ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2012
ÎNSCRIS: 15.04.10
JAN-2012
4 AD. + 1 COPII -- v: 3,3 ani

Apartamente de 4 stele in Hajduszoboszlo

Mi-am facut putin timp liber pentru a va povesti unde ne-am petrecut Revelionul. Inca din toamna am tot cautat o locatie perfecta. Prima data am tot cautat ceva la noi in tara, dar la preturile mari care sunt, tot la unguri am ajuns.

Pe saitul lui Zoli Marki click aici am gasit si rezervat ultimele 2 apartamente in cadrul unui hotel de 4 stele si anume Hunguest Hotel Beke.

Pentru 4 adulti, copilul beneficiind de gratuitate, am achitat 252 de euro.

Un apartament mai mic pentru 2 adulti a fost 100 de euro, iar celalalt, unde incap 6 persoane a fost 152 de euro. Am avut acces gratuit la baile hotelului. Acesta e un mare plus.

Cladirea cu apartamente este situata in parcarea hotelului, e o cladire noua, asta am dedus din arhitectura moderna. Hotelul se afla pe strada principala, chiar in centru, vis-a-vis de Hotel Aurum si aproape de bai.

Cladirea unde sunt apartamentele e situata in spatele hotelului, peste drum De Aqua Palace si Hotel Atlantis, cel mai nou hotel din Hajdu.

Accesul in parcare se face pe baza cartelei, pe care o primesti de la receptie. Cu aceasta cartela ai acces si in cladire si in camera. De la receptie am primit 2 cartele si doua bratari cu care am avut acces la bazine.

Parcarea e cu bariere, dar si cu paznic, nu va faceti griji, masina va fi in siguranta.

Cladirea unde sunt apartamentele e pe 3 niveluri, accesul se face doar cu acea cartela, chiar si la iesire, nu poti iesi decat cu cartela, este o cladire noua, moderna cu terase mari, lift.

Noi am primit 2 apartamente situate la al treilea nivel, chiar pe capat, inspre bai.

Apartamentul de 2 persoane e chiar pe colt, acesta avand si terasa cea mai mare, stiti de ce? Pe aceasta terasa ai acces si de pe holul cladirii, e cam neplacut, dar asta e. Trebuia sa desparta cumva balconul camerei de balconul comun, ca sa-i zic asa. E un balcon care inconjoara apartamentul. Acum iarna nu au fost probleme, vara poate e mai rau, dar la ce terase au apartamentele nu cred ca cineva si-ar dori sa mai iasa si pe acel balcon :)

Apartamentul e ultra finisat si dotat cu mobilier de calitate, electrocasnice de ultima generatie, incalzirea, obiectele sanitare, vesela, tot. Acest apartament are si o bucatarie unde gasesti tot ce vrei: plita, cuptor cu microunde, frigider, filtru de cafea, prajitor de paine, ceainic, vesela de buna calitate.

Baia e dotata cu cabina de dus, uscator de par, prosoape multe, cele verzi sunt pentru dus la bazine, sapunuri, casca de dus si... curatenie!

Dormitorul e format dintr-un pat imens foarte confortabil, ar incapea 4 persoane, LCD, birou, iar dulapurile sunt pe hol.

Al doilea apartament, unde am stat noi cu copilul si unde ne-am si chefuit, e mai mare, e pentru 6 persoane. Si acesta e ultra dotat, toate sunt noi, n-am vazut un fir de praf, cum intri pe hol in stanga sunt dulapuri, unde e si seif, iar in dreapta e baia, aceasta fiind dotata cu cada si nu cu cabina de dus ca si celalalt apartament, baie unde gasesti uscator, prosoape, sapun, sampon, casca de dus. Din hol in fata se intra in dormitor, e un dormitor mare, pat confortabil, lenjerii imaculate si frumos mirositoare, uscator de haine, telefon.

Langa dormitor e o incapere mare unde e bucataria si livingul, unde pot dormi patru persoane (ei asa zic) pe o canapea extensibila si pe 2 fotolii extensibile. Tot aici e si un tv, o masuta si 4 scaune pentru terasa. Apartamentele au un aer tineresc datorita culorilor care predomina un verde crud, bej si maro.

Bucataria e mare, dupa cum spuneam gasesti tot ce vrei, frigider, cuptor cu micro, plita, chiuveta, prajitor, filtru, ceainic, oale, cratite, farfurii, vreo 4 sau 5 seturi de pahare de diferite marimi, cesti de cafea, tacamuri, farfurii, tot, tot.

Chiar nu ne asteptam la asa ceva. Noi ne-am dus pregatiti de acasa cu vesela si pahare de unica folosinta.

De caldura nu am dus lipsa, doar in baie e calorifer, in rest incalzirea e prin ventilatie, ca si aerul conditionat. Iti reglezi temperatura si nu mai ai probleme.

Geamurile apartamentelor sunt mari, terasa mare cat apartamentul, mi-a placut ca nu-l vezi pe vecin, balcoanele sunt bine despartite prin paravane.

Vara cred ca e o placere sa stai acolo.

Parcarea era plina de masini de Cluj si Romania. In cladire era foarte liniste, desi erau ocupate apartamentele in totalitate.

Dupa cum spuneam am avut acces gratuit la zona spa a hotelului, dar despre asta vreau sa scriu separat deoarece la baile hotelului pot intra si turisti care nu sunt cazati in hotel, contracost bineinteles.

Ce sa zic? Am petrecut un Revelion minunat intr-o locatie de 4 stele. Cu un copil mic nu poti merge la un hotel si sa te chefuiesti la restaurant pana dimineata. Asa ca si copilul s-a distrat, pentru el am aprins mai devreme artificii si stelute, iar pe la 23:30 a cazut lat de oboseala.

Eu nu sunt pe principiul sa las copilul acasa, doar pentru el am mers la bai, a fost distractie maxima, dar nici nu mi-ar place sa-mi duc soacra, mamica, bunica, purcica, vecinica, bona sa stea cu copilul. Ne modelam dupa el :)) Si a fost foarte bine.

Statiunea era plina de turisti, majoritatea romani.

Cu masa ne-am descurcat. Ne-am comandat platouri de la o firma de catering de renume in Cluj, preparatele au fost proaspete (nu vechi de la Craciun) si am mai dus noi una alta.

Recomand aceasta locatie familiilor cu copii si nu numai, mai ales ca pretul mi se pare OK in cadrul unui hotel de patru stele si in buricul targului. Si plusul cel mai mare sunt bazinele, nu e inghesuiala de la Aqua Palace sau Aquaticum, Debrecen. Eu asta am luat-o in calcul prima data.

La anul cred ca tot aici vom merge.

Atasez si poze, dar am gasit si o filmare pe You Tube, daca se poate. click aici . Multumesc.

Trimis de Alina Morar in 16.01.12 10:55:53
Validat / Publicat: 16.01.12 12:08:36

VIZUALIZĂRI: 3621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apartamentul de 6 persoane

georgiana [17.01.12 09:50:51] »

@Alina Morar,

Fain!

Daca era curat, spatios, cald si bine si erai cu familia si prietenii, ce ti-ar mai lipsi?!

O sa retin, pentru ca am dat click pe videoclip si m-a incantat! De fapt, daca este peste drum de Hotel Aurum, stiu zona.

As vrea sa ne spui cate ceva despre atmosfera de sarbatoare, specifica Anului Nou, din statiunea Hajduszloboslo.

Cum petrec ungurii Anul Nou?

Era zapada acolo sau nu?

Alina Morar [17.01.12 11:16:31] »

Zapada nu era deloc, de cum am coborat Piatra Craiului incolo n-am vazut nici un strop de zapada.

Ziua era cald, parca era primavara. Seara insa era destul de rece.

Atmosfera? De pe la 23 incep sa se vada artificii si se aud petarde, acolo trebuie sarbatorit de 2 ori dupa ora Romaniei si dupa ora Ungariei.

Seara cand am iesit cu Ianis la plimbare prin statiune am vazut multa lume care se indrepta spre restaurante, erau echipati elegant... dar asa pe strada nu cred ca se chefuiesc ca la noi.

Inca ceva. Acolo magazinele si casele nu sunt asa impopotonate cu beculete de Craciun. In centru erau cativa brazi si pomi luminati, dar in rest nu prea.

Alina Morar, georgiana
Alte impresii din această RUBRICĂHunguest Hotel Beke: