ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2012
JAN-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Mediocru

Numai ce ne-am intors de la Straja unde am petrecut 6 zile la Vila Alpin.

Recomand din start o masina cu tractiune 4*4 daca doriti sa ajungeti relativ aproape de locul de cazare.

Prima problema intampinata a fost lipsa parcarii si imposibilitatea de a urca macar cu masina panta de pana in fata vilei si sa lasam bagajele. Panta abrupta si gheata groasa plus o masina fara tractiune 4*4 au facut sa ne parcam cam la 500m de vila si sa caram bagaje pana la epuizare.

Desi pozitia vilei este ok fiind situata intre doua partii, preferam sa fie mai departe de partie ca sa nu facem atatea drumuri la masina dupa bagaje. Am asteptat cam o ora dupa cheia de la camera desi era trecut de ora 16.30 pe cand am ajuns la vila.

Camera foarte foarte mica dar calduroasa, chiar prea calduroasa. Aproape in fiecare noapte am avut probleme cu dormitul din cauza caldurii ridicate din camera. Caloriferul nu am reusit sa-l dam mai incet, prin urmare am suportat caldura cu geamul deschis. :) Am solicita de la receptie si am si primit imediat inca 2 perne (deoarece cele existente erau foarte prost umplute, sau mai bine zis fara pene) si inca o patura, noi invelindu-ne fiecare cu patura lui.

Dusul foarte mic, abia incapeai in el nici vorba sa te si misti un pic, usile nu se inchideu prin urmare apa se scurgea pe gresia din fata wc-lui si baltea acolo. Am solicitat un mop sa putem sterge apa aceasta, dar ni s-au dat 3 prosopele mici ca sa le punem pe jos.

Apa calda a fost in permanenta, deci nu au fost probleme in sensul asta desi pe hol era un afis prin care ni se atragea atentia ca din cauza secetei sa folosim rational apa... Televizorul in camera era prezent dar functiona pe baza de scobitoare infipta in butonul de pornire. Din cand in cand se mai stingea, deci trebuia sa mai schimbam si noi pozitia scobitoarei pentru a putea viziona ceva.

Curatenie in camera nu s-a facut deloc, doar in penultima zi am fost intrebati daca dorim, cand am refuzat deoarecea a doua zi urma sa plecam. Camera a trebui sa o eliberam pana la ora 12, desi noi am primit cheia mult dupa ora 17...

Plata cu cardul este posibila si acceptata atat la cazare cat si la restaurant. Mai mult de atat se poate trece toata consumata facuta la restaurant in contul camerei si se plateste totul numai la sfarsit, astfel nu a trebuit sa ne plimbam cu banii dupa noi. Mese relativ putine prin urmare de cateva ori a trebuit sa revenim pentru a avea loc sa servim masa.

Patronii sunt foarte draguti si amabili. Personalul din restaurant la fel, unii parca chiar exagereaza cu incercarea de a fi amabili...

Mancarea este relativ slabuta calitativ in comparatie cu alte restaurante (nu din Straja), pretul este isa acceptabil. O ciorba costa 7-8 lei. La felul 2, nu au mancaruri gatite aproape deloc. Doar clasicii cartofi si fasole (sub diverse forme) si cu carne la gratar sau snitele sau altele similare. Papanasii cu smantana si gem de afine in schimb sunt foarte buni, ii recomand cu caldura. Foarte putine sortimente de peste si alea gatite rapid la gratar sau saramura.

Starea partiilor a fost foarte proasta din cauza ghetii iar lipsa apei in zona a facut ca turnurile de zapada sa functioneze sporadic si pentru cateva ore doar.

Am vazut in statiune masini care carau apa cu bidoanele pentru a avea apa curenta in locul de cazare. Prin urmare apa este cea mai mare lipsa a acestei statiuni. Verificati cu atentie acest aspect inainte de a facere rezervarea. Desi am inteles ca in luna decembrie 2011 si la vila Alpin au fost probleme cu apa (chiar din gura patronului), noi nu am intampinat greutati, apa a fost pe tot parcursul zilei.

Am reusit sa gasim 2 mici magazinase de unde am putut cumpara cate ceva. Mai exista o rulota care vinde colaci secuiesti si un mic spatiu unde se vand covrigi calzi. In rest nu ai nici un loc unde sa-ti petreci timpul sau sa te distrezi gen un biliard sau ceva asemanator. Deci in afara de schi, altceva nu e nimic de facut in zona. Asa ca luati-va la voi un joc de carti, monopoly sau altele similare daca vreti sa nu va plictisiti de moarte in camera sau stand la un televizor atat de mic incat nu vezi scrisul din pat!

Trimis de mormelvio in 10.01.12 23:29:19
Validat / Publicat: 11.01.12 07:14:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STRAJA [HD]. A mai fost în/la: Brasov, Maramures, Felix

VIZUALIZĂRI: 3510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mormelvio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asa arata vila din fata!

sunflower
    [17.07.14 08:55:12]

Bun review, am cochetat si eu cu ideea de a lua aici o cazare asta iarna, dar am renuntat in ultimul moment. Biserica aceea cu 365 de picturi ati vizitat-o?

mormelvioAUTOR REVIEW
    [21.07.14 11:30:50]

@sunflower: Din pacate nu...

[25.01.15 10:52:18]

@mormelvio - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... ap.php?hid=8204.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

mormelvio, sunflower