ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2012
ÎNSCRIS: 06.12.11
AUG-2011

Hotel Florida Mamaia

In August 2011 am fost acolo in urma unei rezervari facute telefonic. Cind am ajuns mi s-a propus, intr-o maniera foarte eleganta, un alt hotel pentru ca, exact in perioada pentru care am rezervat, era un concurs cu barci pe lacul Siutghiol. Am spus ca nu vreau in alta parte si atunci mi-a fost repartizata camera rezervata. Nu a fost nimic ostentativ sau imperativ. Fiind foarte aproape de lac, hotelul era preferat de cei de la concursul de barci, concurenti sau ‘chibiti’. Daca am refuzat schimbarea nu a fost nici o problema. Am spus ca oricum, daca este un concurs, vreau sa-l urmaresc si eu. Am vazut un pic si a fost interesant.

Venind dinspre Constanta, Hotelul Florida se afla pe partea stinga a bulevardului Mamaia, aproape de lac, la 50-60 de metri.

Camera a fost foarte curata si, cu toate ca scria pe undeva ca prosoapele se schimba o data la doua zile, au fost schimbate zilnic, iar cameristele intrebau daca mai avem nevoie de ceva.

Nu au halate de baie, dar au uscator de par. Sapunul si samponul se completau la nevoie. Camerele au balcon si aer conditionat, iar tarifele erau la nivelul hotelurilor de 3 stele.

La receptie am fost atentionati cu privire la doua aspecte: sa nu incercam sa innotam in lac pe timpul concursului si sa avem mare grija la traversarea bulevardului catre plaja chiar si pe trecerea de pietoni pentru ca este o zona predispusa la accidente.

Cazarea era cu mic dejun inclus, de tip ‘bufet suedez’. Cred ca si cei mai mincaciosi au fost satisfacuti atit in ceea ce priveste varietatea cit si cantitatea.

Desi pentru prinz si cina oferta hotelului era atractiva, numai intr-o seara am luat masa la hotel. Servirea a fost rapida si ospatarii amabili. Calitatea a fost de asemenea la un inalt nivel, dar nici nu am comandat fazani ca sa vedem daca ii vineaza repede si daca ii prepara bine.

Pentru masa am avut multe alte variante. La 30 metri distanta catre dreapta exista un restaurant ‘la impinge tava’ (nu asa se numeste) cu mincare ieftina si foarte bine facuta. Chiar si cind era coada, luam repede ceea ce doream si mincam linistiti pe o terasa care avea ca atractie si doi papagali guralivi. Acolo este patron un turc (roman) care ne-a cunoscut dupa doua zile si ne-a salutat ca pe niste clienti vechi. Nu se punea problema de ceva avantaje, dar atmosfera era foarte prietenoasa.

O alta optiune a fost un restaurant cu specific sirbesc, la 40-50 metri, printr-o parcare, pe linga un club de tenis. La acel restaurant aveau o piine atit de buna cum rareori am mincat. Daca nu-ti e prea foame poti minca numai o chifla maricica de-a lor (nu glumesc).

Au si niste tarie specifica si foarte buna. Au si ceva feluri de mincare specifica precum si clasica. Preturile sint pe masura calitatii (adica mari).

Traversand bulevardul, ajungeam pe malul marii in dreptul hotelului Sulina, pe plaja destul de larga si curata acolo.

Despre mare si despre Mamaia nu cred ca are rost sa scriu mai mult.

Cind am fost acolo inca nu eram membru AFA si nu aveam idee ca trebuie sa fac si poze cu hotelul si imprejurimile. Ce poze am sint pentru mine si pentru sotie ca sa ne privim cu nostalgie peste 20-30 de ani si nu cred ca prezinta interes turistic. Intrucit mi-a placut, voi rezerva si anul acesta o camera la Hotel Florida. Voi face si poze de interior pe care le voi atasa, dar…la vara.

Trebuie sa mentionez ca am vazut ca la acel club de tennis era posibila inchirierea de terenuri de tennis de cimp la orice ora si ca aveau si mese de tennis de masa si sala de fitness. Nu stiu preturile pentru ca nu am fost interesat.

Trimis de florinsta in 09.01.12 16:19:01
Validat / Publicat: 09.01.12 17:26:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 5521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinsta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Florida - intrare

webmaster20*
[09.01.12 17:03:46]

Pretul afisat este corect? 9800 (RON) ?

Este un hotel nou aparut pe harta siteului AmFostAcolo, din acest motiv interesul este maxim. Ai putea te rog atasa cateva fotografii cu hotelul, camere, restaurant, etc, orice consideri tu relevant pentru cei care citesc aceste impresii. Multumesc.

A fost ajustata clasificarea hotelului la 3 stele cate are in prezent, totusi in opinia noastra se incadreaza pentru 4 stele.

[09.01.12 17:59:17]

Au fost inserate coordonatele GPS ale hotelului rezultand urmatoarea pozitionare pe harta interactiva:

amfostacolo.ro/harta-roma ... -florida__10837

[09.01.12 18:02:27]

@webmaster20: Scuze! La pret am dublat un 0; este 980 pe 6 nopti.

Asa cum am spus in review, nu am poze edificatoare pentru ca atunci nu eram membru AFA si nu am facut poze de interes general.

Hotelul este de 4 stele, cred ca am spus incorect in review (3 stele).

[09.01.12 18:10:03]

Multumim, pentru precizari, am modificat pretul sejurului => 980 lei.

In ceea ce priveste clasificarea oficiala, hotelul este cotat la 3 stele, insa in opinia noastra merita 4.

(vezi foto)

iulianic
[09.01.12 20:00:52]

@florinsta: Felicitari! Un review cu suficiente detalii despre un hotel mai putin cunoscut.

Pentru ca nu am mai fost in Mamaia de vreo 10 ani, pentru mine este chiar necunoscut. Imi amintesc de hotelul Sulina (chiar am stat acolo candva), de lacul pe malul caruia ne plimbam uneori, chiar de existenta unor terenuri de tenis, dar de hotelul Florida nu-mi amintesc. Probabil nici nu era construit atunci. Este posibil?

Asteptam poze asa cum ne-ai promis!

[09.01.12 20:14:25]

@iulianic: Hotelul are citiva ani dar, cu siguranta, nu 10. Este un hotel relativ nou si este postat foarte bine (adica intre lac si mare).

Inclusiv restaurantele din jur despre care am vorbit nu au foarte multi ani. Eu merg des la Mamaia (cam o data pe an) si este zona pe care o prefer, de aceea stiu mai multe. Restaurantul la care 'se impinge tava' are mai multi anisori dar cel sirbesc - nu cred, sau nu l-am remarcat eu, fiind mai dosit un pic.

In acea parte a localitatii Mamaia plaja este un pic mai lata si exista loc si pentru cei ce nu inchiriaza de la cei care au acaparat o parte din plaja.

[10.06.12 22:42:47]

Asa cum am promis am ajuns din nou la hotelul Florida si am facut poze care sper ca vor fi validate.

Mai am ceva noutati cu privire la acest hotel: au fost facute niste progrese acolo si cred ca vor mai cistiga o stea in acest an.

Au fost ceva schimbari acolo in bine si cred ca vor avea succes in ceea ce intreprind.

Eu m-am simtit din nou foarte bine acolo si recomand acest hotel pentru cei care doresc sa aiba un confort si o ambianta buna.

iulianic
[11.06.12 12:45:40]

@florinsta: Laudabil faptul ca nu ai uitat si ca te-ai tinut de promisiune! Am vazut pozele.

La sfarsitul lunii mai am revazut si eu Mamaia (dupa 10 ani). Am fost cazata la Hotel Gociman care este alaturi de Hotel Florida pe care l-am vazut doar exterior. Atunci inca nu era deschis. Am vazut lucratori care faceau ultimele pregatiri pentru redeschidere. De altfel atunci cam toata Mamaia era in verva ultimelor pregatiri.

amero
[11.06.12 12:49:08]

iata ca am venit cu superbonusul ptr. informare si prezentare

Flaviu
[11.06.12 20:51:23]

Pare un hotel care merita luat in considerare, chiar am vorbit astazi la telefon cu o domnisoara care, politicos, m-a rugat sa le trimit un e-mail privitor la o cerere de oferta. Inca astept raspunsul lor.

Spune-mi, te rog, daca parcarea este suficient de spatioasa si, eventual, daca se plateste.

Multumesc anticipat!

[14.06.12 21:22:14]

@Flaviu: Ei nu au parcare proprie dar colaboreaza cu Hotelul Gogiman si cu clubul de tenis din apropriere TC IDU care are parcare in fata clubului si in spate (cu bariera).

Ambele variante sint la 'mica intelegere' si nu se platesc efectiv.

Locurile din jur sint nepazite si la noroc... adica daca este spatiu si te poti baga. Este de preferat parcarea din fata acelui club care este destul de mare.

amero, Flaviu, florinsta, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂFlorida Hotel: