ca restaurantul e destul de micut si la anumite ore era mare aglomeratie si chelnerii nu prea faceau fata fluxului de persoane. Dar cu putina rabdare se rezolva totul. A doua masa, caci noi am avut demi-pensiune era considerata masa principala si se putea servi de la ora 12 la ora 20,30. Noi obisnuiam sa mergem in jur de ora 17. La masa principala ai posibilitatea ca in cazul in care nu-ti place meniul zilei sa comanzi altceva din lista de meniu si platesti diferenta. Aceasta oportunitate nu am mai intalnit-o, dar noi nu am folosit-o deoarece mancarea a fost super buna în fiecare zi. Bautura trebuie comandata la bar si e contra cost.

In data de 31 decembrie nu am avut decat mic dejun si apoi masa de Revelion care începea cu ora 19. În meniul de Revelion era inclus ca bautura o ţuica din partea casei (de care am aflat cand am ajuns la masa) si o sticla de bere sau suc, restul bauturilor se comandau de la bar. Restaurantul are doua sali in care se tine Revelionul, la parter era o sala unde erau doar romani si aveam chelneri care vorbeau romaneste iar la etaj cei care vorbeau limba maghiara. Am avut muzica live iar in pauze s-a pus muzica romaneasca la un laptop. Singurul minus la organizarea Revelionului a fost faptul ca mancarea s-a servit la foc automat astfel ca la ora 23 eram gata cu toate felurile de mancare inclusiv prajitura. Mancare a fost suficienta dar nu reuseai sa mananci in ritmul in care aduceau felul urmator. La ora 22,30 am avut din partea casei un program de dansuri orientale iar la ora 1,00 am avut tombola. Apoi s-au servit traditionalii carnati de Debretin si dupa ora 2,00 lumea a cam inceput sa plece.

Pe parcursul sejurului am fost la strandul termal si la Aqua Palace, am vizitat orasul Debretin cu piata de Craciun si am facut cumparaturi pe la diverse magazine.

Pe 2 ianuarie ne-am facut bagajele si ora 11 dupa ce am servit micul dejun am pornit catre casa. De data asta pe tot drumul vremea a fost insorita.

Trimis de Alex197019 in 17.01.12 21:00:08
Validat / Publicat: 17.01.12 22:01:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Oroshaza Balaton Szeged

VIZUALIZĂRI: 2608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex197019); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aripa noua a pensiunii Major

[17.01.12 21:37:52]

@Alex197019

Am introdus pagina web a pensiunii (vezi mai sus) si coordonatele GPS, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-s ok?

Multumesc.

Alex197019AUTOR REVIEW
[17.01.12 21:51:16]

@webmaster15: Multumesc. da e corect. In imagini apare aripa veche a pensiunii

[17.01.12 21:53:09]

Daca dai click in dreapta ( pe saitul lor ), la "Cazare" pe "Major Panzio C", o sa vezi si corpul asta nou.

Alex197019
Alte impresii din această RUBRICĂMajor Panzio: